Alexandra Nováka přistihl v listopadu 2013 fotograf MF DNES na teplickém stadioně v bundě tamního fotbalového klubu. Soud nyní Nováka mimo jiné kvůli tomuto kázeňskému prohřešku odmítl pustit předčasně z vězení. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Exsenátor Novák zůstává ve vězení. Podle krajského soudu se nepolepšil

  • 11
Bývalý senátor ODS Alexandr Novák zatím zůstává ve vězení. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl jeho stížnost na to, že ho soud v Chomutově odmítl podmínečné propustit z vězení. V novém usnesení se argumentuje tím, že se Novák ve vězení nechová zcela vzorně i tím, že trest nenastoupil dobrovolně.

Ústecký krajský soud se tak zcela ztotožnil s argumentací chomutovského okresního soudu, který Novákovu druhou žádost o podmínečné propuštění zamítnul v únoru.

Novákův úplatek

Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou.

Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi.

Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal.

Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Novák podle usnesení, na které upozornil server Lidovky.cz, sice získal opakovaně kázeňské odměny, zároveň s ním byl ale veden kázeňský pohovor kvůli zakázanému oblečení. Prohřešek je z roku 2013, kdy Novák pracoval na stadionu FK Teplice a nosil klubové oblečení (o Novákově oblečení zde).

„Zde je namístě uvést, že je lhostejno, zda stejný oděv měli i další odsouzení, jak se odsouzený hájí,“ píše soud v usnesení.

Soud Novákovi opakovaně vytkl, že nenastoupil do vězení dobrovolně, zpochybnil i jeho budoucí řádný život.

„Z pohledu soudu za stávající situace nelze vyloučit, naopak lze usuzovat, že obdobné jednání, kterého se odsouzený dopustil v roce 1999 a za které byl odsouzen, nebylo u odsouzeného excesem, jehož se míní do budoucna vyvarovat. Ale zůstává při aktuálním náhledu na ně možnou, nikoli vlastními zkušenostmi vyloučenou variantou do budoucna,“ píše soud.

Mobily na stadionu patřily spoluvězni, řekla policie

Novák si od dubna 2013 odpykává čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. Původně byl ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Loni v prosinci soud vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.

O podmínečné propuštění Novák usiluje od loňského léta. Litoměřický soud loni v létě žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud také tehdy argumentoval především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, i tím, že ve vězení nenosil předepsaný oblek.

Jedním z důvodů, kterými státní zástupce dříve argumentoval, ale bylo i policejní vyšetřování v Teplicích. Na stadionu, kde Novák pracoval, se totiž našel mobilní telefon. Policie v tomto případu ale nakonec obvinila jiného vězně (o obvinění vězně zde).

Loni litoměřický soud Nováka propustil, krajský soud však rozhodnutí zrušil:

15. srpna 2014