Baťův kanál láká na nový přístav nebo atrakce podél vodní cesty

  • 0
Jedna z nejdůležitějších turistických atrakcí Zlínského kraje, Baťův kanál, zahájila novou sezonu. Návštěvníkům během ní nabídne nový přístav v Petrově za 30 milionů korun. Zatím je největší, trumfnout ho ale mají, nejpozději do tří let, Napajedla.

Je to největší investice, jakou Baťův kanál zatím zažil. Přístaviště v Petrově u Strážnice pojme najednou dvě velkokapacitní lodě a 43 menších plavidel a nabídne i zázemí pro návštěvníky kanálu.

Chybět tak nebude přípojka elektrické energie, možnost čerpat pitnou vodu nebo naopak zbavit se té odpadní.

Kotviště je navíc necelý kilometr od vinařských búd Plže. „To byl náš hlavní cíl. Přilákat turisty na naše víno a udržet je o pár dnů déle v regionu,“ uvedl místostarosta Petrova Ladislav Krůtil.

Stavbu za 30 milionů korun dokončí letos v srpnu, tedy o několik měsíců později, než se plánovalo. V omezeném režimu tam ale lodě mohou kotvit už od začátku sezony. Po dokončení to bude vůbec největší přístav na Baťově kanálu, ale jen dočasně.

Nejpozději v roce 2018 má vzniknout přístav další a zároveň první na území Zlínského kraje - v Napajedlích.

„Bude v těsné blízkosti rekreačního střediska Pahrbek, zhruba pro stovku lodí,“ prozradil ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Rozšíření plánuje i dosud jediný přístav ve Veselí na Moravě. Pokud se podaří prodloužit úvazovou hranu, může se tam vejít až 45 lodí najednou. Termín ale zatím stanovený není.

Zlepšuje se zázemí, přibývá i lákadel kolem kanálu

Přístav v Petrově však zdaleka není jedinou novinkou letošní sezony. Na deseti menších přístavištích přibudou nové sloupy pro napojení lodí na elektřinu, na pěti navíc také odběr pitné vody.

Přístaviště v Otrokovicích, Napajedlích a Veselí poprvé nabídnou i výlevky na chemické toalety a ve Strážnici už mají hotové nové sociální zařízení a sprchy.

Kromě toho se zlepší vyvazovací prvky pro malé lodě v plavebních komorách, které zajišťují bezpečnost posádky.

Baťův kanál

Vznikl v letech 1934-1938. Jeho délka je 53 kilometrů a vede z Otrokovic do Skalice. Prodloužit by se měl během pár let o dalších 11 kilometrů až do Kroměříže. Ročně jej navštíví kolem 80 tisíc lidí, 250 tisíc lidí projede po cyklostezce, která vede podél kanálu. Na trase je 13 přístavišť, v kraji jsou ve Spytihněvi, Babicích, Starém Městě, Uherském Hradišti a Uherském Ostrohu. Do tří let se má začít stavět velký přístav v Napajedlích.

S přílivem turistů se mění i obce podél kanálu. Vznikají penziony, restaurace rozšiřují nabídku a otvírají se i nové turistické cíle. Slavnostní odemykání kanálu se třeba konalo v Uherském Ostrohu.

Mimo jiné proto, že na tamním zámku zpřístupnili nový prohlídkový okruh. Vede podzemím, jehož část je trvale pod vodou.

„Sklepy jsou pod úrovní řeky Moravy, takže jsme mohli otevřít jen část,“ uvedla vedoucí odboru kultury ostrožské radnice Andrea Helmichová.

Návštěvníci v prohlídkovém okruhu uvidí bájnou Atlantidu, křišťálovou jeskyni a zemi jednorožců.

„Nechtěli jsme mít podzemí strašidelné, jako je všude, hledali jsme jiné využití,“ dodala Helmichová.

Prohlídka zabere zhruba 50 minut, kromě toho je otevřená i věž a galerie, v níž se pravidelně mění výstavy.

Baťův kanál tak stále více plní úkol spojnice jednotlivých zajímavostí, které jsou podél vody. Jen trasa z Napajedel do Uherského Ostrohu zavede návštěvníky do napajedelského hřebčína, zámku nebo muzea.

Staré Město nabízí unikátní kovozoo, ale také je jen kousek od obce Modrá, v níž je archeoskanzen nebo podvodní tunel na pozorování sladkovodních ryb, a od poutního Velehradu.

Za návštěvu stojí také městská památková zóna Uherského Hradiště, blízké Kunovice s Jízdou králů či leteckým muzeem a Ostrožská Nová Ves, kde je jedno z nejoblíbenějších přírodních koupališť nebo devítijamkové golfové hřiště.

Vodní cestu ročně využije 80 tisíc lidí

„Stejně se dá pokračovat i za hranicemi Zlínského kraje. Prakticky každá obec podél kanálu má co nabídnout,“ upozornila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

„Hodně se za posledních pět šest let zlepšilo i zázemí pro turisty, od sociálního zázemí v přístavištích po nové penziony nebo malokapacitní ubytování v soukromí,“ dodala.

Výhodou je i spojení vodní cesty a cyklostezky. Kolo je možné naložit na loď a kombinovat tak různé druhy jízdy.

Ročně lodě převezou zhruba 80 tisíc lidí, sčítače na cyklostezce vykazují 250 tisíc průjezdů.

Letos poprvé se navíc zájemci dostanou bezpečně na cyklostezku Baťův kanál až z Kroměříže, díky dokončenému úseku u Kvasic.

Tam ještě loni v létě museli překonávat část po nepřehledné a frekventované silnici (více zde).

A především se tím spojily dvě páteřní cyklostezky v kraji - Baťův kanál a Bečva. Z Valašska se tak dá dojet až na jižní Moravu.

V budoucnu se navíc má kanál, který v současnosti měří 53 kilometrů, prodloužit až do Kroměříže.

Ředitelství vodních cest už získalo povolení k zásahu do území, kde žijí chránění živočichové, hlavně žáby, ryby a škeble.

Musí totiž vybudovat plavební komoru na jezu u Bělova. Začít by se mohlo za dva roky (více o plánovaném prodloužení kanálu do Kroměříže čtěte zde)..