Cesta z Libye přes Středozemní moře je jednou z nejpoužívanějších tras, kterou uprchlíci z Blízkého východu a Afriky míří do Evropy. A také tou nejnebezpečnější, Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bitka na lodi uprchlíků, agresivní muslimové utopili dvanáct křesťanů

  • 884
Série tragických úmrtí uprchlíků ve vodách Středozemního moře pokračuje. Ve čtvrtek jich zemřelo více než 50. Život dvanácti z nich však nevyhasl kvůli potopení lodi, ale náboženské nesnášenlivosti. Skupina agresivních muslimů totiž na jednom z plavidel napadla dvanáctku křesťanů. Ti skončili ve vodě a utonuli.

Incident se odehrál na přeplněné lodi směřující k italským břehům. Patnáctka muslimů z Pobřeží slonoviny, Senegalu, Mali a Guinei vedena náboženskou nesnášenlivostí napadla 12 křesťanů z Ghany a Nigérie, píše server BBC. Křesťané skončili po šarvátce v chladných vodách Středozemního moře a s největší pravděpodobností utonuli. Pátrání po nich bylo dosud neúspěšné.

Za svůj čin budou agresoři potrestáni. Po příjezdu do Palerma je totiž zadržela policie, která všech patnáct mužů obvinila z nábožensky motivované vraždy. Na potyčku policii upozornili další uprchlíci.

Italským záchranářům se podařilo zachránit 700 uprchlíků z Libye

Itálie je tradičním evropským cílem uprchlíků z Afriky i Blízkého východu. Jen za poslední dny bylo ve Středozemním moři zachráněno na deset tisíc uprchlíků. Evropská komise ve čtvrtek přiznala, že uprchlická krize ve Středozemním moři se stále zhoršuje. „Situace ve Středozemním moři je vážná a ještě se zhorší v příštích týdnech a měsících,“ uvedla mluvčí Komise Natasha Bertaudová.

Vážnost situace dokládá i čtvrteční potopení člunu, který převážel z Libye do Evropy 45 běženců. Tragédii přežili jen čtyři z nich. Zachránění pocházejí z Nigérie, Ghany a Nigeru. Člun, ve kterém cestovali, byl podle nich starý, vyfoukl se a potopil. Uprchlíky zahlédl v moři vrtulník a následně je zachránila posádka italské válečné lodi Foscari.

EU je na uprchlíky krátká

Obdobný incident se odehrál i ve středu, kdy ve Středozemním moři utonulo na 400 uprchlíků rovněž plujících na lodi z Libye (více zde). Hlavní období migrace přitom teprve začíná. Ve srovnání s loňskými statistikami lze pozorovat skokový nárůst tragicky zesnulých. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) loni touto dobou registrovala 47 mrtvých.

Itálie přitom již několikrát žádala Evropskou unii (EU) o pomoc s uprchlickou krizí. Šéf italské diplomacie Paolo Gentiloni uvedl, že zatím ze strany EU „nepřišla adekvátní odpověď“. Představitelé EU se již nechali slyšet, že nemají žádné zázračné řešení, které by problém tisíců uprchlíků mířících do Evropy vyřešil.

Italové zachránili tisícovku uprchlíků z Libye 11. dubna 2015:

12. dubna 2015

Problém s přílivem uprchlíků ve středu ohlásilo také Řecko. Tamní vláda vyzvala EU, aby jí poskytla pomoc s nelegálními přistěhovalci, jejichž počet se v prvních třech měsících roku více než ztrojnásobil (více zde).

Celkově loni na moři zahynulo 3 027 uprchlíků, předloni jich bylo 700. Podle statistiky IOM přišlo od roku 2000 ve Středozemním moři o život při pokusu dostat se do Evropy asi 22 tisíc lidí.

Hlavní trasy migrantů do Evropy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue