Lidé se rozloučili se Stanislavem Grossem, dorazil Sobotka i Paroubek

V bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě se lidé rozloučili s expremiérem Stanislavem Grossem. Jeho památku uctil předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo ministři vnitra a zahraničí. Veřejnost mohla přicházet do 10 hodin, poté proběhl v rodinném kruhu pohřeb. Bývalý politik minulý týden podlehl amyotrofické laterální skleróze.

Památku Grosse dorazil uctít premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ministr vnitra Milan Chovanec. Sociálnědemokratičtí politici na chvíli postáli u rakve a položili věnce. Naopak prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě, dříve uvedl, že účast neplánuje.

Poslední rozloučení s expremiérem S. Grossem

Na Vyšehrad přišel i expremiér Jan Fischer. „Je mi strašně líto, když člověk odejde v 45 letech. Je mi líto jeho manželky a dětí. Nechci mluvit o přehmatech a skandálech, Stanislav Gross je už někde, kde soudí někdo úplně jiný,“ řekl novinářům Fischer.

„Je docela smutné, že lidé, kteří se dříve snažili k němu přiblížit, ho dnes už skoro neznají, nebo se za to stydí,“ doplnil bývalý premiér.

Lítost nad úmrtím spolustraníka projevil i exministr bez portfeje a pražský zastupitel Karel Březina. „Nehodlám soudit v den pohřbu jeho politické činy, není na to vhodná chvíle,“ uvedl. S manželkou dorazil i bývalý předseda ČSSD a vlády Jiří Paroubek, s novináři ale nechtěl hovořit.

Byl lepší ministr vnitra než premiér, míní Kavan

Grossův kolega ze Zemanovy vlády Jan Kavan uvedl, že má na zesnulého politika dobré vzpomínky. „Z mého osobního hlediska se stal premiérem velmi mladý a bez zkušeností, což se na některých jeho krocích projevilo. Víc si jej vážím jako ministra vnitra,“ řekl někdejší šéf diplomacie.

To, že se Gross stal ve velmi nízkém věku premiérem, považuje za chybu i mluvčí Zemanovy vlády Libor Rouček. Tehdejšího ministra prý před tím varoval. „Říkal jsem mu: Stando, podívej, je ti 33. Je jasné, že potřetí volby nevyhrajeme, počkej, až je prohrajeme, pak stranu převezmeš a volby vyhraješ,“ vylíčil.

Úmrtí Grosse

Rouček také uvedl, že se mu s Grossem spolupracovalo velmi dobře. „Byl to otevřený člověk, byl lidský, dokázal se pobavit nejen s ministry, ale i s babičkou na ulici nebo s malým dítětem,“ řekl bývalý europoslanec.

Exposlanec Karel Šplíchal vzpomenul na Grossovu zálibu ve fotbale. „Hrál v mém mužstvu Patrioti. Byl jeden z nejspolehlivějších hráčů,“ uvedl Šplíchal. Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera popsal, že se dříve s Grossem často setkával.

Poklonit se k rakvi přišli však nejen Grossovi spolustranící, ale i řada politických oponentů. Například lidovec Jan Kasal nebo bývalý politik ODS a Unie svobody Ivan Pilip, který ocenil Grossovu schopnost empatie. „Vzpomínám si na chvíle, kdy jsme si říkali, že tento klučina nemůže všechno zvládat. Ale myslím, že přes naše výhrady to až do funkce premiéra bylo dobré,“ uvedl bývalý ministr školství.

Lidé s sebou přinášeli květiny

Na poslední rozloučení s bývalým politikem přišli spíše starší lidé. Někteří s sebou přinesli květiny. V prostorách baziliky se nesmělo fotit ani natáčet. Po 10. hodině se kostel uzavřel a začali přijíždět členové Grossovy rodiny a nejbližší přátelé.

Expremiérovu manželku Šárku přivezlo auto přímo k bazilice přibližně v 10:30. Dovnitř mohli na smuteční obřad jen ti, kteří byli uvedení na seznamu hostů. Pohřeb trval necelou půl hodinu, poté se rozezněly zvony a pohřební vůz odvezl rakev.

Sociální demokraté ve svém informačním centru v pražském Lidovém domě nechali umístit kondolenční knihu. „Stanislav Gross byl před 25 lety u obnovení české sociální demokracie a zakládal i sociálně demokratickou mládežnickou organizaci MSD. Patnáct let byl výraznou postavou celostátní politiky jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr vnitra a nakonec předseda vlády,“ uvedla strana ve středečním prohlášení. 

Gross se v roce 2004 stal zatím nejmladším českým premiérem, když do úřadu nastoupil ve 34 letech. V roce 2005 ale po aféře s nevyjasněným financováním bytu na pražském Barrandově z funkce odstoupil a stáhl se z politického života.

V dubnu 2014 se v dokumentu České televize omluvil lidem, kteří mu jako premiérovi důvěřovali a on je zklamal. Před rokem také uvedl, že kdyby měl před lety odvahu říct, že si byt na pražském Barrandově koupil z poslaneckých náhrad, nezamotal by se do polopravd a lží.

Stanislav Gross na archivních záběrech z dob největší politické slávy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue