Vladimír Vůjtek na slovenské střídačce | foto: ČTK

Vůjtek: Nezvládali jsme roli favorita, bonusový bod je strašně důležitý

• 26
Trenér slovenských hokejistů Vladimír Vůjtek byl během první třetiny úvodního duelu na mistrovství světa trochu napjatý. Jeho tým nehrál dobře a s Dánskem dokonce prohrával. "Trochu se tak naplnily obavy, jak hráči zvládnou tlak od zaplněných tribun. Očekávání bylo ohromně veliké."

Takže se dá říct, že jste nezvládali roli favorita?
Ano, přesně tak. Byli jsme do ní pasovaní a nám to moc nesvědčí. Proto jsem rád, že jsme se potom dokázali zvednout a vytvořili si tlak. Bohužel jsme měli i kopec smůly: nastřelili jsme čtyři tyčky a měli pár nevyužitých příležitostí. A ještě jsme v době, kdy jsme se dostali do vedení, dvakrát rychle inkasovali gól, který bychom v té chvíli dostávat neměli.

Nakonec máte dva body, je to zisk, nebo ztráta?
Zisk. Se stavem 3:3 po šedesáti minutách musíme být spokojení a to samé platí o nájezdech, které jsme zvládli poprvé v sezoně. Ten bonusový bod je strašně důležitý.

Kdekdo si řekne, že dva body s Dánskem je málo. Překvapili vás, jak byli vyrovnaným soupeřem?
Nepřekvapili, hráli to, co jsme od nich očekávali. Byla naše chyba, že jsme ze začátku hráli zakřiknutě a nedrželi se na puku. Ale od druhé třetiny jsme začali předvádět hokej, na který jsme zvyklí. Za tu dobu jsme měli asi 38 střel, to je výrazný tlak.

Při nájezdech bylo jasné, že dostane šanci Gáborík. Co však rozhodlo pro Marka Daňa, který rozhodl?
Jeho sebevědomí, sám si řekl, že chce jít. Úvodní trojici jsme vybírali my, Viedenský dal gól, Dravecký tyčku, Viedenský potom taky, takže tam bylo i trošku smůly. Trojice byla vybraná dobře. Líbila se nám čtvrtá lajna, která dala dva góly, pomohla nám k bodům, hráli velmi dobře.

Jak jste byl spokojený s výkonem brankáře Laca?
Nechtěl bych ho nějak hodnotit, neměl moc práce, za dvě třetiny na něj šlo snad šest nebo sedm střel. První gól byl tečovaný zblízka, možná ten třetí mohl chytit.

A jak se vám líbil první útok, kam jste v průběhu hry posunul právě Daňa?
Ti kluci se ještě hledali, bylo to narychlo sestavené. Je možné, že v neděli už takhle proti Bělorusům hrát nebudou.

Protože už budete mít k dispozici Tomáše Tatara a Jurča z Detroitu?
Sám ještě nevím, kde budou hrát, budeme to s asistenty formovat až večer.

Před zápasem jste říkal, že duel s Dány ukáže, jak na tom jste. Jaký verdikt?
Že mám velice dobrý dojem z druhé poloviny utkání. Jen jsme dali málo gólů, ten tlak po nich volal. Mohlo jich být klidně pět, šest.

Co by se mělo zlepšit, až budete hrát se silnějším soupeřem?
Každý zápas je jiný, ono se těžko hraje proti zhuštěné obraně. Uvidíme, jaké to bude proti Bělorusku. Je to jiný soupeř, hraje víc s pukem, víc se tlačí do útoku, třeba nám to bude víc vyhovovat. Těžko říct. Každopádně se na ně musíme připravit a hrát víc z obrany.