Hokejový šampionát prvně v Praze: řádil Maleček a fandil Vlasta Burian

• 1
Přijede Kanada! Přijedou Američané! Co na tom, že si zámořské týmy prosadily, že nastoupí až ve čtvrtfinálových skupinách. I přesto fanoušci vzali kasy útokem a přes noc vykoupili všechny vstupenky. V roce 1933 poznala Praha poprvé krásu kanadského hokeje, jak se tehdy tomuto sportu říkalo.

Dnes legendární Štvanice byla ještě téměř nová. V Praze se sešlo dvanáct reprezentací, aby se na sedmém mistrovství světa utkaly o pohár, který vítězům věnoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Hlavním favoritem turnaje byla do té doby neporažená Kanada, ale titul jí překvapivě sebraly Spojené státy.

Českoslovenští hokejisté vybojovali před domácím publikem bronzové medaile a stali se mistry Evropy. Československý tým vedl na historicky prvním domácím mistrovství Jiří Reisenzahn, bývalý hokejista a také příležitostný rozhodčí. Jeho tým tvořilo třináct hráčů, z toho osm spolu hrálo za LTC Praha.

Maleček uměl snad všechno

Největší hvězdou týmu byl tehdy bezesporu Josef Maleček. Na svou dobu technicky velice šikovný hráč se kromě hokeje věnoval i tenisu, fotbalu, atletice nebo automobilovým závodům.

iDNESjeHOKEJ

Živé odpolední studio

Další díly historického seriálu sledujte v odpoledním studiu na iDNES.cz.

„Neuvěřitelný sportovní génius. Byl vynikající fotbalista, ve 20. letech držel československý rekord na 400 metrů překážek. Skvěle hrál golf, výborně pozemní hokej, byl jedním z nejlepších tenistů, několikrát hrál Davis Cup,“ vypočítává Miloslav Jenšík, hokejový historik, autor publikace Devatero hokejových zastavení, z níž pocházejí dobové snímky.

Na žádném z českých zápasů nechyběl herec a komik Vlasta Burian, Malečkův blízký přítel, který sám hrál na vrcholové úrovni tenis nebo fotbal za pražskou Spartu. Traduje se, že Maleček dával Burianovi vstupenky na utkání výměnou za lístky do jeho divadla.

Na úvod turnaje si československý tým pohrál s Rumunskem (8:0) a Josef Maleček se trefil hned pětkrát!

Druhé utkání proti hlavním evropským konkurentům z Rakouska nabídlo štvanickým tribunám pořádné drama, ale těsnou výhru národního týmu 2:1 vystřelil ve druhé části Karel Hromádka. Následně hokejisté uspěli 3:1 proti Itálii.

Proti zámoří ani jeden gól

Ve čtvrtfinálové skupině se Československo kromě Švýcarska a Polska (oba zápasy jsme vyhráli 1:0) postavilo hokejistům USA. Šance na vítězství byla malá, takže celý zápas odehrál pouze druhý útok. Národní tým prohrál vysoko 0:6. V semifinále narazili Čechoslováci podle očekávání na Kanadu, ale ani odpočatý Maleček a spol. nezabránili další prohře, tentokrát 0:4.

Mistrovství světa 1933

Turnaj probíhal ve dnech 18.-26. února 1933 v Praze. Přihlásilo se 12 účastníků, 10 mužstev bylo rozlosovaných do tří kvalifikačních skupin.

Kanada a USA byly nasazeny přímo do čtvrtfinále. V zápasech Lotyšsko-Itálie, Rumunsko-Belgie a ve finále Kanada-USA byli zkušebně nasazeni dva rozhodčí.

Hrací doba byla 3x15 minut. Kanada, držitel šesti zlatých medailí, nakonec ve finále prohrála s USA 1:2. Československo získalo bronz.

Ve finálovém střetnutí mezi Kanadou a USA rozhodovalo za stavu 1:1 na prodloužení. Američany držel skvěle chytající Gerry Cosby a po tom, co John Garrison vstřelil v prodloužení jediný gól (tehdy se nehrálo systémem „náhlá smrt“), Američané oslavili svůj první titul mistrů světa v historii.

V neděli 26. února od tří hodin odpoledne se Československo postavilo v rozhodujícím zápase opět Rakousku. Po 45 minutách utkání gól nepadl (hrálo se 3x 15 minut) a nestalo se tak ani v prvním prodloužení.

Pak ale přišla velká chvíle Josefa Malečka, později s 10 brankami nejlepšího střelce turnaje. Dravý útočník ve druhém prodloužení dvěma krásnými góly z individuálních akcí vystřílel Československu bronzové medaile a titul evropských šampionů.