JAR zachvátily pogromy na přistěhovalce, vláda vyslala do ulic vojáky

  • 39
Problémy s přistěhovalci jsou ožehavým tématem nejen v Evropě, ale i v Jihoafrické republice. Násilí na cizincích si vyžádalo nejméně sedm obětí a desítky zraněných. Nepokoje zasáhly zejména města Durban a Johannesburg. Do nejvíce zasažených čtvrtí by měla být na pokyn vlády nasazena armáda.

Útoky proti cizincům, zejména přistěhovalcům z jiných afrických zemí, v JAR začaly před třemi týdny. Spory rozpoutal král kmene Zuluů Goodwill Zwelithini, který cizince v projevu vyzval, aby zemi opustili. Podle jihoafrických médií tím reagoval na stížnosti, že cizinci berou lidem práci.

Výsledkem je každodenní rabování, demolice obchodů přistěhovalců a krvavé střety. V souvislosti s nepokoji jihoafrická policie zadržela už více než 300 lidí, nejméně sedm lidí zemřelo. Zwelithini nyní tvrdí, že jeho výroky byly ostudně vytrženy z kontextu a útoky na cizince označil za ohavné. Kdyby prý vyzval k násilí, již dávno by Jihoafrickou republikou zmítala válka.

Zuluskému králi přiznává jihoafrický politický systém sice jen ceremoniální pravomoci, tradičně však má ve své komunitě velký vliv. Zulové tvoří více než pětinu obyvatel Jihoafrické republiky, žijí především v provincii KwaZulu-Natal na východě země. Nejznámějším příslušníkem kmene je současný jihoafrický prezident Jacob Zuma (více o jeho zvolení se dočteet zde). Ten v posledních dnech několikrát vyzval k ukončení xenofobního násilí.

Situaci v nejrizikovějších oblastech bude od úterý řešit i armáda, píše server BBC. Ministryně obrany Nosiviwe Mapisa-Nqakula prohlásila, že vojáci už směřují do distriktu Alexandra v Johannesburgu a částí provincie KwaZulu-Natal. „Zranitelní občané to jistě ocení,“ prohlásila při oznámení nasazení vojsk.

Ze země prchají tisíce lidí

Z Jihoafrické republiky v posledních dnech utíkají tisíce přistěhovalců. Největší skupinu tvoří obyvatelé Malawi, kterých zde žije přes sto tisíc. Do vlasti se chce aktuálně a oficiální cestou vrátit na 3 200 z nich. V JAR pracují zejména v dolech, a také jako pomocnice v domácnosti, krejčí, uklízeči, mechanici nebo zahradníci, uvádí agentura Reuters. Na poměry své domoviny vydělávají obrovské peníze.

Strach o život však nyní mnoho z nich donutil k útěku. „Mohli jsme tam zemřít, protože Jihoafričané prohledávají každý dům a hledají cizince,“ uvedla Agnes Salanjeová, která pracovala jako pomocnice v domácnosti a domů se vrátila s malou dcerkou. Před násilníky dokázala utéct díky sousedovi, který ji včas varoval a jí se podařilo ukrýt v mešitě.

„Už se tam nevrátím. Raději budu chudá, než aby se ze mě stala lovná zvěř za to, že jsem cizinec. Přišla jsem o všechno, stačila jsem si vzít jenom šaty a zachránit dcerku Lindu,“ řekla Agnes. Doufá, že se jí podaří najít manžela, který je z Mozambiku a z JAR také utekl.

Mezi prvními se do Malawi vracejí ženy a děti. Ministr vnitra Atupele Muluzi řekl, že vláda chce přijmout všechny, kteří byli situací v JAR zasaženi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video