Hrad místo omluvy Peroutkovi zveřejnil text Češi, Němci a židé

  • 1803
Místo omluvy prezidenta Miloše Zemana novináři Ferdinandu Peroutkovi za nařčení, že napsal článek Hitler je gentleman, začal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejňovat texty, které podle Hradu dokazují Peroutkovo selhání. Jako první článek Češi, Němci a židé, který vyšel v Přítomnosti 22. února 1939.

Tedy necelý měsíc před okupací země 15. března 1939, kdy nacisté zřídili v českých zemích Protektorát Čechy a Morava. Zemanův mluvčí Ovčáček text mající diskreditovat Peroutku zveřejnil na svém Facebooku a na Twitteru přesně v den třicátého sedmého výročí Peroutkova úmrtí a zároveň v den, kdy se před 126 lety narodil Hitler.

Zveřejněný text doplňuje Hrad historickými daty a také dvěma citáty vybranými z textu. „Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu,“ píše se mimo jiné v textu, který každý celý může najít na internetu na stránkách časopisu Přítomnost.

GLOSA: Zeptejte se, na co chcete. Hrad odpoví, na co chce sám

„Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu, kdyby, podobně jako tam, málo asimilovaní židé se zmocnili ducha naší literatury a našich novin a kdyby svými způsoby a svým myšlením zastírali naše způsoby vlastní a přehlušovali ráz myšlení našeho,“ zní druhá z citací, které tiskové oddělení Hradu vybralo z Peroutkova textu.

Text podle Zemana vybral Ovčáček. „Základní teze zněla, že i Ferdinand Peroutka jako mnozí jiní podlehl tlaku doby a vyjadřoval se tak, že se poněkud kalí jeho obraz naprosto dokonalého novináře. Ale já chci říct, že si ho i tak vážím, stejně tak, jako si vážím nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna, třebaže napsal nekrolog za Adolfa Hitlera. Každý z nás má své světlé a temné stránky,“ prohlásil Zeman.

Text není antisemitský, míní člen Sdružení F. Peroutky

S interpretací Peroutkova textu jako antisemitského jeho zastánci nesouhlasí. „Ten text není antisemitský, není protižidovský a lidé, kteří si přečtou celý text, pochopí, že pan prezident neměl pravdu,“ řekl redakci iDNES.cz Martin Groman, odborník na dějiny české žurnalistiky a člen Sdružení Ferdinanda Peroutky. 

K tomu, jaké citace Hrad z Peroutkova článku vybral, uvedl, že jde o klasický případ, jak necitovat. „Když chci citovat z textu, musím říci, co je to za text, v jaké době vyšel, jaká je jeho základní idea, a tu ilustrovat na citátu. Nelze vytrhnout dvě věty z textu a vymyslet si pro ně jinou ideu, než jaká je v textu obsažena. Historik pracuje jinou metodou než novinář z Haló novin,“ uvedl historik žurnalistiky v narážce na Ovčáčka, který právě v komunistických Haló novinách působil.

„Takhle vypadá česká omluva,“ poznamenal ironicky k Ovčáčkově prezentaci vydavatel současné, internetové Přítomnosti Martin Jan Stránský. „Republika utržila asi nejhorší morální a politickou zradu ve svých dějinách, národ byl na dně a Peroutka s tím zápasil, snažil se najít východisko pro sebezáchovu národa. První věcí bylo pojmenovávat veškeré vlivy a síly, které v té době dominovaly,“ řekl iDNES.cz.

Zeman Peroutku napadl při výročí osvobození Osvětimi

Hrad se poukazem na Peroutkův článek snaží rozředit pozornost od toho, že v letos v lednu na mezinárodní konferenci Let My People Live! k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora nedaleko polské Osvětimi napadl Peroutku.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ prohlásil Zeman (celý Zemanův projev na konferenci je zde)

Své tvrzení Zeman nijak nedoložil, podle historiků i proto, že Peroutka nikdy takový text nenapsal. Prezidentův mluvčí Ovčáček začal ve svém volném čase studovat starší Peroutkovy texty. Nyní se tedy Hrad chlubí tím, že objevil texty jiné, které mají dokazovat Peroutkovo selhání. Ovčáček je chce postupně zveřejňovat.

V půlce dubna Zeman řekl, že když se jím citovaný článek nenajde, uzná svou chybu:

13. dubna 2015

V létě 1939 skončil přitom Peroutka nejprve v koncentračním táboře Dachau, pak v Buchenwaldu.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se nedávno rozhodla, že podá žalobu na český stát. Přiměly ji k tomu výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. „Člověk si nemůže nechat líbit všechno. Jde mi o slušnost a o omluvu,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz Kaslová. (najdete ho zde)

Nad tím, že Hrad místo omluvy začal zveřejňovat vybrané Peroutkovy texty, Kaslová kroutí hlavou. „Nechápu, proč to dělají, čeho tím chtějí dosáhnout,“ uvedla. Svou zamýšlenou žalobu ale na tuto aktivitu Hradu rozšířit nehodlá. „Můj spor s prezidentem je o to, co řekl na konferenci Let My People Live!,“ řekla dále Peroutkova vnučka. Zdůraznila, že postoj jejího dědečka k židovské otázce nejlépe ilustruje jeho život. „Mezi židy měl řadu přátel. Jeho žena byla židovka, jeho dcera byla židovka,“ dodala Kaslová. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video