Ve věku 90 let zemřel Fidel Castro. Florida slaví, Kubánci jsou otřeseni

  • 2156
Ve věku 90 let zemřel vůdce kubánské revoluce a dlouholetý prezident Fidel Castro. Národu to v sobotu brzy ráno oznámil bratr zesnulého vůdce a úřadující prezident Kuby Raúl Castro. Fidel Castro ostrovní zemi vedl téměř padesát let, poprvé ji pro svou těžkou nemoc předal svému bratru v roce 2006, natrvalo o dva roky později. Zatímco Kubánci jsou otřeseni, exulanti na Floridě vyjeli do ulic slavit.

Raúl Castro oznámil národu smrt svého bratra v nečekaném hlášení v noci ve státní televizi. „Nejvyšší velitel kubánské revoluce zemřel dnes večer ve 22:29,“ cituje Castrův projev web zpravodajské televize BBC. Hlášení ukončil slovy: „Vzhůru k vítězství, navždy!“

Raúl doplnil, že tělo jeho bratra bude zpopelněno ještě v sobotu. Kuba vyhlásila kvůli úmrtí Fidela Castra devítidenní státní smutek, lidé mají na někdejšího vůdce vzpomínat na pietních akcích. Pohřeb bude 4. prosince.

Během státního smutku budou vlajky spuštěné na půl žerdi a omezí se veřejné oslavy. Při pietních shromážděních budou mít občané možnost přísahat věrnost vůdci kubánské revoluce.

„Byla to jedna z nejdůležitějších osobností 20. století. Navzdory ekonomickému embargu od Spojených států trvajícímu více než padesát let, navzdory pokusům o atentát, které na něj byly spáchány, on i jeho země přežili,“ okomentoval význam Castra americký politolog Scott Lucas, který působí na univerzitě v Birminghamu.

„El comandante“ Castro si příznivce získával nejen bojem proti imperialismu, pod hesly „Vlast nebo smrt!“, ale posléze i bezplatným zdravotnictvím a odstraněním zhruba 25procentní negramotnosti. Jeho budování socialismu však nakonec přivedlo kubánské hospodářství ke kolapsu.

Zemřel vůdce Kuby Fidel Castro

K moci na Kubě se dostal na sklonku padesátých let. Proti generálu Batistovi vedl gerilovou válku. Když v roce 1959 utekl Batista ze země, chopil se Castro moci. Prezidentský úřad si poté udržel dalších téměř padesát let. Jeho jméno zůstane zřejmě už navždy spjato s Kubou, karibským státem, jehož moderní dějiny zcela zásadně ovlivnil (detailní profil Fidela Castra čtěte zde).

V červenci 2006 předal Fidel Castro klíčové vládní pravomoci bratrovi Raúlovi. Původně mělo jít pouze o dočasné řešení, než se dlouholetý vládce Kuby dostane ze zdravotních problémů. V únoru 2008 ale Raúl získal vedoucí funkce natrvalo.

Fidel Castro se na veřejnosti objevil naposledy letos v dubnu. Tehdy zavítal do školy Vilmy Espínové, zesnulé bratrovy manželky a bojovnice za socialistickou Kubu, a debatoval se studenty (více zde).

Úmrtí Castra je také značně symbolické, zemřel totiž v den šedesátého výročí počátku expedice komunistických revolucionářů na Kubu. Skupina 82 ozbrojenců vyrazila 25. listopadu 1956 na jachtě Granma z Mexika na Kubu. O kuriózní shodě náhod dnes informoval kubánský vládní deník Granma, který po historickém plavidlu nese jméno.

Jedny z posledních záběrů na bývalého kubánského vůdce ze srpna 2016:

14. srpna 2016

V Havaně je klid, v Miami slaví

Reakce na smrt dlouholetého vůdce komunistického ostrovního státu se různí. Zatímco záběry z amerického Miami, kam po převzetí moci Fidelem Castrem emigrovaly desítky tisíc Kubánců, ukazují slavící skupinky. Lidé oslavují zejména ve čtvrti Malá Havana, kam směřovalo a stále směřuje nejvíce kubánských emigrantů. Podle informací zpravodajského serveru BBC News mnozí lidé začali slavit a odpalovat zábavní pyrotechniku. Oslavující skandovali „svobodná Kuba“ a mlátili o sebe různým plechovým nádobím.

26.listopadu 2016 v 15:14, příspěvek archivován: 26.listopadu 2016 v 19:56

VIDEO: Cuban exiles pour onto Miami streets to celebrate Fidel Castro?s death https://t.co/FYDzTDNAVb https://t.co/mlKRoqGBii

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Cuban exiles pour onto Miami streets to celebrate Fidel Castro’s death https://t.co/FYDzTDNAVb https://t.co/mlKRoqGBii

V hlavním městě Kuby, Havaně je dle médií zatím klid. Havanské noční kluby v noci na dnešek zavřely předčasně a mladí lidí oblečení na párty se vyrojili do potemnělých ulic, píše zpravodajský server The New York Times. Smrt Castra také ukázala, že jeho obraz je v různých částech společnosti odlišný.

„Generace mých prarodičů, které přinesl velké změny, to bude hodně silně prožívat,“ prohlásila nezávislá kubánská bloggerka Elaine Díazová. „Také v generaci mých rodičů je ještě spousta loajality. Ale v mojí generaci už je to více rozpolcené. A reakcí značné části mládeže bude jen apatie,“ dodala.

„Cítím se trochu otřesený... Byla to osobnost veřejného života, kterou každý miloval a respektoval,“ cituje nicméně agentura Reuters jednoho z obyvatel ostrova. „Smrt je běžnou součástí života, ale zprávy o ní není nikdy snadné přijmout. O to spíš, když se týká smrti velitele,“ cituje BBC jinou kubánskou ženu. Zpráva vybrané Kubánce zastihla během oslav páteční noci.

Patnáctiletý Carlos Rodríguez byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. „Fidel? Fidel?“ prohlásil a nevěřícně se udeřil do čela. „To jsem tedy nečekal. Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda.“ „Je to tragédie,“ řekla agentuře AP 22letá havanská zdravotní sestra Dayan Montalvová. „Všichni jsme s ním vyrůstali. Ta zpráva, kterou jsme se právě dozvěděli, mě opravdu ranila.“

Světoví státníci kondolují i odsuzují

Na Castrovu smrt už reagovali také přední světoví politici. Kondolenci na Twitteru vyjádřil například prezident Salvadoru Salvador Sanchéz Cerén či mexický prezident Enrique Peňa Nieto. „Fidel Castro byl přítel Mexika, propagátor bilaterálních vztahů založených na respektu, dialogu a solidaritě,“ napsala na Twitteru mexická hlava státu.

26.listopadu 2016 v 07:22, příspěvek archivován: 26.listopadu 2016 v 09:39

Fidel Castro fue un amigo de México, promotor de una relación bilateral basada en el respeto, el diálogo y la solidaridad.

Indický premiér Narenda Mondi vyjádřil Kubě a jejím obyvatelům na Twitteru soustrast a doplnil, že „Fidel Castro byl jednou z nejznámějších osobností 20. století“. „Indie truchlí nad ztrátou velkého přítele,“ dodal Mondi (reakce světových státníků na Castrovu smrt čtěte zde).

Diametrálně odlišně se vyjádřil budoucí americký prezident Donald Trump. „Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě,“ uvedl Trump v prohlášení a dodal, že Castro zanechává odkaz popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv.

Podobně se na Twitteru vyjádřil i budoucí viceprezident Mike Pence: „Tyran Castro je mrtvý. Svítá nová naděje. Budeme stát po boku utlačovaného kubánského lidu (v boji) za svobodnou a demokratickou Kubu. Viva Cuba Libre (tedy Ať žije svobodná Kuba).“

A s reakcí ráno přispěchali i čeští komunisté. „Dovolte mi vyjádřit hlubokou soustrast rodině Fidela Castra, prezidenta a bojovníka za svobodu kubánského lidu. Taktéž vyjadřuji soustrast kubánskému lidu a všem, jež na odkaz Fidela Castra nikdy nezapomenou,“ rozeslala v sobotu ráno novinářům reakci šéfa KSČM Vojtěcha Filipa za mediální úsek strany Helena Grofová.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue