Loď s ilegálními migranty z Afriky jen pár okamžiků před zadržením u Sicílie.

Loď s ilegálními migranty z Afriky jen pár okamžiků před zadržením u Sicílie. | foto: Reuters

Do Středozemního moře z Česka zamíří šedesát expertů i letecká hlídka

  • 303
Česká republika podpoří evropskou agenturu Frontex. Chce vyslat zhruba šedesát expertů, letoun CASA i další techniku a poskytnout asi deset milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka o nabídce hovořil při příchodu na čtvrteční mimořádný summit EU k problematice nelegální imigrace do Evropy.

„Přicházím s konkrétní nabídkou navýšení příspěvku České republiky tak, aby tady bylo jasné vyjádření naší solidarity,“ prohlásil Sobotka.

Mezi desítkami expertů jsou podle něj zástupci ministerstva vnitra, policisté a lidé, kteří mají zkušenosti s imigrační politikou. „Jsou jazykově vybaveni a připraveni se účastnit podobných operací,“ řekl předseda vlády.

Česká pomoc

Česká republika letos vynaloží 200 milionů Kč na opatření proti nelegální migraci, a to v rámci spolupráce se třetími zeměmi nebo společných aktivit a operací Evropské unie.

Sto milionů korun ČR uvolní v rámci Programu Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům v regionech původu a prevenci velkých migračních pohybů

Peníze půjdu například na financování uprchlického tábora v Jordánsku, zvládání uprchlické krize na kurdských územích, dále do Turecka, severní Afriky a Srbska.

Zdroj: ČTK

Kromě peněz a expertů pošle Česko Frontexu také vojenský transportní letoun CASA a další techniku. Pro iDNES.cz to potvrdil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Pošleme letadlo i s posádkou. Mělo by sloužit k hlídkování nad mořem, případně k vyhledávání uprchlíků, aby tam mohlo poslat záchrannou loď. To bude jeho základní mise. Dále to budou prostředky pro ochranu pozemní hranice, jsou připraveny automobily s termovizí, lidé se psy a podobně,“ uvedl Prouza.

Letoun by měl ke Středozemnímu moři dorazit do tří měsíců. „Teď bude záležet, jak si to Frontex poskládá. Dnes přicházejí návrhy jednotlivých členských států. V případě potřeby jsme schopni tu menší techniku dodat do jednoho dvou týdnů. Letouny jsou nyní vytížené, ale do tří měsíců budou k dispozici,“ upřesnil dále Prouza.

Agentura Frontex se zabývá ostrahou vnější hranice EU a odpovídá za nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři. Mimořádně svolaný summit, který začal v Bruselu ve čtvrtek odpoledne, by měl podle návrhu závěrečné deklarace rozhodnout o zdvojnásobení prostředků i financí pro tuto operaci. Její možnosti jsou totiž značně omezené. Její velitelé mají k dispozici jen jeden vrtulník, dvě letadla, dva motorové čluny a tři větší lodě (více zde).

Triton není přímo evropskou záchrannou akcí, jeho lodě se však fakticky na záchraně životů v mnoha případech podílejí.

Sobotka také zdůraznil, že summit by měl rozhodnout o potřebě zásahu proti pašerákům a převaděčům, tedy proti „kriminálním živlům, které si z migrační vlny udělaly výnosný byznys“.

Premiér připustil, že případné spuštění evropské operace podobné té, která pod názvem Atalanta u afrických břehů potírá piráty, by bylo „velmi efektivní“.

„Nebude to jednoduché a bude to samozřejmě časově náročné. Česká republika je připravena se na takovéto operaci podílet podle potřeb EU,“ prohlásil předseda vlády.

Uprchlická krize

Česko podle Sobotky zdůrazňuje, že rozhodování o azylu musí být suverénním rozhodnutím jednotlivých vlád. „Aby o tom, komu a jakému množství lidí udělí azyl, rozhodovaly jednotlivé vlády EU. Nikoliv, aby toto rozhodnutí za nás činila nějaká evropská agentura, orgány EU, nějaké jiné státy EU,“ vysvětlil Sobotka český postoj. To však podle něj nebrání dobrovolnému českému podílu na programech, které se snaží situaci řešit.

Premiér připomněl, že ČR chce letos přijmout zhruba sedm desítek uprchlíků ze Sýrie. Vláda také v rozpočtu vyčlenila 200 milionů korun, kterými země pomáhá v konkrétních oblastech, jako je Jordánsko, Kurdistán, Turecko nebo severní Afrika.

„V Evropě není mnoho zemí, které by v rozpočtu měly konkrétní zdroje a realizovaly projekty v takovém rozsahu jako Česká republika,“ zmínil Sobotka.

Na Maltě pohřbili část obětí víkendového potopení lodi s běženci:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue