James Holmes před soudem v Denveru (23. července 2012)

James Holmes před soudem v Denveru (23. července 2012) | foto: AP

Začal soud se střelcem z Denveru. Podle obou posudků vraždil příčetný

  • 24
Po téměř třech letech začal v pondělí soud s Jamesem Holmesem. Muž zabil v americkém Denveru při premiéře filmu o Batmanovi dvanáct lidí a dalších sedmdesát zranil. Podle obhájců nebyl při činu příčetný. Oba provedené lékařské posudky však hovoří jinak.

„Oba posudky tvrdí to samé: ten člověk byl příčetný, když se v kině v červenci 2012 pokusil všechny zavraždit,“ řekl v úvodní řeči prokurátor George Brauchler, jehož citovala agentura AP. Obžaloba také tvrdí, že útok připravoval řadu měsíců.

Holmes zaútočil 20. července 2012 na půlnoční premiéře filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal. Střílel na předměstí Denveru v americkém Coloradu. Do sálu vstoupil po začátku filmu nouzovým východem, na sobě měl plynovou masku a neprůstřelnou vestu. 

Kdo je střelec z Denveru

Ti, kdo Holmese znali před střelbou, ho popisují jako plachého, inteligentního člověka. V minulosti hrával fotbal a věnoval se terénnímu běhu.

V červnu 2011 se zapsal do doktorského studia neurovědy na University of Colorado v Denveru a přestěhoval se do činžovního domu v blízkosti kampusu Anschutz Medical.

Na jaře 2012 ale neuspěl při zkoušce v posledním semestru. Na začátku června pak školu ukončil. Zhroutil se mu život.

Podle agentury AP prý před masakrem řekl své spolužačce, že chce zabíjet lidi, a přestal navštěvovat svého psychiatra.

Mnoho lidí si zpočátku myslelo, že jde o součást představení. Poté však muž do davu vhodil slzný plyn a začal střílet. Některé projektily prostřelily stěny a zranily i diváky ve vedlejším promítacím sále. Když ho později policie zadržela na blízkém parkovišti, nijak neodporoval.

Holmesovi právníci podle deníku The Guardian nepopírají, že bývalý student Univerzity v Coloradu v kině střílel a zabil několik lidí. Tvrdí ovšem, že při tom nebyl příčetný a je duševně nemocný.

Státní zástupce George Brauchler pro Holmese požaduje trest smrti. O střelcově osudu bude rozhodovat 12 porotců, mezi nimi třeba přeživší střelby na střední škole v Columbině nedaleko Denveru v roce 1999. Pokud ho uznají vinným, soud se přesune do druhé fáze, kdy se rozhodne, zda bude muž popraven, nebo odsouzen na doživotí. V opačném případě stráví předem neurčitou dobu ve státní nemocnici.

O ušetření Holmesova života loni v prosinci požádali i jeho rodiče. V otevřeném dopise pro deník Denver Post (celý text dopisu je v angličtině k přečtení zde) uvedli, že jejich syn trpí mnoha duševními nemocemi.

Proces přinese úlevu i přeživším

Soudní proces sledují také ti, kteří masakr v kině přežili. I když jsou nervózní, zároveň pociťují úlevu, že se případ pomalu uzavírá. „Je těžké říct, jak se budu cítit na lavici svědků,“ řekl jeden z nich Marcus Weaver. „Dva a půl roku si to přehrávám v hlavě a teď, když se k tomu blížíme, nervozita roste,“ dodal.

Weaver osudné promítání navštívil s kamarádkou Rebeccou Wingovou, svobodnou matku dvou dětí. Nejdříve si myslel, že v kině vybouchla dýmovnice, a považoval to za něčí vtip. Poté už uslyšel střelbu. „Zvuk pušky AR-15 je něco, co nemůžu zapomenout a co mě v noci drží vzhůru,“ řekl Weaver.

Před kulkami se snažil skrýt na podlaze. Dolů s sebou stáhl i kamarádku Rebeccu. Ta už v tu chvíli ale byla mrtvá. Weavera dvě kulky zasáhly do pravého ramene.

Holmes se před soudem poprvé objevil jen několik dní po útoku. Vlasy měl obarvené na červeno, údajně proto, aby se stylizoval do postavy Jokera, který je v komiksech a filmech Batmanovým hlavním protivníkem. Celou dobu se tvářil nepřítomně a zmateně. Podobně jako Joker se choval i ve vazební věznici, kdy plival na dveře a pracovníky ostrahy.

V červnu 2013 soud Holmese prohlásil za nepříčetného, na což se v současném procesu mohou jeho obhájci odvolat. Obviněného museli vyšetřovat lékaři, začátek soudu se proto odložil.

I když Colorado povoluje trest smrti, od roku 1976 tam byl popraven pouze jeden člověk. Momentálně ve státě na popravu čekají tři muži.

23. července 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video