Muhammad Alí Málik (na snímku) byl podle italské policie kapitánem ztroskotané...

Muhammad Alí Málik (na snímku) byl podle italské policie kapitánem ztroskotané lodi s uprchlíky. (20. dubna 2015) | foto: Reuters

Kapitán potopené lodi s uprchlíky byl opilý a kouřil hašiš, tvrdí svědci

  • 130
Kapitán lodi s uprchlíky, po jejíž havárii ve Středozemním moři zemřelo přes 800 lidí, byl pod vlivem alkoholu a hašiše. Podle přeživších právě proto nezvládl přibližovací manévr a narazil do portugalského obchodního plavidla, které lodi s uprchlíky připlulo po vyslání nouzového signálu na pomoc.

Sedmadvacetiletého tuniského kapitána ztroskotaného plavidla a 25letého syrského člena jeho posádky zatkla italská policie ještě na záchranné lodi. Oba muži byli obviněni z napomáhání nelegální imigraci, kapitán navíc čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti. V pátek je čeká první slyšení před soudem, napsala agentura APA.

Uprchlická krize

Naopak kapitán portugalské lodi Král Jakub, která přistěhovalcům v sobotu v noci připlula na pomoc, zatím z ničeho obviněn nebyl. Už v úterý popřel, že by se obě lodě srazily. Další svědectví hovoří o tom, že jeden z členů posádky pašerácké lodi nedával pozor na kurz a místo toho se pokoušel skrýt mezi migranty. Vzniklá panika loď rozhoupala, což vedlo k jejímu převržení.

Podle přeživších se pašeráci snažili na rybářskou loď vměstnat až 1 200 lidí. „Mlátili nás, aby nás dostali na loď co nejvíc. Nakonec se nás tam vešlo asi 800. Většina byla zavřená v nákladovém prostoru. Po srážce jsem spadl do vody, kde jsem čekal asi půl hodiny, než mi někdo hodil lano,“ popsal osudové okamžiky 16letý Somálec Saíd, který se zachránil společně s dalšími třemi nezletilými.

Podle Saída běženci vypluli z Tripolisu v sobotu, předtím ale na svou cestu přes moře, která každého z nich stála zhruba 1 500 dolarů (38 tisíc korun), čekali asi měsíc. Během té doby prý byli zavření na zemědělské usedlosti. „Bili nás a nedostávali jsme skoro nic k jídlu. Kdo onemocněl, byl ponechán svému osudu. Viděl jsem umřít spoustu lidí,“ vypověděl Saíd.

Příliv uprchlíků trápí hlavně Itálii:

Stovky mrtvých

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou.

Běženci se podle všeho nahrnuli na jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila (více o nehodě zde).

Migranti původem z Afriky a Blízkého východu vyplouvají často z Libye, kde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zavládl chaos. Migranty z jejich domovů na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe vyhání chudoba, války a nejistota.

I navzdory nelichotivým statistikám po moři dál proudí do Evropy nelegální přistěhovalci. Jen dnes se jich na různých místech v Itálii vylodila více než tisícovka, v Řecku pak dalších 160. Plavidlo italského námořnictva přivezlo do sicilského přístavu Augusta 446 uprchlíků, kteří byli zachráněni v úterý. Dalších 540 běženců převážně ze Somálska a Eritreje  dorazilo do kalábrijského Salerna a 114 lidí se vylodilo na ostrově Lampedusa, uvedla agentura ANSA.

Směrem k Itálii nyní míří i 112 běženců, které v Sicilském průlivu asi 60 kilometrů od libyjského pobřeží zachránilo plavidlo italské finanční policie (GdF).

Do Řecka směřují migranti na podstatně menších lodích. Dnes jich řecké úřady v Egejském moři zachytily na 160, byli na palubě pěti různých plavidel.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynulo od počátku roku ve Středozemním moři třicetkrát více migrantů než ve stejném období loňského roku - celkem více než 1750. Počet uprchlíků je přitom zhruba stejný jako loni, do Itálie jich letos zatím dorazilo přes 21 tisíc.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue