Francesca Marina, která se narodila přímo na lodi uprchlíků (4. května 2015)

Francesca Marina, která se narodila přímo na lodi uprchlíků (4. května 2015) | foto: Reuters

Migrantka porodila na moři, dceru pojmenovala po italském námořnictvu

  • 84
Na uprchlických lodích směřujících přes Středozemní moře do Evropy cestují lidé z mnoha států i společenských vrstev. Čas od času se na nebezpečnou cestu vydají i těhotné ženy. Jedna z nich v uplynulých dnech porodila přímo na moři. Aby vzdala čest svým zachráncům, novorozenou dcerku pojmenovala po italském námořnictvu.

Těhotná Nigerijka doufala, že svou dceru přivede na svět až v Evropě. Nakonec však musela rodit přímo v jednom z přeplněných plavidel směřujících od afrických břehů směrem k Itálii. Porod navzdory podmínkám proběhl bez komplikací a na svět přišla zdravá holčička. Jen o pár hodin později se k plavidlu migrantů přiblížila loď italského námořnictva, která zbídačené uprchlíky převezla do bezpečí.

Nigerijka jako gesto vděku pojmenovala svou dcerku právě po italském námořnictvu. Tedy alespoň částečně. Z italského názvu Italian Marina Militare si vypůjčila slovo Marina. Holčička tak dostala jméno Francesca Marina. Spolu s matkou ji záchranná služba ihned po připlutí do Itálie přepravila do nemocnice na preventivní vyšetření, píše server The Guardian.

Uprchlická krize

Porody přímo na lodích uprchlíků jsou poměrně výjimečné. Od roku 2013 přišlo přímo na moři na svět šest dětí. Evropská veřejnost se často podivuje nad tím, proč vůbec těhotné ženy náročnou cestu absolvují. Podle Carlotti Sami, mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, však nemají na výběr. Špatné podmínky v jejich domovinách přitom nemusí být tím hlavním důvodem.

„Ženy jsou těhotné z mnoha důvodů. Rodiny uprchlíků mohou být na útěku dlouhé měsíce. Během cesty mohou být terčem znásilnění a kvůli tomu otěhotní. Na moře se pak musí vydat proto, že pro ně neexistuje žádná cesta zpět,“ vysvětluje Sami.

Příliv uprchlíků nemá konce

Příběh se šťastným koncem pro novopečenou nigerijskou matku je však jedním z mála světlých bodů současné uprchlické vlny. Jen během uplynulých dnů pobřežní stráž ve Středozemním a Egejském moři zachránila na sedm tisíc uprchlíků. 

Řekové oznámili, že pomohli více než 500 migrantů - převážně Syřanům, Afgháncům a Somálcům. Turecké námořnictvo překazilo plavbu do Řecka téměř třem stům uprchlíků, mezi nimiž byli kromě Syřanů Afghánci, ale také Barmánci.

V neděli pobřežní stráž registrovala také potopení jedné z uprchlických lodí. Podle sicilské zástupkyně organizace Save the Children Giovanny di Benedetto zatím není jasné, kolik uprchlíků v neděli na moři zahynulo. „Přeživší říkali, že jich bylo na nafukovacím člunu 137. Člun se vyfoukl nebo vybuchl, to není jasné. Část lidí spadla do moře,“ řekla. Zbylou posádku člunu, kterou tvořili uprchlíci z Ghany, Mali, Gambie, Senegalu a Pobřeží Slonoviny, pak zachránila obchodní loď a dovezla ji do Katánie. Podle agentury Reuters se utopilo asi 40 lidí.

Italská pobřežní stráž zachraňuje tisíce afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům přes Středozemní moře často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí (více o tragédii zde). Státy Evropské unie se pak dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převaděčům (vše o současné uprchlické vlně najdete zde).

Libye s uprchlíky bojuje, potřebuje však pomoc Evropy

Za nárůstem počtu uprchlíků stojí zejména chaos a bezvládí v Libyi, ze které vyráží většina lodí směřujících do Evropy. Pašeráci vydělají průměrně na jedné lodi naplněné uprchlíky 80 tisíc eur (2,2 milionu korun). Vzhledem k příznivým jarním teplotám i klidnému moři během letních měsíců se očekává, že letos do Itálie dorazí až 200 tisíc nelegálních imigrantů, což by bylo o 30 tisíc více než v loňském roce, uvádí agentura Reuters.

Libyjské úřady se podle vyjádření z oficiálních míst snaží běžencům v cestě do Evropy bránit, ale potřebují pomoc se zaopatřením zadržených a v tom, jak s nimi naložit. Muhammad Abdal Salám Kuajrí, představitel povstalecké vlády, jenž má na starosti boj s ilegální migrací, uvedl, že podél libyjského pobřeží nebo na libyjském území bylo v uplynulých dnech zadrženo na 7 000 ilegálních migrantů. Umístěni jsou v 16 zadržovacích táborech v oblasti Tripolisu, v Misurátě ležící asi 200 kilometrů dál na východ a v dalších částech země.

Kuajrí neupřesnil, kdy byli tito lidé zadrženi, zřejmě jde o údaj za několik posledních měsíců. Počet chycených migrantů prý však dál roste.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video