Návštěvník kavárny v Nice si čte nové číslo Charlie Hebdo. (14. ledna 2015) | foto: Reuters

Prorok Mohamed už mě nebaví. Karikaturista Charlie Hebdo mění styl

  • 110
Francouzský karikaturista, který budil nenávist svými zesměšňujícími kresbami proroka Mohameda v týdeníku Charlie Hebdo, chce nyní změnit svůj styl. „Už nebudu kreslit postavu Mohameda, již mě nezajímá. Omrzela mě,“ řekl Rénald Luzier, přezdívaný Luz. Charlie Hebdo má přitom dostat cenu za odvahu v boji za svobodu slova.

Minulé měsíce prý byly pro Luze velmi náročné a musel se z tragédie „vykreslit“, ačkoliv si na začátku vůbec nebyl jistý, jestli to znovu dokáže. 

„Donutil jsem se. Cítil jsem ohromnou tíhu na bedrech, kolektivní vzpomínky i osobní těžkosti - kdo bych byl, kdybych už nekreslil?“ promluvil Luz v rozhovoru pro časopis Les Inrockuptibles. Nyní se však chce posunout vpřed a začít vyprávět svůj příběh. 

Karikaturista se přitom proslavil právě kresbami zesměšňujícími islámského proroka a jeho díla vycházející v časopise Charlie Hebdo popuzovala muslimy po celém světě. Jejich jménem nakonec 7. ledna dva islámští radikálové postříleli v redakci týdeníku 12 lidí.

Třiačtyřicetiletý Luz útok přežil a byl autorem další kresby proroka, která se objevila na první stránce čísla, které vyšlo týden po vraždění v redakci. Zobrazil plačícího muslimského proroka Mohameda s nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně. Tato krátká věta se tehdy stala symbolem solidarity s oběťmi útoku na začátku ledna. 

Egyptský ústav pro výklad islámského práva poté varoval před vydáváním podobných karikatur. Podle něj jde o provokaci. „Tento čin je neoprávněnou provokací vůči citům půl druhé miliardy muslimů na světě,“ upozornil institut, který je spolu s univerzitou al-Azhar nejvýznamnější náboženskou institucí v zemi.

„Toto vydání povede k nové vlně nenávisti ve francouzské a západní společnosti; to, co časopis dělá, neslouží soužití a kulturnímu dialogu, o který muslimové usilují,“ dodal v polovině ledna ústav.

13. ledna 2015

Spisovatelé odmítají cenu za odvahu pro Charlie Hebdo

Podobná kritika vůči listu překvapivě tento týden zazněla i ze strany skupiny spisovatelů ve Spojených státech. Nesouhlasí s rozhodnutím Amerického centra PEN klubu udělit satirickému časopisu Charlie Hebdo cenu za odvahu v boji za svobodu slova.

Protest vznesla šestice autorů v dopisu zaslaném organizaci PEN klubu. Později se k nim přidaly více než dvě desítky spisovatelů a novinářů včetně několika držitelů Pulitzerovy ceny. Autoři v dopise odsuzují útok na redakci Charlie Hebdo, zároveň ale odmítají, aby týdeník kvůli tomu dostal spisovatelskou cenu. 

„Existuje rozdíl mezi neochvějně podporovat projev, který jde proti přijatelnému, a nadšeně takový projev podporovat,“ cituje dopis deník The Guardian.

Podle listu The New York Times se někteří rozhodli celý galavačer předávání cen bojkotovat. Na předávání tak nedorazí například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová.

Kushnerová svůj nesouhlas s cenou zdůvodnila kulturní netolerancí magazínu. Podobně se vyjádřili i ostatní, někteří zmínili i neúctu karikatur k muslimům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue