Budeš nám chybět, Stando. Politici vzpomínají na Grosse jako na talent

  • 771
Talentovaný politik, výrazná postava či mladý člověk, co neustál klíčové události. Tak mluví o Stanislavu Grossovi politici bez ohledu na stranickou příslušnost. S Markem Bendou hrál v mládí fotbal, Jiří Paroubek zas připomněl, že Gross v ČSSD vyvažoval excesy Miloše Zemana. „Budeš nám, Stando, chybět,“ napsal například místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka připomněl, že Gross stál u obnovení ČSSD. „Patnáct let byl výraznou postavou celostátní politiky jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr vnitra a nakonec předseda vlády. Je mi líto, že zemřel v pouhých 45 letech a po tak těžké nemoci. Chci vyjádřit upřímnou soustrast jeho manželce, dětem a rodině, pro něž je dnešek nesmírně smutným a těžkým dnem. Budu teď hodně myslet na všechno, co jsme se Stanislavem Grossem v sociální demokracii prožili a také na naše poslední setkání, které se odehrálo před několika týdny,“ uvedl Sobotka v prohlášení.

Václav Klaus.

„Smrt tak mladého člověka, jakým byl Stanislav Gross, je vždy tragédií. Cítím v této chvíli s jeho rodinou, s manželkou a dětmi. Nezaslouží si zjednodušená a zploštělá hodnocení. Byl nejmladším českým premiérem. Je také jediným z dvanácti premiérů novodobé České republiky, který zemřel. Když jsem ho jako prezident republiky do této funkce jmenoval, věděl jsem, že je to předčasné, a chci dnes veřejně sdělit, že on to věděl také. Nikdy jsem se nesnížil k laciným a povrchním útokům na jeho osobu. Byl to mnohem složitější člověk i politik, než jaký je obraz, který se o něm v médiích dochoval. V mnoha ohledech o sobě pochyboval – a to je vždy znakem hlubší osobnosti. Zemřel vlastně dvakrát: poprvé politicky, podruhé jej dostihla nevyléčitelná nemoc. Nejsem lékař, ale intuitivně cítím, že jeho předčasná lidská smrt s tou stejně předčasnou smrtí politickou může mít přímou souvislost. Stanislav Gross byl nadaný politik, jehož potkalo několik překážek, které nebylo v jeho silách překonat. Jeho v mnoha směrech tragického osudu je mi líto,“ sdělil bývalý prezident Václav Klaus ve svém prohlášení.

Jiří Paroubek.

„Myslím teď na Standovu rodinu, na jeho dvě dcery... Kdyby paní Grossová potřebovala, jsme s mojí ženou připraveni pomoci. Jedna věc je politika, druhá věc je běžný život. On ho měl celý před sebou, 45 let není žádný vysoký věk. Málo se připomíná, že v době, kdy sociální demokracii řídil Miloš Zeman, tak to byl právě on a Petra Buzková, kteří vyvažovali jeho excesy,“ řekl iDNES.cz expremiér Jiří Paroubek.

Milan Štěch.

„Na Stanislava Grosse budu vzpomínat v dobrém, protože v době, kdy jsem dělal předsedu odborů, měl jako premiér podíl na udržení zákoníku práce, který jsme tehdy jako odboráři hodně řešili. Spolupráce s ním byla velmi dobrá. Uznával jsem ho jako talentovaného politika, který zvládal hodně věcí. Na druhou stranu se na něm projevila i rychlá kariéra v tom negativním slova smyslu, možná to mělo i vliv na jeho zdraví,“ uvedl v ČT předseda Senátu Milan Štěch.

Vladimír Špidla.

„Byl to mimořádně politicky talentovaný člověk a chápal, že ČSSD není nějaká obdoba komunistické strany. Byl u řady významných rozhodnutí sociální demokracie. Když byly velké povodně, tak tuto situaci jako ministr vnitra zvládl,“ zavzpomínal pro iDNES.cz expremiér Vladimír Špidla.

Alexandr Vondra.

„Nebyl jsem jeho hlavní oponent, žádné boje jsme nesváděli. Je to samozřejmě smutná zpráva, zvlášť, když je to takto mladý člověk a zanechá rodinu. Budiž mu země lehká,“ řekl pro iDNES.cz bývalý ministr obrany za ODS Alexandr Vondra.

Zdeněk Škromach.

V dobrém na Grosse vzpomíná i Zdeněk Škromach. „Zažil jsem s ním mnoho let v dobrém i ve zlém. Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho, kluka, svým způsobem rád. Věřím, že najde klid v tom politickém nebi. Budeš nám, Stando, chybět,“ napsal ve své kondolenci.

Pavel Kováčik.

„Příliš rychle dospěl k vrcholu, aniž by měl zkušenosti, které nám umožní obstát ve složitých situacích bez větších problémů. Udělal mnohé chyby, za které se v jednom ze svých posledních rozhovorů lidem omluvil. Byl to člověk, který miloval svoji rodinu, práci a život jako takový,“ uvedl v kondolenci Pavel Kováčik z KSČM.

Martin Starec.

„Se Stanislavem Grossem jsme se znali 25 let a stýkali se i v osobním životě. V posledních letech se hodně věnoval rodině a profesním věcem. Budu na něj vzpomínat velmi dobře, vážil jsem si ho, byl to talentovaný politik. Každý z nás má v životě něco, na co třeba nebude hrdý, ani on, ale přesto si myslím, že jeho život byl v tomto ohledu dobrý,“ zavzpomínal pro iDNES.cz místopředseda ČSSD Martin Starec.

Petr Bendl.

„Při takovéto události musí jít každá politická rivalita stranou. Vedli jsme spolu hodně politických sporů, protože jsme každý byl na jiné straně té pomyslné politické barikády, ale byla řada věcí, které se podařily. Nechci hodnotit, zda Česká republika přišla o dobrého politika, to v tuto chvíli není důležité a teprve čas to vyhodnotí,“ řekl poslanec Petr Bendl (ODS). 

Marek Benda.

„Na začátku 90. let jsme začínali jako věkově téměř stejná generace a i když já jsem byl ve vládní koalici a on v opozici, většina lidí tady byla starších, takže jsme spolu chodili hrát fotbal a normálně jsme se bavili jako třiadvacetiletí, pětadvacetiletí kluci. Patřil k lidem, kteří vyrostli na své neobyčejné schopnosti komunikace s veřejností, komunikace s médii, na schopnosti v podstatě nikdy nic neříct, ale zato to říct tak, aby se to všem líbilo. Proto byl také svého času mimořádně populárním politikem. Pak už byl postaven do pozic, na které věkově a možná ani osobnostně neměl, které byly nad jeho možnosti a nedokázal jim dostát,“ uvedl pro iDNES.cz poslanec Marek Benda (ODS). 

Jan Hamáček.

„Česká republika přišla o svého bývalého premiéra, přišla o bývalého ministra vnitra, o člověka, který byl dlouhou dobu velmi populárním politikem. Patřil k symbolům sociální demokracie. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast jeho manželce, dcerám a všem pozůstalým,“ sdělil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue