Park Tundikhel v centru Káthmándú na satelitních snímcích z dubna 2015 a...

Park Tundikhel v centru Káthmándú na satelitních snímcích z dubna 2015 a listopadu 2014. | foto: Airbus Defence and Space / iDNES.cz

Ruiny chrámů a stany v parku. Satelity ukázaly zkázu Nepálu

  • 31
Následky sobotního zemětřesení v Nepálu jsou katastrofické, a to nejen v rovině ztrát na lidských životech. Rozsah tragédie je patrný především při pohledu na satelitní snímky, které ukazují pobořené památky a tisíce zdevastovaných domů. Země pod Himálajem se bude z katastrofy vzpamatovávat roky.

Srovnávací satelitní snímky poskytla společnost Airbus Defence and Space. První snímek pochází z 29. listopadu loňského roku, podruhé družice namířily fotoaparáty na Nepál 27. dubna 2015, tedy dva dny po ničivém zemětřesení. Společnost chce bezplatným zveřejněním snímků pomoci při koordinaci záchranných prací.

Záchranné práce a lijáky

Nepříznivé počasí s hustými lijáky komplikuje v Nepálu práce záchranářů, kteří po zemětřesení pátrají po možných přeživších a kteří se snaží distribuovat humanitární pomoc. Do nejhůře postižených, odlehlých oblastí poblíž epicentra zemětřesení se kvůli dešti nemohou dostat vrtulníky, uvedla agentura Reuters. Bilance sobotních otřesů půdy se podle údajů nepálských úřadů vyšplhala na 5844 mrtvých.

Zdroj: ČTK

Jeden z nejsmutnějších pohledů nabízí satelitní snímky starodávných památek, které se během několika minut změnily v hromadu suti. Z devítipodlažní věže Dharahara, která byla se svým spirálovitým schodištěm s 200 schody vyhledávanou turistickou atrakcí, zbyly jen základy.

Podobně skončil i královský palác v Káthmándú, který byl postaven v 18. století za panování dynastie Šáhů. V posledních letech zde bylo rozsáhlé muzeum, ve kterém se nacházela mimo jiné i královská koruna a trůn. Všechny cennosti a historické artefakty po otřesech skončily pod troskami. Není jisté, kolik z nich se podaří zachránit.

Tisíce domů v troskách

V prach se obrátila také monumentální pagoda Kasthamandap. V troskách historické budovy staré 500 let zahynulo několik lidí, kteří v osudný den pořádali akci na podporu dárcovství krve. Řada Nepálců si myslela, že když chrám přestál už jiná zemětřesení, vydrží i toto. Někteří lidé se dokonce při otřesech utíkali schovat do budovy.

Rozsah katastrofy je podle organizace UNESCO nepředstavitelný. „Už víme, že palácová náměstí v Káthmándú, Pátanu a Bhaktapuru byla vážně poškozena,“ uvedl Christian Manhart, zástupce UNESCO v Nepálu. Zatím je podle něj příliš brzy hovořit o rekonstrukci památek nebo o tom, kolik pomoci by UNESCO mohla poskytnout.

Mimo památek utrpěla i obydlí obyčejných Nepálců. Tisíce domů jsou nenávratně zničené, desetitisíce dalších budou potřebovat rozsáhlou rekonstrukci. Satelitní snímky ukazují zkázu zejména v Káthmándú. Na jednom ze snímku je také patrné, jak se stovky lidí ve strachu před dalšími otřesy přesunuly do parků, kde nyní přebývají ve stanech a provizorních přístřešcích.

Na zahlazení následků zemětřesení budou potřeba miliardy dolarů. OSN ve středu odpoledne požádala členské státy, aby na zajištění základních potřeb obyvatel Nepálu v následujících třech měsících uvolnilo 415 milionů dolarů (asi 10,4 miliardy korun). 

Zemětřesení v Nepálu

Financemi chce podpořit úsilí nepálské vlády zabezpečit zejména přístřešky, vodu, hygienické zázemí, léky a jídlo pro miliony lidí postižených ničivým zemětřesením, uvedla agentura AP.

Kolaps škol a pomoc pro děti

Dětský fond UNICEF ve své zprávě uvedl, že naléhavou pomoc v nejvíce zasažených oblastech potřebuje 1,7 milionu dětí. „Narušeny byly životy velkého množství dětí, které zoufale potřebují pomoc, zejména pitnou vodu, přístřeší a hygienické zázemí,“ uvedl Tomoo Hozumi, zástupci UNICEF pro Nepál. 

V 16 nejvíce postižených okresech bylo zcela nebo částečně zničeno 274 z 323 škol. UNICEF chce proto dětem zajistit alespoň dočasné učebny, kde budou moci pokračovat ve výuce.

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu se ve čtvrtek přiblížila 6 000 mrtvých, zraněných je dalších více než 11 tisíc. Další necelá stovka lidí zahynula v sousedních zemích. Podle OSN zemětřesení zasáhlo asi osm milionů obyvatel Nepálu, jehož populace čítá asi 29 milionů.

Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8 500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze sto tisíc vojáků nepálské armády (vše o zemětřesení v Nepálu najdete zde).

27. dubna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video