První překvapení v Praze. Rakousko po 18 letech zdolalo Švýcary

• 13
Pražská část mistrovství světa viděla první překvapivý výsledek. Švýcaři, stříbrný tým ze Stockholmu 2013, si nedokázali poradit s Rakouskem, které se letos vrátilo do elitní divize šampionátu. O výhru 4:3 po samostatných nájezdech se výrazně přičinili bratři Thomas a Michael Rafflovi.

Rakouští hokejisté oslavili výhru nad alpským sousedem poprvé po 18 letech.

Aktivní byli už v úvodu, jenže propadli v útoku a po 74 vteřinách hry inkasovali. V přečíslení tří na jednou nabil syn českých rodičů Fiala obránci Du Boisovi, který tvrdou ránou prostřelil Starkbauma. Hned ve čtvrté minutě mohl Švýcaři zvýšit, když Peter fauloval Romyho, ale ten trestné střílení neproměnil.

Tým Glena Hanlona měl nadále více šancí, ale hrozili i Rakušané. Ti se dočkali vyrovnání ve 23. minutě, kdy z nulového úhlu překonal bekhendem dezorientovaného Berru Thomas Raffl.

Švýcaři chtěli rychle odpovědět a povedlo se jim to ve 26. minutě ve vlastním oslabení. Po kombinaci s Josim propasíroval puk přes Starkbaumův pravý beton Ambühl.

Favoritovi se ale nedařilo pojistit náskok a v úvodu třetí třetiny pomohla Rakušanům po Almondově pokusu tyč.

Ve 44. minutě tak bylo vyrovnáno, když Herburgerovu přihrávku usměrnil mezi Berrovy betony Lebler.

Další šanci měl Latusa, ale v 52. minutě po Bieberově trefě znovu vedli Švýcaři. Rakušané však vyrovnali, když Michael Raffl z Philadelphie tečoval střelu bratra Thomase.

Prodloužení nerozhodlo a v rozstřelu zařídil Komarek Rakousku první výhru nad Švýcary od února 1997, kdy vyhráli v kvalifikaci na olympijské hry v Naganu 2:0.

Švýcarsko - Rakousko 3:4 po nájezdech

Branky a nahrávky: 2. Du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) - 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Třetiny: 1:0, 1:1, 1:2 - 0:0. Diváci: 13 953.

Švýcarsko: Berra - Kukan, Josi, Streit, Du Bois, Geering, Grossmann, Blum - Hollenstein, Romy, Brunner - Fiala, Suri, Almond - Schäppi, Bodenmann, Bieber - Trachsler, Wieser, Ambühl - Walker. Trenér: Glen Hanlon.

Rakousko: Starkbaum - Peter, Iberer, Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mühlstein, Mitterdorfer - Lebler, M. Raffl, Herburger - T. Raffl, Latusa, Komarek - Rotter, Geier, Hundertpfund - Petrik, Fischer, Ganahl - Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.