VIDEO: Trhali německé plakáty a utíkali. Neznámé záběry konce války

  • 56
Nikdo o nich nevěděl až do loňska, kdy unikátní záběry Pražského povstání, jež natočil nadšený kinoamatér, ekonom a poté diplomat Václav Kostelecký, nabídla jeho dcera Národnímu filmovému archivu. Po sedmdesáti letech mají premiéru.

„Kostelecký zachytil odstraňování německých názvů, stavění barikád, obranu jednotlivých ulic, následky po bojích i vítězné oslavy. V jednom záběru se objeví sám autor,“ líčí Anna Batistová z archivu, kde ke zdigitalizované verzi vyrobili podle filmařových zápisků i faktografické titulky.

Kostelecký po válce spolupracoval s Organizací spojených národů, komunistický puč roku 1948 mu znemožnil návrat. Zemřel v 80. letech, až nyní jeho potomci rozdělili památky po otci různým institucím. Filmový archiv získal též další jeho snímky včetně těch, které pořídil později v zahraničí.

Kosteleckého i jiné dobové amatérské práce jsou součásti cyklu Cesty k barikádám, jejž uvede od 4. do 7. května pražské kino Ponrepo. Pražské povstání však točili také profesionálové, sestřih reportáží kameramanů  zpravodajského filmu se už měsíc po osvobození promítal v úvodním bloku filmového žurnálu.

Staly se rovněž podkladem pro dokumenty. V listopadu 1945 vzniklo dílo Otakara Vávry a J. A. Holmana Vlast vítá, k prvnímu výročí osvobození se hrála Cesta k barikádám, z níž pak Vávra převzal rámec pro Němou barikádu. Ukázku dosud neznámých záběrů Kosteleckého najdete na videu.