SMUTNÝ POHLED. Jaromír Jágr dal první gól českého týmu, ale zápas proti Švédsku...

SMUTNÝ POHLED. Jaromír Jágr dal první gól českého týmu, ale zápas proti Švédsku končil v bolestech. Po ráně do malíčku se mu věnoval Pavel Kolář. Malíček měl zraněný už v roce 2005 ve Vídni. | foto:  Michal Šula, MAFRA

A zase Jágrův malíček. Tentokrát je naražený, bude hrát, řekl doktor

• 211
Jaromír Jágr sehrál na mistrovství světa proti Švédsku podivuhodný zápas. Nejdřív dal gól, o kterém nikdo nevěděl, pak odstoupil kvůli ráně do malíčku. Ale jeho účast na MS ohrožena není.

Na MS ve Vídni 2005 zlomil Jágrovi malíček německý bek Stefan Schauer nevybíravou „sekerou“. Tehdy mu museli v Brně vyrobit speciální dlahu a útočník s ní dohrál šampionát, který skončil zlatou tečkou. Obvázané malíčky jako počest české superhvězdě se mezi fanoušky staly symbolem cesty za titulem.

Tentokrát dostal Jágr v úvodním zápase MS v Praze proti Švédsku ránu do stejného malíčku po nenápadném zásahu obránce Klefboma. Ve třetí třetině odjel z ledu a i když zůstal na střídačce, už do něj nezasáhl.

„Má to naražené. Bolí ho to, je brzo na to říct, jestli bude hrát už v sobotu. Ale bude to v pořádku,“ řekl iDNES.cz lékař národního mužstva Tomáš Vyskočil.

„Myslím si, že má všechno v pořádku a snad bude do utkání (s Lotyšskem) připraven,“ potvrdil na tiskové konferenci i reprezentační trenér Vladimír Růžička.

Předtím, než se zranil, byl Jágr prvním českým střelcem na mistrovství světa. V úvodní třetině tečoval střelu Jakuba Nakládala a v přesilovce dostal hokejovou reprezentaci zpět do zápasu se Švédy, v němž prohrávala 0:2.

Od začátku poutal pozornost

Jágr byl až do svého odstoupení hodně vidět. Po velmi vydařeném zahajovacím ceremoniálu to byl podle očekávání právě on, kdo si při nástupu vysloužil největší aplaus natěšeného publika.

Do zápasu vlétl se slušnou vervou, i když jeho útok s levým křídlem Jakubem Klepišem a centrem Janem Kovářem občas kostrbatě hledal souhru. A hned při prvním střídání čísla 68 Jágra tvrdě a bez respektu trefil švédský zadák Daniel Rahimi.

Slavný český veterán však od začátku dokazoval, že o formu, kterou nabral koncem sezony NHL po přestupu na Floridu, rozhodně nepřišel.

U mantinelu si svým tradičním způsobem pokrýval puk, často si klepal hokejkou o led, aby mu rozehrávající beci posílali kotouče dřív. A když k tomu došlo, párkrát pěkně zavezl puk do pásma.

Jeho nejdůležitější moment však přišel tak nenápadně, že skoro nikdo v hale netušil, že se ho vůbec týká.

Jakub Voráček si v přesilovce vyměnil puk s Jakubem Nakládalem, jenž bombou bez přípravy prostřelil brankáře Jhonase Enrotha. Teprve po dvou minutách opravil hlasatel autora gólu - tím byl určen Jágr, jenž puk před švédskou brankou tečoval.

Češi se tím dostali do zápasu, vyprodaná O2 arena se probudila a hnala domácí hokejisty za vyrovnáním. To se ve 2. třetině málem povedlo právě Jágrovi, jenž se krásně prokličkoval přes dva bránící hráče až před branku, ale Enrotha už zblízka nepřekonal.

Své další kousky však bude předvádět dál. I kdyby to nebylo v sobotním duelu s Lotyši, v následujících zápasech by Jágr rozhodně neměl chybět.