Mistři světa Rusové prohráli s neznámými mladíky. USA vévodí skupině

• 277
To se nečekalo. Američtí hokejisté přehráli silný tým Ruska 4:2 a bez ztráty bodu vedou skupinu MS v Ostravě. Podceňovaný výběr, který v prvním utkání rozstřílel i favorizované Finsko, se rychle zbavil škodolibé přezdívky „zájezd studentíků“ a buduje si značný respekt.

Že to Rusko nebude mít snadné, už ve třinácté sekundě naznačil Nelson, ale Bobrovskij jeho šanci zneškodnil ramenem. Lewis však v 7. minutě z dorážky hranou čepele šťastně přeloboval brankářovu lapačku a Američané vedli 1:0.

Sborná měla více ze hry a fanoušky bavila oku lahodícími kombinacemi, jenže v zakončení postrádala zarputilost svého rivala.

USA udivuje

Přijeli jsme do Česka vyhrávat, zní z kabiny

Neplatilo to jen při vyrovnávacím gólu Bělova z 24. minuty. Panarin už mohl zakončit sám, ale pozici ještě zdokonalil zpětnou přihrávkou na volného Bělova, který skóroval do prázdné branky.

Ruskou převahu v hledišti ale Američané rychle zase umlčeli.

ON-LINE

Kouč Richards ve 26. minutě vytušil, že 88 sekund přesilovky pět na tři může být klíčem k úspěchu, svolal si před ní tým k oddechovému času a určil taktiku. A vyplatilo se. Krug  zužitkoval výhodu přesným švihem pod horní tyčku.

Obhájci titulu soupeře svírali, ale Campbell při svém prvním vystoupení na turnaji odolával. Plotnikov ho sice zblízka překonal, ale rozhodčí těsně před gólem přerušili hru.

Arcobello naopak osm minut před koncem další ruské zaváhání v defenzivě ztrestal trefou na 3:1. Plotnikov v 57. minutě díky teči obránce Jonese ještě otevřel prostor pro závěrečnou power play a Kovalčuk v ní 30 vteřin před koncem minul prázdnou bránu.

Triumf USA tak zpečetil přesným zásahem ze středního pásma Nelson.

Rusko - USA 2:4

Branky a nahrávky: 24. Bělov (Panarin, Dadonov), 57. Plotnikov (Kulikov, Anisimov) - 7. Lewis (Jones, Eichel), 27. Krug (Jones, Faulk), 52. Arcobello (Vesey), 60. Nelson. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Vinnerborg (Švéd.) - Mills (Kan.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:2. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Rusko: Bobrovskij - Jakovlev, Medveděv, Kulikov, Antipin, Čudinov, Bělov - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Plotnikov, Anisimov, Kovalčuk - Dadonov, Šipačov, Panarin - Širokov, Tichonov, Tarasenko - Mironov. Trenér: Oleg Znaroks.

USA: Campbell - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond - Moses, Bonino, Nelson - Morin, Arcobello, Lee - Lewis, Eichel, Vesey - Larkin, Hendricks, Sexton - Smith. Trenér: Todd Richards.