Ondřej Palát jásá - právě vstřelil gól na ledě Detroitu. O radost se dělí se...

Ondřej Palát jásá - právě vstřelil gól na ledě Detroitu. O radost se dělí se spoluhráči z Tampy. | foto: AP

Palát režíroval obrat skóre proti Mrázkovi, Vrbata asistoval u výhry

• 12
Hokejový útočník Ondřej Palát čekal na svůj první bodový zápis v letošním play-off až do čtvrtého utkání. V něm si ale vše vynahradil, když byl jedním z hlavních strůjců výhry Tampy Bay nad Detroitem 3:2 po prodloužení. Palát nejprve v 56. minutě zařídil proti Petru Mrázkovi vyrovnání na 2:2 a v nastavení byl u zrodu akce vedoucí k vítězné trefě. Bod si připsal i Radim Vrbata, jenž asistoval u vítězství Vancouveru.

Po úterním domácím triumfu 3:0, který podpořil svou premiérovou nulou kariéry v play-off NHL gólman Petr Mrázek, vstupoval Detroit do odvety v Joe Louis Aréně proti Tampě Bay za vedení v sérii 2:1 na zápasy. Když se navíc v prostřední třetině čtvrtého zápasu prosadili Gustav Nyquist a Joakim Andersson, vedli Red Wings po čtyřiceti minutách hry 2:0 a byli blízko pojištění náskoku v sérii.

Pak ale hosté ukázali, kdo vstupoval do play-off v roli jednoho z hlavních favoritů. Neprůstřelnost Mrázka ukončil v 55. minutě po pohledné individuální akci Tyler Johnson, jenž na levém křídle přebruslil bránícího soupeře a zakončením pod horní tyč nedal českému brankáři šanci. Detroit tak inkasoval od Lightning po 119 minutách a čtyřech vteřinách (naposledy nejofenzivnější celek letošní základní části skóroval v utkání číslo dvě).

Od snížení neuběhly ani dvě minuty hry a hosté slavili podruhé. Po skvělé přihrávce aktivního Johnsona se z prostoru před brankou prosadil Ondřej Palát. Za stavu 2:2 se tak začínalo od znova a v psychologické výhodě byli rázem hokejisté Tampy Bay. To se potvrdilo už v úvodu prodloužení, které v 63. minutě ukončil svou druhou trefou večera hvězdný Johnson.

U zrodu přečíslení byl Palát. Od něj převzal puk obránce Victor Hedman, po jehož pasu Johnson zakončoval do odkryté branky bezmocného Mrázka. Série se tak vrací do Tampy za smírného stavu 2:2 na zápasy.

Kromě zmiňovaného Paláta (21:05, +/-: +3, 1 střela), jenž si připsal své premiérové body (1+1) v letoším play-off, v sestavě Lightning nechyběl ani bek Andrej Šustr (14:02, +/-: 0). Za Detroit pak nastoupil jen Marek Židlický (13:43, +/-: +1), Jakub Kindl byl opět mezi nehrajícími náhradníky.

Po Ondřeji Pavelcovi, jehož účinkování v play-off již skončilo po čtyřech konfrontacích Winnipegu s ambiciózním Anaheimem, a detroitském Petru Mrázkovi se v letošních bojích o Stanley Cup podíval do branky i třetí český gólman.

Po pátém gólu Washingtonu ve shodně pátém duelu série totiž trenéři Islanders odvolali týmovou jedničku Jaroslava Haláka a nahradili jej Michalem Neuvirthem. Ten vstupoval do akce za vedení domácích Capitals 5:1, na kterém se ve zbývajících jedenácti minutách hry již nic nezměnilo. Posila Ostrovanů před play-off z Buffala zneškodnila všech šest finálních střel soupeře.

Na vedení Washingtonu v sérii 3:2 na zápasy se u posledního triumfu nejvíce činil především ruský talent v útoku Capitals, Jevgenij Kuzněcov. Na konto si připsal dvě trefy a jednu přihrávku. Přestože tým z hlavního města USA nastřílel pět branek, hvězdné duo Alex Ovečkin - Nicklas Bäckström tentokrát vyšlo bodově naprázdno. Kromě Kuzněcova se dařilo ještě obránci Karlu Alznerovi a zkušenému forvardovi Jasonu Chimerovi (oba 1+1). Série bude pokračovat v sobotu, kdy budou Islanders na domácím ledě již čelit vyřazení.

Hokejisté Vancouveru čelili před čtvrtečním domácím soubojem s Calgary velkému tlaku. Za stavu série 3:1 pro hostující Flames by se v případě porážky již loučili s play-off. Do důležitého souboje Canucks nastoupili poprvé od úvodní minuty se zkušeným gólmanem Ryanem Millerem, před nímž dostával v úvodu přednost Švéd Eddie Läck.

Vstup do duelu sice Millerovi moc nevyšel, když jej už ve 3. minutě překonal David Jones. V dalším průběhu již ale americký reprezentant neinkasoval a naopak sledoval obrat skóre v podání svých spoluhráčů. Blízko vyrovnání na 1:1 byl ještě v první třetině kanonýr Radim Vrbata (15:19, +/-: +1, 5 střel), puk se ovšem po jeho střele odrazil od tyče branky již překonaného Jonase Hillera. Švýcarská jednička Calgary čelila v zápase celkově 43 střeleckým pokusům, z nichž si dva nakonec našly cestu do sítě.

V 34. minutě srovnal po narážečce s Vrbatou útočník Nick Bonino a vítěznou akci si schoval na 42. minutu Daniel Sedin. Švédský reprezentant uklidil puk do sítě z bezprostřední blízkosti branky po nahození od Dana Hamhuise. Asistenci si připsal i Henrik Sedin, jenž byl u zrodu celé akce díky vyhranému buly v útočném pásmu. Druhou šanci ukončit sérii budou mít hokejisté Calgary s Jiřím Hudlerem (14:23, +/-: -1) v sobotu před vlastním publikem.

V obdobné pozici jako Vancouver proti Calgary byli ve čtvrtek také hokejisté Nashvillu, kteří v sérii ztráceli 1:3 na zápasy pro změnu proti Chicagu. Stav duelu byl dlouho nerozhodný 1:1. Domácí rozhodli o prodloužení svého účinkování v play-off až na startu třetí dvacetiminutovky, kdy Scotta Darlinga třikrát překonali v rychlém sledu.

Už po 47 vteřinách hry v dané třetině se po výpadu zpoza branky prosadil James Neal. V 44. minutě pak využil přesilovku Colin Wilson a o pouhých 12 vteřin později se druhou trefou večera blýskl produktivní nováček Filip Forsberg. Nová vycházející švédská hvězda NHL pak po snížení chicágského Krise Versteega v poslední minutě ještě do prázdné branky završila hattrick.

Po Vladimiru Tarasenkovi ze St. Louis se tak stal Forsberg druhým hráčem letošního play-off se třemi góly v jednom zápase. Střeleckou formu od něj bude Nashville potřebovat i v sobotní odvetě v Chicagu, které na domácím ledě bude opět mocně usilovat o ukončení série.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference:

Detroit - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
Br
anky: 26. Nyquist, 35. Andersson - 55. a 63. Johnson (na druhou Palát), 56. Palát. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 29 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 89,7 procenta. Střely na branku: 24:29. Diváci: 20.027. Hvězdy utkání: 1. Johnson (Tampa), 2. Quincey (Detroit), 3. Stralman (Tampa). Stav série: 2:2.

Washington - New York Islanders 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
10. a 47. Kuzněcov, 31. Alzner, 43. Laich, 50. Chimera - 6. Bailey. Michal Neuvirth odchytal za Islanders posledních 11 minut, z 6 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 41:23. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Kuzněcov, 2. Alzner, 3. Beagle (všichni Washington). Stav série: 3:2.

Západní konference:

Nashville - Chicago 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
15., 44. a 60. Forsberg, 41. Neal, 44. Wilson - 14. B. Richards, 55. Versteeg. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17.238. Hvězdy utkání: 1. Forsberg, 2. Neal, 3. Rinne (všichni Nashville). Stav série: 2:3.

Vancouver - Calgary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
34. Bonino (Vrbata), 42. D. Sedin - 3. Jones. Střely na branku: 43:21. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Hiller (Calgary), 2. D. Sedin, 3. Miller (oba Vancouver). Stav série: 2:3.