Škola síly: lezení po čtyřech je nejjednodušší cesta k síle a kondici

  • 34
Časová investice činí 10 minut denně. Potřebné vybavení představuje pár metrů prostoru, pokoj, chodbu, trávník, hřiště. Zisky jsou ale velké: pružnost, pohyblivost, ztráta tělesného tuku, pevné břišní svaly, síla celého těla. A navíc se budete i lépe soustředit a budete chytřejší.

Tento „zázračný“ cvičební program není ničím novým pod sluncem. Znáte ho totiž přece všichni, „cvičili“ jste ho jako malá batolata. V jednoduchosti je totiž síla, a to doslova. Podívejme se tedy na „lezení“, jeden z top cviků konceptu „Původní síla“ (Original Strength).

Lezení propojuje části těla

V Číně byly různé formy lezení součástí jak rehabilitačních a korektivních taoistických cvičení, tak důležitým silovým a kondičním cvikem šaolinských bojových umění. Tělo je jeden celek a lezení je jedním z nejlepších cviků, jak jednotlivé části těla funkčně propojit. Lezení po čtyřech koordinuje oči, hlavu, držení trupu a pohyb horních i dolních končetin.

Škola síly

Škola síly na Xman.cz úřaduje každé úterý.

Tělo je velké X a je designováno na lokomoční, reciproční pohyb horních a dolních končetin: levá ruka dopředu s pravou nohou, pravá ruka dopředu s levou. Jednoduše řečeno, s pohybem ruky jde vždy opačná noha, a to v lezení po čtyřech, při chůzi i běhu. Lezení však díky zátěži jak na nohy, tak ruce pomáhá každý krok na čtyřech ono X („jádro“/“core“) „utahovat“ a zpevňovat. Pracuje celé tělo.

Pozor, to však ještě není všechno, reciproční pohyb končetin totiž díky přívalu informací jak rovnovážnému, tak polohocitovému systému aktivuje obě hemisféry, a efektivně tak levou a pravou mozkovou hemisféru propojuje. Moderní výzkum ukazuje, že děti, které začaly, například za asistence rodičů či různých pomůcek, příliš brzy chodit, a přeskočily tak vývojovou fázi lezení, mají později problémy s pozorností, učením a tak dále. Díky lezení budete chytřejší, různé formy lezení se dnes ostatně hojně používají nejen v rehabilitaci, ale i léčbě ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou), ADD (poruchy pozornosti) a autismu.

Věnujte následujícímu programu 30 dní v kuse, získejte zpět zdraví, pružnost, pohyblivost a sílu a neohlížejte se zpět.

Program

  • Lezte každý den, 10 minut, dopředu a dozadu.
  • I když se vám úvodní varianty budou zdát jednoduché, nepřeskočte je!
  • Začněte s nejjednodušší variantou, takzvanými bejby krůčky: kolena na zemi, tedy 6 bodů opory (nárty, kolena, dlaně). Pokud už nemůžete, zastavte se a dejte si buď kývání hlavou, nebo pohupování z Resetů a pokračujte.
  • Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop, začněte pracovat na těžší variantě, kterou jsou krátké krůčky ze zvednutými koleny (tedy body opory). Pokud už nemůžete, položte si kolena na zem a přejděte na jednodušší variantu.
  • Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop se zvednutými koleny (krátké krůčky), přejděte na těžší variantu, tedy na delší kroky ze zvednutými koleny, takzvané leopardí lezení. Pokud už nemůžete, přejděte na kratší krůčky nebo si položte kolena na zem.
  • Jakmile budete schopni lézt 10 minut nonstop se zvednutými koleny (dlouhé krůčky), přejděte na poslední prezentovanou variantu, delší kroky ze zvednutými koleny zvenku, takzvané Spider-Man lezení. Pokud už nemůžete, přejděte na kratší krůčky, nebo si položte si kolena na zem.
  • Pokud budete schopni lézt 10 minut jako Spider-Man, klobouk dolů – budete perfektně připraveni v zásadě na všechno, co jsme si pro vás ve Škole síly připravili.

Pavel Macek

Pavel Macek (narozen 1976) je šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninku KB5StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS). Metodika školy je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline. Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.