USA - Finsko 5:1: američtí mladíci vyhráli jasně, Rinne neměl svůj den

• 62
Překvapivým vítězstvím týmu USA nad Finskem začala ostravská skupina hokejového MS. Přesto, že Finové dvě třetiny byli aktivnější, Američané ukázali maximální efektivitu a vyhráli jasně 5:1. Hvězdný finský gólman Pekka Rinne neměl svůj den a pustil čtyři branky.

USA - Finsko 5:1

Hokejisté Finska klopýtli hned v úvodním utkání ostravské části mistrovství světa, od Spojených států utrpěli překvapivě hladkou porážku 1:5.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

O prohru spolufavorita skupiny B se zasadil dvěma góly a asistencí útočník Edmontonu Matt Hendricks. Utkání se odehrálo před vyprodanou ČEZ Arénou, v níž vítězství Američanů přihlíželo 8812 diváků.

Finové měli převahu v hledišti i na ledě, ale úvodní příležitosti Lepistöho i Jokinena vychytal jistotu vyzařující gólman Hellebuyck.

Poslední hvězdná posila Suomi, brankář Rinne z Nashvillu, naopak 23 sekund před koncem prvního dějství nepřikryl při americkém brejku bližší tyč a Moses bekhendem pod břevno poslal Američany do vedení.

Mladý výběr ze zámoří kousal přímočarostí a tlakem v zakončení. Nic na tom nezměnila ani vyrovnávací trefa Jokipakky, který skóroval tečovanou střelou od modré čáry. Finsko pak promarnilo tlak v dvouminutové přesilovce, po níž vyrobilo hrubku na útočné modré čáře a Hendricks z brejku doklepl kotouč za Rinneho. Už za 99 sekund navíc finský gólman přes projíždějící hráče ztratil z dohledu Sextonovu ránu od mantinelu a favorit ještě více znervózněl.

Seveřané neměli den, Rinneho nevyjímaje. Finský brankář v 46. minutě neudržel Mosesovu střelu, kterou za gólmanovými zády ještě posunul do sítě Bonino. Při power play pak zpečetil triumf Američanů trefou do prázdné branky Hendricks.

Branky a nahrávky:

20. Moses (Krug, Nelson), 32. Hendricks (Sexton), 35. Sexton (Krug, Hendricks), 47. Bonino (Moses, Nelson), 58. Hendricks (Larkin) - 26. Jokipakka (Pesonen, Kemppainen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bulanov (Rus.) - Lederer, Tošenovjan (oba ČR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 8812. Třetiny: 1:0, 2:1, 2:0.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner, Smith - Bonino, Moses, Nelson - Morin, Arcobello, Lee - Eichel, Vesey, Lewis - Larkin, Hendricks, Sexton. Trenér: Todd Richards.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mantylä - T. Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Immonen, Pihlström, Hartikainen - Pesonen, Louhivaara, Kemppainen. Trenér: Kari Jalonen.