Tampa deklasovala Montreal, za postupem směřuje i Chicago s Anaheimem

• 11
Hned tři ze čtyř sérií 2. kola play-off hokejové NHL nabírají jednoznačný průběh. Vedení 2:0 na zápasy slaví po dvou venkovních triumfech Tampa Bay, naposledy slavný Montreal přehrála jasně 6:2, a stejným náskokem disponuje pro změnu po využití výhody domácího ledu také Chicago nad Minnesotou a Anaheim nad Calgary.

I sedmá konfrontace letošní sezony mezi Montrealem a Tampou Bay skončila vítězstvím Lightning. Po pěti úspěších ze základní části svěřenci kouče Jona Coopera přidali i dva cenné venkovní triumfy na startu 2. kola play-off po výsledcích 2:1PP a 6:2.

Klíčovým faktorem posledního střetnutí byly přesilové hry. Tampa do zápasu vstupovala s nelichotivou bilancí nevyužitých 23 výhod v řadě, v neděli ale proti Canadiens skórovala při přesilovce hned čtyřikrát. Jako první ovšem v zápase udeřili domácí, když v 8. minutě propálil brankáře Bena Bishopa střelou od modré čáry obránce Jeff Petry. Srovnáno ale bylo ještě v zahajovací třetině poté, co v čase 19:36 využil první početní výhodu střelou z pravého kruhu Valtteri Filppula.

Poprvé do vedení, které již po zbytek duelu nepustili, šli Lightning v 29. minutě, kdy se z brejku prosadil Steven Stamkos. Kapitán vítězů byl s bilancí (1+2) vyhlášen první hvězdou večera. V dalším průběhu druhé dvacetiminutovky pak ještě v přesilovkách udeřili Nikita Kučerov a Victor Hedman. Prvně jmenovaný ruský útočník si navíc gólovou oslavu zopakoval i na startu třetí třetiny. Montreal se dostal znova ke slovu až v 52. minutě. Nepříznivé skóre korigoval další obránce Tom Gilbert. Poslední úspěšná akce však patřila hostům, když v 57. minutě uzavřel skóre J.T. Brown.

Série pokračuje ve středu na ledě Tampy Bay, za kterou se i přes šest vstřelených gólů tentokrát neprosadili čeští zástupci Ondřej Palát (19:35, +/-: -2) a Andrej Šustr (20:15, +/-: +1, 1 střela). Za Canadiens pak vyšel naprázdno Tomáš Plekanec (20:54, +/-: -1, 2 střely).

Na domácím ledě je zatím v play-off Chicago neporazitelné. Po třech výhrách z 1. kola proti Nashvillu zvládlo i dvě úvodní partie 2. kola proti Minnesotě. V otevírací partii byl výsledek ještě těsný 4:3, odvetu však Blackhawks zvládli s přehledem po skóre 4:1.

Chicago - Minnesota 2:0

Tým s českým obráncem Michalem Rozsívalem (17:40, +/-: 0) v sestavě se ujal vedení v 33. minutě, kdy chybu obránce Ryana Sutera při přesilovce Minnesoty potrestali z brejku přihrávající Marián Hossa a zakončující Jonathan Toews. Před druhým odchodem do kabin se prosadila ještě druhá útočná hvězda Chicaga, Patrick Kane. Amerického reprezentanta vysunul do úniku skvělým pasem obránce Duncan Keith.

Na startu třetí třetiny nejprve umazal nulu na kontě domácího brankáře Corey Crawforda ofenzivní bek Wild Matt Dumba. Krátce na to ale přidal pojistku na 3:1 Patrick Sharp a v 58. minutě do prázdné branky upravil konečný výsledek svou druhou trefou Kane.

Ještě lépe než Chicago na tom v dosavadním průběhu play-off jsou hokejisté Anaheimu. Po hladkém postupu z úvodního kola 4:0 na zápasy proti Winnipegu vedou Ducks ve 2. kole pro změnu už 2:0 na zápasy proti Calgary a stále tak drží neporazitelnost. O jejich suverenitě svědčí i skóre dvou partií s Flames, ve kterých inkasovali jen v jednom případě po výsledcích 6:1 a 3:0.

Za nedělním triumfem Anaheim nasměroval už v 8. minutě útočník Matt Beleskey, jenž proměnil skvělý pas Ryana Keslera při přečíslení 2 na 1. Na další gól diváci čekali až do 52. minuty, kdy zvyšoval Hampus Lindholm. V 58. minutě pak ještě do prázdné klece skóroval Nate Thompson.

První hvězdou byl zvolen gólman vítězů Frederik Andersen. Na čisté konto potřeboval 30 zákroků. Čeští útočníci Tomáš Fleischmann a Jiří Sekáč figurovali znova jen mezi nehrajícími náhradníky Ducks, zato do sestavy Calgary se po zranění ze zahajovacího duelu vrátil Jiří Hudler (17:17, +/-: -1).

Výsledky 2. kola play-off NHL:

Východní konference - 2. zápas:

Montreal - Tampa Bay 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
8. Petry, 52. Gilbert - 33. a 47. Kučerov, 20. Filppula, 29. Stamkos, 40. Hedman, 57. Brown. Střely na branku: 29:24. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Kučerov, 3. Killorn (všichni Tampa Bay). Stav série: 0:2.

Západní konference - 2. zápasy:

Chicago - Minnesota 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
40. a 58. P. Kane, 33. Toews, 48. Sharp - 42. Dumba. Střely na branku: 31:31. Diváci: 21 934. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Keith, 3. Crawford (všichni Chicago). Stav série: 2:0.

Anaheim - Calgary 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
8. Beleskey, 52. Lindholm, 58. Thompson. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 299. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Kesler (oba Anaheim), 3. Rämö (Calgary). Stav série: 2:0.