Italská pobřežní stráž pátrá po přeživších uprchlících. (19. dubna 2015)

Italská pobřežní stráž pátrá po přeživších uprchlících. (19. dubna 2015) | foto: Reuters

Pašeráci migranty zamkli v podpalubí, líčí přeživší katastrofu na moři

  • 144
Loď italské pobřežní stráže převezla na Maltu těla 24 uprchlíků, kteří zahynuli o víkendu při ztroskotání plavidla převážejícího běžence z Libye. Tragédie by mohla mít až 900 obětí. Mnozí podle svědectví zemřeli kvůli tomu, že byli zamčeni v podpalubí.

Italská loď Gregoretti těla brzy ráno předala maltským úřadům a pokračovala v cestě na Sicílii s 28 lidmi, kteří tragédii přežili. Oběti budou pohřbeny na Maltě.

Jeden z přeživších, dvaatřicetiletý muž z Bangladéše, vypověděl, že na lodi bylo až 950 lidí, z toho asi 50 dětí a 200 žen. Část běženců prý byla uzavřena v podpalubí.  „Pašeráci zamkli dveře a bránili, aby vyšli ven,“ řekl muž původem z Bangladéše, který byl helikoptérou přepraven na Sicílii. Podle italský úřadů není zatím možné svědectví ověřit.

Tragédie v Řecku

Nedaleko východního pobřeží řeckého ostrova Rhodos ztroskotala v pondělí loď převážející uprchlíky, která vyplula z Turecka. Podle řeckých médií mohly při neštěstí zahynout desítky lidí (více čtěte zde). 

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou.

Běženci se podle všeho nahrnuli na jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. Na rozsáhlé záchranné a pátrací operaci se podílí několik plavidel, mimo jiné obchodní lodě i lodě námořnictva a pobřežní stráže. Nasazeny byly také vrtulníky (více o tragédii zde).

Jaké národnosti byli uprchlíci na rybářské lodi, nebylo zveřejněno. Migranti původem z Afriky a Blízkého východu vyplouvají často z Libye, kde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zavládl chaos. Migranty z jejich domovů na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe vyhání chudoba, války a nejistota.

Jednání ministrů zahraničí EU

Kvůli situaci ve Středozemním moři budou v pondělí jednat ministři zahraničí členských zemí EU. Lubomír Zaorálek ještě před jednáním uvedl, že řešením problému není postup, který by usnadnil organizovanému zločinu práci. 

Hlavní trasy migrantů do Evropy

„Měli bychom hledat cestu, jak bránit tomu, aby se na těchto lodích lidé vydávali na cestu,“ míní český ministr zahraničí. Zmínil se přitom o možnosti jako je vytvoření bezpečnostního kordonu a záchytných míst přímo na africkém pobřeží.

Věc podle českého ministra zahraničí nevyřeší ani „dokonalý systém“ distribuce uprchlíků do zemí EU. Základem úspěchu je však podle něj naopak změna situace přímo v těch zemích, odkud se uprchlíci snaží do Evropy dostat. „Do těchto zemí vrátit správu, fungující instituce a zabránit tomu, aby se z nich masově utíkalo,“ míní Zaorálek.

Podle šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové předseda Evropské rady Donald Tusk dál zvažuje možnost svolání mimořádného summitu unie později v tomto týdnu.

„Během dne budu s předsedou Tuskem hovořit a situaci vyhodnotíme,“ řekla Mogheriniová při příchodu. O svolání summitu o víkendu požádal italský premiér Matteo Renzi. Jeho země totiž situaci zvládá s rostoucími obtížemi. Podle Mogheriniové, bývalé italské ministryně zahraničí, je nyní hlavní věcí vytvoření „společné evropské odpovědnosti“.

„Vím, že neexistuje jednoduché, kouzelné řešení. Ale odpovědnost musíme nést společně jako Evropané,“ dodala. Unie má podle ní politickou i morální povinnost krizi řešit, je to ale prý navíc v zájmu EU.

Itálie volá kvůli uprchlíkům o pomoc:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video