Úřady v Nepálu hlásí přes 2 500 obětí, zemi zasáhl další silný otřes

  • 108
Počet zjištěných obětí sobotního zemětřesení v Nepálu dosáhl nejméně 2 500, dalších 4 600 lidí je zraněných. Čísla se zřejmě ještě zvýší, z řady odlehlých míst stále nejsou zprávy. Nepál a Indie přitom zažily v neděli další otřes o síle 6,7. V zemi jsou i desítky českých turistů, se kterými se stále nepodařilo navázat kontakt.

„Další, máme tu právě následné otřesy, do háje,“ popsal situaci po telefonu agentuře Reuters indický horolozec Arjun Vajpaj ze základního tábora 20 kilometrů od Everestu. Stejnou zprávu potvrdil i rumunský horolezec Alex Gavan na Twitteru, kde uvedl, že otřesy utrhly tři menší laviny.

Zemětřesení v Nepálu

Následné otřesy byly cítit i v sousední Indii. Podle Geologické služby Spojených států (USGS) měly sílu 6,7. K následným otřesům dochází v místech zemětřesení poměrně často, bývají ale výrazně slabší než ty prvotní. USGS zaznamenala v Nepálu během 24 hodin po původním zemětřesení zhruba tři desítky otřesů, ovšem slabších.

Neštěstí už si podle agentury AP vyžádalo přes 2 500 obětí, z čehož 2 430 připadá na Nepál. Sousední Indie napočítala 56 mrtvých, další oběti jsou v Tibetu a Bangladéši.  Situace v Nepálu je kritická, do země už ale proudí mezinárodní humanitární pomoc. Pro himalájskou zemi je to nejhorší katastrofa tohoto druhu za posledních 80 let.

Nejdou telefony, voda, elektřina, nemocnice nestíhají

Situace v zemi je kritická, málokde funguje elektřina a telefonní spojení, přerušeny jsou dodávky vody a řada míst je zcela odříznutých od světa. Přeplněné nemocnice nezvládají nápor zraněných a lidé se někde kvůli nedostatku záchranářů a techniky snaží zasypané vyprošťovat i holýma rukama.

S otevřením letiště v Káthmándú, jehož provoz byl v sobotu kvůli zemětřesení přerušen, začala do země proudit humanitární pomoc, především ze sousedních států. 

Do Nepálu dnes dorazilo 62 členů čínského záchranářského týmu. Pákistán se chystá vypravit letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další potřebné vybavení. V zemi již přistála indická letadla s humanitární pomocí, další jsou na cestě. Záchranáře nabídly i Británie a USA.

Problémem je dostat záchranné týmy do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. V přístupu k postiženým místům brání především sesuvy půdy. Záchranáři proto musejí pěšky po horských stezkách, nasazeny budou i vrtulníky.

Česká humanitrání organizace Člověk v tísni vysílá do postižené země tříčlenný tým a na pomoc obětem uvolnila milion korun. „Mluvil jsem s příbuznými v Gorce a říkali mi, že nejméně ve třech okolních vesnicích je většina domů srovnaných se zemí,“ řekl nepálský pracovník české organizace Sudip Joshi. „Počet obětí nikdo nezná, protože celé vesnice v horských oblastech jsou odříznuté,“ dodal Sudip.

Pomoc zdevastované zemi slíbil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Pod Everestem přistály první vrtulníky

U základního tábora pod nejvyšší horou světa Mount Everest, kde je nyní horolezecká sezona, přistálo prvních šest vrtulníků. Údaje o počtu obětí ve zčásti lavinou zavaleném táboře se rozcházejí, podle AFP jich je 14, podle Reuters 17. Helikoptéry mají přepravit k ošetření nejméně 61 raněných, jejichž evakuaci dosud bránilo počasí.

Jak pomoci

Člověk v tísni
Konto : 54333345/0300

Charita ČR
Konto : 55660022/0800
Variabilní symbol: 107

ADRA
Konto: 66888866/0300 
Variabilní symbol: 380

Český červený kříž
Konto: 333999/2700
Variabilní symbol: 1504

Podle posledních informací české diplomacie je v zemi 194 Čechů, s 34 z nich se zatím nepodařilo navázat kontakt, řekl večer v České televizi velvyslanec v Indii Miloslav Stašek. Většina z pohřešovaných lidí je v horách, kde není signál. Diplomaté zatím nemají zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi.

Česká cestovní agentura Livingstone už v sobotu hlásila, že dvacítka jejích klientů je v pořádku. V bezpečí by měla být i výprava na horu Čo Oju, která leží na hranicích Nepálu a Číny. Úřady horolezcům zakázaly pokračovat ve výstupu, a tak výprava čeká na místě, až ji záchranáři vyzvednou.

„Ráno jsem mluvila s manželem přes satelit a říkal, že sice byly další otřesy, ale u nich jsou všichni v pořádku. Má i kontakt na druhou výpravou asi osmi lidí, kteří přijeli z Brna, a ti jsou také v pořádku,“ řekla pro iDNES.cz manželka jednoho z horolezců Klára Kolouchová.

Zemětřesení vycházelo z malé hloubky

Do Nepálu míří z Indie česká konzulka, kvůli uzavření leteckého spojení v Káthmándú se ale musela vrátit do Dillí. „Její letadlo už nestihlo přistát,“ uvedl Daniel Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. V hlavním městě Nepálu má Česká republika honorární konzulát.

Zemětřesení mělo podle americké geologické služby USGS sílu zhruba 7,9 a epicentrum přibližně 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což jeho ničivou sílu znásobilo.

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8 500 lidí.

Zemětřesení v Nepálu zabíjelo a ničilo:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue