Ropa v Mexickém zálivu stále zabíjí delfíny, tuňákům deformuje srdce

  • 12
Přesně před pěti lety Spojené státy zažily nejhorší ekologickou katastrofu ve svých dějinách. Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon společnosti BP v Mexickém zálivu vyvrhla do Mexického zálivu 780 milionů litrů ropy. Náklady na zahlazení škod šly do desítek miliard dolarů a následky nehody trápí USA dodnes.

Večer 20. dubna 2010 se pro 126 dělníků pracujících na plošině Deepwater Horizon změnil v boj o život. Stlačený metan vytrhl horní uzávěr vrtné aparatury, smísil se se vzduchem a explodoval. Na plošině zachvácené plameny zemřelo jedenáct dělníků, připomíná server The Guardian. To však byl jen začátek..

Plošina se po dvou dnech potopila a do moře začala vytékat ropa. I přes okamžité nasazení norných stěn dorazila během deseti dnů k 70 kilometrů vzdálenému pobřeží Louisiany obří ropná skvrna, která posléze zasáhla další čtyři americké státy - celkem 1 730 kilometrů pobřeží. Nejvíce utrpěly ekologicky cenné mokřady v deltě řeky Mississippi.

Vrt se podařilo definitivně utěsnit až v září. Následky ekologické katastrofy byly děsivé. Uhynuly stovky delfínů a velryb, dva tisíce ptáků a 470 mořských želv, uvádí agentura Reuters. 

To jsou však oficiální čísla. Ochránci životního prostředí uvádí, že se podařila najít jen asi dvě procenta uhynulých zvířat. Nehoda v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch, čímž vzala obživu mnoha lidem.

Podle biologů bude trvat mnoho desetiletí, než se místní ekosystémy vrátí do původního stavu. V Mexickém zálivu stále umírají delfíni a ptáci žijící v pobřežních oblastech. Vědci zjistili, že místní populace tuňáků trpí deformacemi srdce a chemikálie používané pro zamezení šíření ropy poškodily korály, píše server Pilot Online.

Před pěti lety se symbolem katastrofy stal pelikán hnědý pokrytý tlustou vrstvou ropy, píše server The Huffington Post. Během ekologické katastrofy přišla místní populace těchto velkých opeřenců o asi 12 procent jedinců a dodnes se z toho nevzpamatovala.

Miliardové kompenzace

Část uniklé ropy se podařilo spálit přímo na vodní hladině a rozptýlit pomocí chemických prostředků. Tímto postupem však velká část ropy zůstala v moři, byť rozptýlena na malé kapky. V roce 2013 na konferenci o důsledcích ropné havárie na ekosystém byl publikován odhad, že až třetina uniklé ropy může být stále v Mexickém zálivu, hluboko na dně moře. 

O zničení části ropy se postaraly i mikroorganismy. Při jejich činnosti však dochází k velké spotřebě mořského kyslíku, který pak chybí dalším organismům.

OBRAZEM: Následky havárie ropné plošiny Deepwater Horizon

V září 2014 americký soud rozhodl, že za havárii je primárně zodpovědná firma BP. Likvidace ekologické havárie ji stála 28 miliard dolarů, na odškodnění by měla podle rozhodnutí soudu z minulého roku dát dalších 18 miliard dolarů.

Ropný moloch však dosud vyplatil na odškodnění podnikům a jednotlivcům pouze pět miliard dolarů (zhruba 129 miliard korun). Prozatím dostalo kompenzace 62 162 žadatelů (více o vyplácení kompenzací se dočtete zde).

BP si v minulosti opakovaně stěžovala, že správce kompenzačního fondu Patrick Juneau vyplácí peníze ve velkém a také těm, kdo žádnou škodu neutrpěli. V březnu ale ukončila snahy Juneaua odvolat. Firma svůj krok zdůvodnila tím, že podnikl kroky, které omezí podvodné žádosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video