Petr Mrázek z Detroitu vychytal proti Tampa Bay nulu, blahopřeje mu k ní i...

Petr Mrázek z Detroitu vychytal proti Tampa Bay nulu, blahopřeje mu k ní i Marek Židlický. | foto: AP

Detroitský gólman Mrázek byl bezchybný, Hudler dal vítězný gól Calgary

• 59
Hned dva čeští zástupci v hokejové NHL byli v úterním programu play-off vyhlášeni hvězdami zápasu. Gólman Petr Mrázek vychytal všech 22 střel Tampa Bay a výrazně pomohl Detroitu k triumfu 3:0 a vedení v sérii 2:1 na zápasy. Dařilo se také útočníkovi Jiřímu Hudlerovi, jenž si u vítězství Calgary nad Vancouverem 3:1 připsal asistenci a hlavně rozdílovou branku. Stejným poměrem Flames vedou i v celé sérii.

Na důvěře kouče Mika Babcocka v kvality gólmana Mrázka nic nezměnil ani nevydařený druhý zápas série mezi Detroitem a Tampa Bay, ve kterém ostravský rodák odchytal jen úvodní dvě třetiny s bilancí čtyř inkasovaných gólů z 18 střel soupeře.

Lightning daný souboj v sobotu dovedli do vítězného konce 5:1 a srovnali sérii na 1:1 na zápasy poté, co v otevíracím duelu Mrázek zazářil 44 zákroky a dovedl Red Wings k těsnému úspěchu 3:2. Po přesunu série do Detroitu se český gólman opět blýskl parádním výkonem. Proti nejofenzivnějšímu celku letošní základní části vychytal díky 22 zákrokům své premiérové čisté konto kariéry v play-off NHL a právem byl zvolen první hvězdou u vítězství Red Wings 3:0.

Domácí se ujali vedení v 9. minutě, když Pavel Dacjuk skvěle tečoval střílenou přihrávku Tomáše Tatara.

Stav 1:0 pak díky skvělým zákrokům Mrázka a hostujícího Bena Bishopa, kterým v jednom případě pomohly i brankové konstrukce (za domácí trefil tyč Marek Židlický a hosté byli blízko gólu u přesilovkové dělovky od Tylera Jonhnsona), vydržel až do úvodu třetí třetiny. V ní si náskok Detroit dokázal dalšími dvěma zásahy pojistit.

V 47. minutě nejprve Riley Sheahan využil početní převahu a v 60. minutě ještě Luke Glendening zamířil do prázdné klece Tampa Bay. Detroit, v sestavě s Židlickým (14:03, +/-: 0, 1 střela) a Jakubem Kindlem opět jen mezi nehrajícími náhradníky, tak uspěl 3:0 a v sérii vede 2:1 na zápasy. Za Lightning na ledě bojovali útočník Ondřej Palát (17:50, +/-: -1) a obránce Andrej Šustr (18:52, +/-: 0, 3 střely).

Překvapivě jasný vývoj nabírá série mezi Calgary a Vancouverem, v níž po čtyřech partiích vedou Flames už 3:1 na zápasy. Poslední úspěch svěřenců kouče Boba Hartleyho se zrodil po shodném skóre 3:1, na kterém se výrazně podepsal Jiří Hudler (16:16, +/-: 0, 2 střely).

Osmý muž produktivity NHL v letošní základní části vyšel v úvodních třech startech v play-off bodově naprázdno, ve čtvrtém souboji si ale vše vynahradil. S bilancí (1+1) byl zvolen první hvězdou. Vše podstatné se odehrálo už v zahajovací třetině, během níž padly všechny čtyři branky zápasu.

Už ve 4. minutě za asistencí Hudlera a Dennise Widemana využil přesilovku mladík Johnny Gaudreau. O necelých pět minut později si však v početní převaze zahráli i hosté a po kombinaci bratrů Sedinových bylo vyrovnáno. Daniel asistoval a Henrik se zapsal mezi střelce.

V sérii využitých přesilovek ale záhy na to pokračovali i domácí. Časomíra se zastavila na 9 minutách a 20 vteřinách, když bombu obránce Widemana tečoval před brankářem Eddiem Läckem clonící Hudler - 2:1. Těsně před prvním odchodem do kabin pak ještě za Flames z rychlého protiútoku skóroval talentovaný nováček Sam Bennett.

Hosté od druhé třetiny na místo Läcka nasadili zkušeného gólmana Ryana Millera, jenž ze zbývajících 15 střel Calgary neinkasoval. Stejně si však vedl i domácí Jonas Hiller, kterého ve dvou případech ohrozil i Radim Vrbata (17:08, +/-: -1, 2 střely), a utkání tak skončilo 3:1.

Obrana Islanders na čele s brankářem Jaroslavem Halákem limitovala s 53 zásahy nejlepšího kanonýra ze základní části Alexe Ovečkina jen na jedinou trefu z úvodních tří startů Washingtonu v play-off. V duelu s pořadovým číslem čtyři to byl ovšem Ovečkin, kdo měl navrch. Ruský reprezentant se nejprve v řádné hrací době gólem přičinil na remíze 1:1 a během prodloužení si pak připsal ještě asistenci u vítězné branky Nicklase Bäckströma.

Svou druhou branku v letošním play-off Ovečkin vstřelil ve 14. minutě, kdy tečoval střelu obránce Johna Carlsona. Nejtěsnější vedení ale hostům dlouho nevydrželo, když na 1:1 vyrovnával v čase 19:47 důrazný Casey Cizikas. Brankáře Bradena Holtbyho překonal z dorážky po předešlé střele Cala Clutterbucka.

V dalším průběhu diváci dlouho čekali na vstřelenou branku. K vidění byly hlavně tvrdé osobní souboje. Jeden z nich odnesl dokonce zraněním domácí obránce Lubomír Višňovský. Rozhodující akce přišla až ve 12. minutě prodloužení, kdy zmiňovaný Bäckström využil skvělé práce Joela Warda při stínění Halákovi ve výhledu. Série se tak vrací do Washingtonu za smírného stavu 2:2 na zápasy.

Už podruhé v sérii Chicaga s Nashvillem dospělo utkání až do pozdních minut prodloužení a v obou případech se radovali vítězové Stanley Cupu z let 2010 a 2013. Hned v otevírací partii trefil Blackhawks výhru 4:3 v 88. minutě obránce Duncan Keith. Ve čtvrtém pokračování série pak až v úvodu třetího prodloužení ve 102. minutě udeřil pro změnu obránce Brent Seabrook a Chicago po výhře 3:2 vede již 3:1 na zápasy.

V řádné hrací době přitom Predators dvakrát odskočili do vedení. Ve 12. minutě je poprvé poslal do trháku Colin Wilson. Na využitou přesilovku hostí ale záhy odpověděl Antoine Vermette. Svůj první bod v letošním play-off si díky asistenci připsal i Michal Rozsíval (30:04, +/-: 0). V prostředním dějství řádné hrací doby udeřil střelec James Neal. Do prodloužení ovšem utkání poslal v 52. minutě Brandon Saad za asistencí Mariána Hossy a Duncana Keitha.

Seabrook střetnutí rozhodl kulatou stou střelou večera (hostující Nashville byl střelecky mírně aktivnější 52:48). Nejvytíženějším hráčem byl domácí bek Keith s odehraným časem 46:19.

První kolo play-off NHL - výsledky

Východní konference:

Detroit - Tampa Bay 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
9. Dacjuk, 47. Sheahan, 60. Glendening. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 22 střel neinkasoval a měl stoprocentní úspěšnost zákroků. Střely na branku: 21:22. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Abdelkader, 3. Helm (všichni Detroit). Stav série: 2:1.

New York Islanders - Washington 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
20. Cizikas - 14. Ovečkin, 72. Bäckström. Střely na branku: 37:30. Diváci: 16 170. Hvězdy utkání: 1. Bäckström (Washington), 2. Cizikas (Islanders), 3. Ovečkin (Washington). Stav série: 2:2.

Západní konference:

Calgary - Vancouver 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
4. Gaudreau (Hudler), 10. Hudler, 20. Bennett - 9. H. Sedin. Střely na branku: 22:29. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: 1. Hudler, 2. Hiller (oba Calgary), 3. H. Sedin (Vancouver). Stav série: 3:1.

Chicago - Nashville 3:2 ve třetím prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0)
14. Vermette (Rozsíval), 52. Saad, 102. Seabrook - 12. Wilson, 38. Neal. Střely na branku: 48:52. Diváci: 22 014. Hvězdy utkání: 1. Darling (Chicago), 2. Neal (Nashville), 3. Seabrook (Chicago). Stav série: 3:1.