O další využití českého pavilonu pro Expo má zájem i pražské výstaviště

  • 1
Už jen hodiny zbývají do otevření českého pavilonu na světové výstavě Expo 2015. Vyrobila jej vizovická firma Koma Modular a už nyní má tři varianty dalšího využití. Zájem má pražské výstaviště, soukromý investor, výrobce jej také může využít jako své nové sídlo.

Teprve začíná a potrvá dlouhých šest měsíců. Přesto už se nějakou dobu vedou jednání o tom, co dál. Až v říjnu skončí světová výstava Expo 2015, která se v pátek otevře v italském Miláně, budou se muset jednotlivé pavilony zlikvidovat. Zbýt po nich musí jen prázdná louka.

Výhodou českého pavilonu je, že se dá jednoduše rozebrat a odvézt jinam.

„Momentálně zvažujeme tři možnosti. Jednou z nich je, že pavilon znovu postavíme ve Vizovicích a uděláme z něj administrativní zázemí firmy,“ prozradil marketingový šéf Koma Modular Martin Hart.

Zájem má i pražské výstaviště a jeden soukromý investor. Pavilon může být využitý také po částech - jako galerie či mateřská školka.

Vizovická varianta tak ještě není jistá, mluví pro ni ale zkušenosti z minulých ročníků Expa.

„O pavilony je zájem ještě nějakou dobu po výstavě, ale pak opadne. Nechceme, aby skončil neudržovaný a nikdo nevěděl, co s ním,“ dodal Hart.

Malé valašské městečko by tak dostalo skutečně světovou atrakci.

Hlavním motivem stavby je voda

Pavilon, který tvoří zhruba 50 nízkoenergetických modulů a který vyšel zhruba na 60 milionů korun, je pro výstavu zařízený jako galerie a amfiteátr.

Představí se v něm čeští umělci i úspěchy našich vědců, chybět nebude restaurace, zahrada na střeše nebo velký bazén. Čištěný je nanotechnologickou metodou, kterou vyvinuli čeští vědci. Voda je ostatně hlavním motivem celé stavby.

„Česko je střechou Evropy. Sice nemáme moře, ale díky tomu zase máme mimořádně vyvinutou síť plováren a koupališť, často z pera našich vynikajících architektů. Stačilo to spojit se schopností českých vědců,“ popsal myšlenku jeden z dvojice architektů, kteří pavilon navrhli, Ondřej Chybík.

Společně s partnerem Michalem Krištofem provozují architektonickou kancelář v Brně. S Koma Modular spolupracovali už dřív, účastnili se soutěže, kterou firma organizuje pro mladé návrháře. Odtud vzešla spolupráce na pavilonu (povídání s architekty čtěte zde).

Díky uspořádání výstaviště, na kterém se prezentuje 145 zemí, je Český pavilon vůbec první, který příchozí uvidí, projít kolem něj musí také při odchodu.

„Věříme, že jím projdou na tři miliony lidí,“ konstatoval Chybík. Celkem se čeká až 20 milionů lidí, suverénně nejpočetnější přitom má být skupina návštěvníků z Itálie.

Český pavilon stál jako první

Pavilon nejprve vznikl ve vizovické firmě, moduly byly připravené během měsíce a do Itálie jely v rozloženém stavu. Loni v říjnu byla hotová hrubá stavba - jako jediná.

I další práce, jako opláštění, rozvody energií a většina interiérů byly dokončeny dřív, než pořadatelé staveniště vůbec připravili. V té době ještě scházely přípojky elektřiny, na staveniště nevedla ani voda. Jako první Češi taky zahájili zkušební provoz.

Stavba tak přitahovala pozornost celého světa už dávno před tím, než jiné země začaly stavět. A stejně tak zajímala i kontrolory.

„Vymýšleli si někdy neuvěřitelné požadavky,“ popsal už dříve Jiří František Potužník, generální komisař pro Expo 2015.

Vadilo třeba to, že stavebníci nemají k dispozici splachovací toaletu nebo že elektrickou energii vyrábějí generátory. Že to není chyba stavebníků, nebrali v potaz.

Koma momentálně připravuje bytové domy pro syrské uprchlíky v Německu, věznici v Norsku nebo třeba domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou ve Francii. Zaměstnává zhruba 200 lidí ve třísměnném provozu.

Na Expu v Miláně se bude podávat zvěřina, ale také smažák a utopenci (více zde):