Policie v Brně zasáhla proti odpůrcům DSSS, desítky jich zadržela

  • 942
Tvrdou potyčkou s policií skončila v pátek odpoledne v centru Brna blokáda pochodu Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti. Proti příznivcům ultrapravice, kteří se po mítinku na náměstí Svobody vydali na pochod městem, se shromáždily až 2 tisíce lidí. Padesát sedm jich policie zadržela.

Střet mezi policií a účastníky blokády, namířené proti pochodu příznivců DSSS a Dělnické mládeže, se odehrál krátce po čtvrté hodině odpoledne na rohu ulic Lidická a Koliště u Moravského náměstí. Na místě zasahovali těžkooděnci, policisté na koních i se psy a situaci z výšky sledoval vrtulník. 

Podle zpráv z místa těžkooděnci použili slzný plyn, což policie nejdříve popírala. Posléze ale mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová použití slzného plynu potvrdila. „Jeden z našich kolegů použil slzotvorný prostředek,“ řekla Vedrová iDNES.cz.

„Zásah policie pomocí koní, slzného plynu, gumových projektilů a obušku byl neadekvátní. Několik lidí utrpělo lehká zranění, policie zatkla 44 Brňanů blokujících neonacisty,“ uvedli organizátoři akce na svém facebookovém profilu Brno blokuje.

První máj slaví v Praze ODS, komunisté i ANO

Ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil ale na podvečerním brífinku uvedl, že zákroky odpovídaly bezpečnostní situaci. „Z mého pohledu jsme zajistili bezpečnost občanů a pořádek v souladu se zákonem,“ uvedl Tržil. Slzný plyn podle něj policisté použili jen v jednotlivých případech.

Policie informovala, že zadržela 57 lidí. „Čtyřicet dva bylo zadrženo na základě neuposlechnutí výzvy k rozpuštění nepovoleného shromáždění na křižovatce ulic Lidická a Koliště,“ prohlásil Tržil. Až na jednoho člověka byli všichni propuštěni.

Celkově v ulicích Brna zasahovalo 600 policistů. Z toho 480 patřilo k pořádkové policii. Příznivců Dělnické mládeže a DSSS bylo zhruba 250. Jejich odpůrců se podle policie sešlo do dvou tisíc

Účastníky akce podpořil i šéf DSSS

Příznivci DSSS a Dělnické mládeže se v pátek ve 14 hodin sešli na náměstí Svobody na akci nazvané Evropo povstaň. „Přišel i předseda DSSS Tomáš Vandas, který mluvil o problémech imigrantů,“ uvedla z místa redaktorka MF DNES. 

„Po projevech na náměstí Svobody se příznivci Dělnické strany vydali Masarykovou ulicí směrem k nádraží,“ řekla mluvčí Vedrová. 

Odpůrci vytvořili v ulicích Brna blokády. Příznivci ultrapravice museli pochod odklonit po vedlejších ulicích. Podle redaktorky MF DNES je provázel pískot. „Příznivci neonacistů už pochodují jinou trasou než měli povoleno. Odpůrci je blokují před Moravským náměstím, křičí na ně, ať jdou domů,“ popsala.

Obě skupiny oddělovali policejní těžkooděnci. Ulici Roosveltova zablokovali autobusem MHD.

Kolem šestnácté hodiny se situace začala přiostřovat na rohu Koliště a Lidické ulice. Sedící demonstranty postupně odtáhli policisté, přišla však další skupina několika stovek lidí, kterou policie po chvíli otálení a neúspěšném pokusu vyjednávat vytlačila do Lidické ulice za pomocí jezdců na koních.

Pochod Dělnické mládeže má podle odpůrců zastrašovat

Podle svolavatelů blokády má Dělnická mládež napojení na neonacistické kruhy. „Pochodu chceme nenásilnou formou zabránit, i když jsme si vědomi, že se můžeme dopustit přestupku,“ řekla novinářům za svolavatele blokády Gaby Khazalová.

Podle dalšího z aktivistů Václava Pecla nikdo neubírá příznivcům Dělnické mládeže právo sejít se a vyjadřovat své názory. Problém ale vidí v pochodu městem. „Je to marš, který má zastrašovat a demonstrovat sílu,“ uvedl podle ČTK Pecl.

Na náměstí přišli podpořit blokádu i někteří brněnští politici. „Je to nestoudná provokace, když ve dnech, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové válce, tak tady někteří pořádají akce, které se přímo odkazují na hesla, se kterými se Hitler ve 30. letech dostal k moci,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ). Blokády se zúčastní i starosta Brna-střed Martin Landa (Žít Brno).

Blokádu předem podpořila řada osobností, například bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier či rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. 

, ,