Radek Březina u zlínského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lihový boss Březina dostal vězení za trezor se zbraněmi a semtexem

  • 4
Lihový boss Radek Březina si vyslechl trest za držení arzenálu zbraní v čele s trhavinou semtex. Zlínský soud jej poslal do vězení na dva roky. Březina zároveň dál čelí mnohem vážnější obžalobě, že obchody s lihem stát na daních připravil o skoro sedm miliard korun.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce se práva na odvolání na místě vzdal, Březina si ale na odvolání ponechal lhůtu.

Březinovi hrozilo za nelegální přechovávání zbraní až pětileté vězení. Státní zástupce pro něj navrhoval dvacetiměsíční trest, Březinův obhájce Filip Opatřil naopak požadoval zastavení stíhání nebo zproštění obžaloby. Proti Březinovi podle něj nesvědčí žádné důkazy.

Případ se týká loňského nálezu plně funkčního samopalu, brokovnice, pistole ráže 9 mm bez výrobního čísla, tlumiče hluku výstřelu, 1129 kusů nábojů a 700 gramů výbušniny semtex s pěti červenými a dvanácti bílými rozbuškami.

To vše objevili policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu při zásahu ve 45. budově průmyslového areálu v centru Zlína, která patřila Březinovu otci Vladimírovi (více o zásahu čtěte zde).

„Ať se do jeho držení dostaly zbraně jakkoliv, je nepopiratelné, že je po řadu let přechovával a ohrožoval tím i zdraví, život a majetek dalších lidí,“ zdůvodnil rozsudek zlínský soudce Dušan Beránek, podle kterého Březinovi pomohlo částečné přiznání, uškodilo mu naopak, že už byl dříve v jiných kauzách odsouzený.

Radek Březina u soudu vlastnictví zbraní nepopíral, tvrdil však, že zbraně získal náhodou, k ničemu je nepoužil ani s nimi neměl žádné plány.

Popsal, že si v devadesátých letech vydělával i krátkodobým půjčováním peněz na vysoký úrok. A v roce 1994 prý půjčil 50 tisíc korun „nějakému Jugoslávci“, který mu za to dal do zástavy auto.

Po čase podle Březiny dlužník auto potřeboval získat zpět a místo toho mu nechal bednu se zbraněmi.

„Na jméno toho Jugoslávce si nevzpomínám. Bydlel u jedné ženy v baťovském domku, viděl jsem jej ještě asi za měsíc, pak už nikdy, protože tu ženu opustil,“ prohlásil Březina.

„Neměl jsem to přijímat jako zástavu, měl jsem to vrátit. Byla to chyba. Ale se zbraněmi jsem nic nedělal,“ uvedl lihový boss u soudu.

Čištění zbraní na koberci před televizí

Soudce se jej ptal, proč nevyužil zbraňové amnestie a vše legálně neodevzdal policii.

„Když jsem zbraně dostal, bylo mi 23 let, byl jsem půl roku po škole. V televizi sice říkali, že při zbraňové amnestii se vše odevzdává policii bez hrozby, ale měl jsem strach, že by se mě pak na zbraně stejně někdo vyptával,“ sdělil Březina a doplnil, že do kontejneru se bál zbraně vyhodit, aby je někdo nezneužil.

Zbraně měl původně uschovanou doma ve Zlíně-Kostelci. Švagr mu prý radil, ať je udržuje, jinak by mohly být nebezpečné

„Proto si je taky doma rozložil na koberci před televizí a tam je čistil. Když se mi ale v roce 1996 narodilo dítě, usoudil jsem, že je nebezpečné mít zbraně dál doma. Švagr mi je proto odvezl do Morávia-Chemu,“ zmínil Březina firmu z Hrobic u Slušovic, kterou skrytě vlastnil a kde podle kriminalistů řídil miliardové daňové podvody s lihem.

Zbraně později uložil do trezoru, který pořídil a odvezl ke svému dědovi do zlínské části Štípa. Odsud pak vše přesunul do 65. budovy zlínského průmyslového areálu bývalého Svitu.

„Když se budova v roce 2008 rekonstruovala, trezor zmizel a sám jsem byl překvapený, že jej loni policie našla ve 45. budově. O tom už jsem nevěděl. Asi tam trezor bez mého vědomí převezl stavbyvedoucí,“ odhaduje Březina.

Radek Březina už si jeden trest vyslechl loni. Za nabídku úplatku dozorci vazební věznice, pokud zařídí mimořádnou návštěvu jeho manželky, dostal osmiměsíční vězení podmíněně odložené se zkušební dobou patnácti měsíců (více o tomto rozhodnutí čtěte zde).

I kvůli této podmínce nyní Březina dostal dvouleté nepodmíněné vězení.

Klíčový soudní proces s lihovým bossem však zatím v Olomouci neskončil. Radek Březina stát na daních podle obžaloby připravil o skoro sedm miliard korun, hrozí mu za to až vězení až na 13 let a 4 měsíce. Na lavici obžalovaných s ním sedí dalších sedm lidí. Mimo jiné jeho mladší bratr Tomáš Březina a jeho někdejší pravá ruka Lubomír Kaláč, s nímž je při procesu v ostrém sporu (o březnovém pokračování soudu čtěte zde).

Březina

Podívejte se na záběry loňského zásahu v Březinově skladu, kde policisté zbraně našli:

20. února 2014

,