Přípravy na odjezd českého záchranářského týmu do Nepálu na pomoc obětem...

Přípravy na odjezd českého záchranářského týmu do Nepálu na pomoc obětem zemětřesení | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Záchranné týmy už nechceme, žádá Nepál. Do země míří čeští zdravotníci

  • 211
Čeští záchranáři ve středu půl hodiny po půlnoci zamířili do zemětřesením poničeného Nepálu. Letadlo bylo naloženo už v noci na úterý a čekalo se na povolení přetíženého letiště v Káthmándú. Nepálci už večer podle zástupce Rozvojového programu OSN žádaly země, aby nevysílaly další pátrací týmy. Černínský palác následně uvedl, že poptávka po zdravotní pomoci trvá.

„Díky velkým snahám společnosti Travel Service se podařilo dojednat, že letadlo zhruba půl hodiny po půlnoci odletělo směrem na Káthmándú,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Celý let i s mezipřistáním v Turkmenistánu podle ní potrvá deset hodin.

Zemětřesení v Nepálu

„Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu,“ řekla Vlaďka Dufková, mluvčí společnosti Travel Service, která let zajišťuje.

Původně byl odlet naplánován na zhruba čtvrtou hodinu odpoledne, poté byl několikrát odložen a čekalo se na povolení letiště v Káthmándú. Černínský palác dokonce uvedl, že se česká zdravotní pomoc zdrží nejméně o 24 hodin, nakonec se podažilo dojednat bližší termín.

Důvodem dlouhého čekání na povolení byla malá kapacita letiště v hlavním městě, velké množství letadel mířících do daném oblasti a složitý proces organizace humanitární pomoci.

Kolem půl osmé večer Zaoralová uvedla, že se hledá náhradní trasa, kudy by se český tým mohl do Nepálu dostat. Jednou z možností byl odlet do indického Dillí. Agentura Reuters ovšem v úterý večer informovala, že nepálské úřady už nepotřebují další zahraniční záchranáře. Situaci podle nich zvládne místní armáda a další bezpečnostní složky.

Jestliže jsou záchranné týmy „už ve vzduchu nebo právě přistály, mohou dorazit a pomoci“, nicméně v případě, že ještě „čekají na ranveji ve svých zemích, tak jim sdělujeme, aby nepřijížděli,“ uvedl zástupce Rozvojového programu OSN Jamie McGoldrick, který mluvil s nepálskými institucemi.

Agentuře Reuters se však nepodařilo získat vyjádření přímo od nepálské vlády. „Pokračujeme v přípravách odletu,“ reagoval tak na informaci z Nepálu David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Podle našich informací má Nepál stále zájem o zdravotnickou pomoc, oznámení se týkalo pouze záchranářských týmů,“ sdělil ČTK.

Do Nepálu míří lékaři, zdravotní sestry i hasiči

Skupina českých záchranářů připravených na odlet má podle Zaoralové 34 členů, z toho 9 lékařů, 10 zdravotních sester a 14 hasičů. V Nepálu budou pracovat ve stanech, kde jsou dvě ambulance pro ošetření menších a lehkých poranění a dvě jednotky péče pro ošetření a sledování pacientů se závažnějšími poraněními. K dispozici bude i sklad a místo pro přípravu poraněných k transportu.

„Členové týmu plní úkoly při prvotním třídění pacientů a postižených na místě mimořádné události, na pracovištích zajišťují jejich primární urgentní ošetření, stabilizaci celkového stavu a přípravu k přesunu do místního zdravotnického zařízení k definitivnímu ošetření a dalšímu léčení,“ popsala mluvčí hasičů.

Noc na úterý hasiči a zdravotníci strávili na hasičské základně v pražských Strašnicích, odkud odjedou na ruzyňské letiště. Do 12 hodin měli volný režim, management týmu monitoroval situaci. „Dále se bude rozhodovat až podle vydání či nevydání povolení,“ uvedla v průběhu dopoledne Zaoralová, podle které míří do oblasti mnoho letadel s pomocí. Většina z nich čeká na domovských letištích, nebo na letištích, kde měla mezipřistání nebo kam byla během letu odkloněna.

Češi by měli v Nepálu pomáhat až měsíc, vezou i hračky

Lékaře a sestry z FN Brno a pražské hasiče přepraví podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Nepálu letadlo Boeing 737 společnosti Travel Service a na místě by tým mohl působit v první fázi čtrnáct dnů, možná i měsíc (více čtěte zde).

„Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice,“ doplnil pro ČTK vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil (více o odletu brněnského traumatýmu čtěte zde).

Češi vezou do Nepálu přes deset tun vybavení - stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál či čističku vody. Přibalili i hračky pro místní děti.

Vyslání českého záchranářského týmu v pondělí schválila vláda a na akci uvolnila 20 milionů korun. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu.

Počet obětí sobotního zemětřesení k pondělní půlnoci stoupl na 4 310 mrtvých a téměř 8 000 zraněných. Dalších téměř 100 lidí zahynulo v sousedních zemích. Ti, kteří přežili si stěžují, že pomoc se k nim dostává pomalu a nahodile. Letiště jsou přeplněná lidmi a nedostává se personálu. Lékaři také varují před šířením infekčních chorob v zemi (více čtěte zde).

Podívejte se na reportáž, jak český traumatým balí (27. dubna 2015):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video