Nad Mostem letěly gripeny. Diváky ohromil souboj Rudé armády s nacisty

  • 22
Desítky tisíc návštěvníků viděly v sobotu v Mostě strhující podívanou. V rámci oslav výročí konce 2. světové války sledovaly u Mosteckého jezera ukázku střetů Rudé armády s německým wehrmachtem. Nad hlavou jim navíc prolétly dva nadzvukové gripeny české armády.

Návštěvníci si zblízka prohlédli techniku z 2. světové války, program vyvrcholil hodinu po poledni, kdy se střetli němečtí vojáci s Rudou armádou. Šlo o ukázku střetu, který se v Mostě ale neodehrál.

„Jak se Němci stahovali do Chebu a naráželi na Rudou armádu, docházelo sice ke střetům, ale dnešní souboj je zinscenovaný. Chtěli jsme lidem ukázat, jak vypadal ústupový boj,“ uvedl Petr Čech z Archeologického ústavu Akademie věd.

Bitvu zahájil výstřel zelené světlice. „Rusové do toho,“ povzbuzovala parta kluků útočící vojáky. „Je to tu super. Prohlédl jsem si vojenské tábory, vyfotil se s vojáky. Dneska vyhrají Rusové, Němci mají sice lepší zbraně, ale Rudá armáda zase víc lidí,“ neskrýval nadšení třináctiletý Jirka Mach.

Děj bitvy sledoval také čtyřiadevadesátiletý pamětník, mostecký patriot a autor několika historických publikací Miloslav Hrabák. Byl dojatý ze zájmu veřejnosti. „Je to pro mě obrovské překvapení. Návštěvnost i průběh ukázky mi vyráží dech. Taková bitva, která se tu dnes odehrála, tehdy tady nebyla. Němci prchali velmi rychle. Měli jsme sice hlášky od německých antifašistů, že budou město Most tvrdě chránit, ale nestalo se tak,“ prozradil.

Do akce se zapojila řada nadšenců z historických klubů. „Máme tu český nákladní vůz Praga RN a maketu německého raketometu Nebelwerfer. Je nás tu deset. Připravujeme se na smrt,“ prozradil Roman Krameš z klubu Nordböhmen.
„Na bitevním poli poteče krev,“ přitakal Jaroslav Liška z party nadšenců z Dubí v uniformách Rudé armády.

Válku připomene i výstava v muzeu

Oslavy 70. výročí konce druhé světové války sobotní akcí v Mostě nekončí. Do konce roku potrvá v Městském muzeu tematická výstava. „Druhá světová válka se Mostecka velmi dotkla. Po okupaci pohraničí v roce 1938 zde Němci začali s výstavou závodu na výrobu dehtů z hnědého uhlí. Šlo o velmi strategický podnik. Dne 12. května 1944 americká letecká armáda spustila bombardovací kampaň s cílem zničit německé závody na výrobu pohonných hmot. Zdejší podnik se stal cílem šestnácti náletů. Při nich umírali především zajatci,“ uvedl Čech.

Výstava přibližuje prostřednictvím jedinečných fotografií a dobových rukopisů například výstavbu chemického závodu. „Od května 1939 do února 1945 je zachováno přes 31 tisíc fotografií. Když listujete alby, odvíjí se před vámi kus historie jako film. Snímky zachycují velké množství technologie. Mě zaujali především lidé. K vidění jsou snímky zajatců z Francie, Holandska, Belgie a Sovětského svazu. V jejich tvářích se odráží utrpení jaké prožívali,“ upozornil Čech.

Výstava II. světová válka na Mostecku bude otevřena do 31. prosince. Její součástí je také přednáškový cyklus v podání Miloslava Hrabáka. Po okupaci sudetského území byl přeřazen ke stavební firmě provádějící terénní úpravy pro výstavbu chemického závodu na výrobu pohonných hmot z uhlí. Během války se zapojil do protinacistického hnutí.