Druhá porážka. Češi drželi krok dvě třetiny, pak Kanada ukázala sílu

• 1724
Kanadský výběr s hvězdnými hráči NHL na mistrovství světa v Praze konečně někdo prověřil, přesto si Crosby a spol. opět v klidu zastříleli. Domácí tým držel s favoritem dvě třetiny krok, po sympatickém výkonu nakonec prohrál 3:6. Češi jsou v tabulce o skóre čtvrtí, Kanada jde do čela.

Po vysoké výhře nad Lotyšskem a německé demolici Kanaďané narazili poprvé na silnějšího soupeře. Čeští hokejisté se Crosbyho a spol. nezalekli a do utkání vlétli, energii jim opět dodaly zaplněné tribuny O2 areny.

Kanadský brankář Smith měl od začátku práci, zaměstnával ho hlavně aktivní Jágr. Pak se dokázal přesunout proti Červenkově šanci, který střílel do odkryté branky. Smith pak pohotově odrazil betonem Smoleňákovu střelu.

Diváci tleskali povedenému vstupu domácí reprezentace do utkání. Ovšem v čase 4:17 zničehonic skórovali Kanaďané. Jordan Eberle si za brankou vzal puk a rychlým zasunutím k tyčce překvapil Pavelce.

On-line reportáž

Češi se nenechali rozhodit, ale pod tlak je dostal Hejdův faul. V následné přesilovce se blýskl dobrým zákrokem gólman Pavelec proti Hallově dorážce zblízka.

V poslední minutě první třetiny však Tyler Hall už gól dal. Krásnou přihrávkou přes šířku pásma jej našel Muzzin a kanadský střelec z voleje trefil do horního rohu branky.

Prohrávat o dva góly by si domácí nezasloužili. Spravedlnost tentokrát otevřela alespoň jedno oko a za 21 sekund Češi snížili. Kovářovu střelu tečoval Martin Erat a Jágr ještě zastínil brankáři výhled.

Postupně přibývalo drobných šarvátek a vzájemných hecování, „zlý muž“ českého týmu Smoleňák se do výměny názoru i strkanců často zapojoval. V polovině utkání měl konflikt kapitán Voráček s kanadským bekem Hamhuisem, s nímž se v březnu v NHL popral.

Domácí pak odehráli skvělou přesilovku, v níž téměř nepustili Kanaďany z obranného pásma. Jenže hbitý Smith všechny příležitosti likvidoval.

Přání fanoušků „vyrovnat, vyrovnat“ se naplnilo na konci 36. minuty, kdy se opět prosadila agilní čtvrtá formace. Simon vracel puk na branku a směr střely změnil Martin Zaťovič.

Jenže pak odešel Jágr do kabiny a české mužstvo bez svého lídra dostalo třetí gól. Sean Couturier zachytil zřejmě nedovoleně vyhozený puk, posunul si ho do střelecké pozice, vypálil a Pavelec na nijak prudký kotouč nedosáhl. Úspěšnější byl český brankář o chvíli později, když se typickým způsobem natáhl na brankovišti a chytil Girouxovu dorážku u tyčky.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých hokejistů

Jágr se do třetí třetiny vrátil, ovšem štěstí v podobě vyrovnání nepřinesl. Čechy srazily vyloučení, která zámořský celek nekompromisně trestal.

Kanadský náskok v přesilovce zvýšil Tyler Seguin. Další početní výhodu využil Sidney Crosby, po neúspěšném vyhození českého beka zakončovala kanadská superstar do prázdné branky - za stavu 5:2 už bylo rozhodnuto.

Sobotka sice ještě po přihrávce klečícího Voráčka zdramatizoval třetím gólem závěr utkání, jenže Kanada ihned kontrovala ranou Toffoliho do opuštěné klece.

Ještě je brzo předjímat, ale po pondělní porážce se zdá, že tým trenéra Vladimíra Růžičky narazí v případném čtvrtfinále na papírově silnějšího soupeře z ostravské skupiny - možná Rusko, možná Spojené státy.

V úterý mají Češi po náročném programu v úvodu šampionátu volno. Další utkání hrají až ve čtvrtek proti Francii.

Česko - Kanada 3:6

Branky a nahrávky: 20. Erat (Jan Kovář, Jágr), 36. Zaťovič (Simon, Kolář), 58. Sobotka (Voráček) - 5. Eberle (Ekblad, Duchene), 20. Hall (Muzzin, Eberle), 38. Couturier (Toffoli), 43. Seguin (Hall, Barrie), 51. Crosby (Giroux), 59. Toffoli (O’Reilly, MacKinnon). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Bulanov - Lazarev (oba Rus.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 7:5. Využití: 2:0. Třetiny: 1:2, 1:1, 1:3. Diváci: 17 383 (vyprodáno).

Česko: Pavelec - Němec, Hejda, Nakládal, Kolář, Jordán, Čáslava - Voráček, Sobotka, Červenka - Jágr, Jan Kovář, Erat - Hert, Novotný, Smoleňák - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Ennis, Giroux - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O’Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.