Zeman bude vetovat zákon o 150 km/h na dálnici. Nejsme v Německu, řekl

  • 1061
Prezident Miloš Zeman se postavil proti zákonu, kterým poslanci rozhodli o možném zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnic na 150 kilometrů v hodině. Zeman bude zákon, pokud projde i Senátem, vetovat. Zvýšení rychlosti považuje za nezodpovědné.

„Zákon o rychlosti na dálnici budu vetovat. Považuji za škodlivou jakoukoli oběť na životě, jakékoli zranění,“ řekl Zeman v závěru své třídenní návštěvy Středočeského kraje.

„A protože je prokázána pozitivní korelace mezi povolenou rychlostí a počtem těchto dopravních nehod, považuji rozhodnutí většiny poslanců za nezodpovědné.Tvrzení, že to mají v Německu, je hezké, ale srovnejte si české a německé dálnice,“ dodal Zeman. 

Zvýšení rychlosti ve vybraných úsecích na 150 km/h schválil poslanci ve středu, a to přes odpor ministra dopravy Dana Ťoka (více zde). Zásadní vliv na to, na jakých úsecích dálnic se bude moci jezdit vyšší rychlostí než dosud, ale bude mít ministerstvo dopravy. „Ty úseky bude definovat ministerstvo dopravy a naše stanovisko není příliš souhlasné,“ řekl Ťok ve středu iDNES.cz.

Kromě prezidenta může zákon do Sněmovny vrátit i Senát. Poslanci ovšem veto prezidenta mohou většinou hlasů přehlasovat. Premiér Bohuslav Sobotka se středečního hlasování zdržel. „Předpokládám, že Senát zváží všechny argumenty pro a proti. Je to věc, kterou bude třeba ještě analyzovat,“ řekl. 

Návrh, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit namísto současné nejvyšší rychlosti 130 kilometrů za hodinu stopadesátkou, vymyslel občanský demokrat Ivan Adamec a osvojil si ho šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura (o návrhu čtěte zde). 

Úseky dálnice, kde by se mohlo jezdit 150 km/h.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue