Slováci udolali Bělorusy až v prodloužení. Výhru řídil Meszároš

• 267
Hokejisté Slovenska vydřeli na mistrovství světa druhou výhru, když porazili Bělorusko 2:1 v prodloužení. Mimořádně vyrovnanému duelu dlouho kralovali oba brankáři Kevin Lalande a Ján Laco. Ve třetí části otevřel skóre Sergej Kosticyn, ale obránce Andrej Meszároš dokázal vyrovnat a v čase 61:55 zajistil Slovensku druhý bod.

Bělorusko - Slovensko 1:2 po prodl.

Slováci v sestavě s čerstvými posilami z Detroitu Tatarem a Jurčem, kteří nastoupili v jednom útoku doplnění Viedenským, se museli hned v první minutě bránit v oslabení. Laco byl ale pozorný. O chvíli později si zkusili přesilovku i Slováci, které znovu hnala na zteč drtivá většina fanoušků ve vyprodaném takřka devítitisícovém hledišti.

Za Kitarovovo hození hole se při ní dokonce dostali k trestnému střílení, jenže Gáborík při něm prodloužil své trápení při samostatných nájezdech z předchozího duelu proti Dánsku. Na stejnou branku jako v sobotu ani tentokrát na třetí pokus neuspěl.

Slováci si poté zahráli i 22 vteřin v pěti proti třem, kýžený první gól ale nedal ani v následné klasické přesilovce Daňo - vychytal ho Lalande. V 17. minutě se hodně prostoru otevřelo před Draveckým, jenž hrozivě napřáhl, i s jeho bombou po ledě si ale Lalande věděl rady.

Na začátku druhé dvacetiminutovky se při vlastním oslabení dostali do přečíslení dvou na jednoho Bližňák se zakončujícím Bartovičem, jenže opět bez gólové tečky. Do obrovské příležitosti se dostal také bek Jánošík, ani on ale bezgólový stav nepřepsal. Na druhé straně Laco zázračně zneškodnil Kulakovovo zakončení.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Další Gáboríkův pokus o dobytí z jeho pohledu zakleté branky přišel hned v úvodních vteřinách třetí třetiny, kam si jeho tým přenesl většinu přesilovky, jenže Lalande jeho zakončení zblízka vyrazil. Při další hře v početní výhodě nebezpečně dorážel Bartovič, Lalande však zůstal neprůstřelný.

A tak šli do vedení Bělorusové po kombinaci první formace, kterou do odkryté branky zakončil Sergej Kosticyn. Jenže Slováci přispěchali s rychlou odpovědí, o niž se postaral naopak čtvrtý útok a zakončující bek Meszároš, který se ocitl volný mezi kruhy. V totožné pozici vzápětí selhal Pánik. V závěru pak zachránil Slovákům prodloužení při Graňákově trestu výtečným zákrokem Laco.

Více prostoru na ledě svědčilo očividně Slovákům. Poté co přestřelil v dobré šanci Ďaloga, se chvilku nato dostal k puku Meszároš a rozhodl.

Branky a nahrávky: 52. S. Kosticyn (Kaljužnyj, A. Kosticyn) - 53. Meszároš (L. Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš. Rozhodčí: Šindler (ČR), Mayer - Carnathan (oba USA), Dahmén (Švéd.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8812 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 0:1.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Kovyršin, Stěpanov, Kulakov - Děmkov, Kitarov, Volkov. Trenér: Dave Lewis.

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, J. Mikuš, Jánošík - Daňo, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - L. Hudáček, Lušňák, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek st.