Vladimír Růžička | foto: Michal Růžička, MAFRA

Růžičkova kauza může reprezentaci spíš stmelit, myslí si psychologové

  • 101
Do startu hokejového mistrovství světa v Praze zbývají dva týdny a veřejnost v Česku mnohem spíš než posily, přípravu a strategii řeší kauzu hlavního trenéra Vladimíra Růžičky. Co to udělá s národním týmem?

Krátce před startem světového šampionátu v Praze 2004 přinesl slovenský deník Nový čas informace o údajném milostném románku reprezentačního manažera Zbyňka Kusého s Andreou Verešovou, která tehdy chodila s největší hvězdou týmu Jaromírem Jágrem.

Tahle bulvární kauza národní tým nijak nerozhodila, v základní skupině vyhráli Češi všechny zápasy ve velkém stylu a smolné vyřazení nakonec přišlo ve čtvrtfinálových nájezdech proti Američanům.

Současný případ hlavního trenéra Vladimíra Růžičku má však mnohem větší rozměry a může mít i citelnější dopad.

„Cokoliv významného, co se děje kolem lidí, je nějakým způsobem ovlivňuje. A hokejisti jsou taky především lidi,“ řekla k tomu sportovní psycholožka Katarína Bradáč.

Růžičkova kauza

Většina oslovených psychologů si však myslí, že vliv Růžičkovy kauzy na národní mužstvo by mohl mít spíš pozitivní efekt.

„Jde o to, jakou má pan Růžička přirozenou autoritu u hráčů. Pokud ji má, tým to může spíš semknout,“ mínila psycholožka Zdeňka Sládečková.

„Svého druhu je to útok nejen na něj, ale na celé mužstvo. Protože my v Česku vždycky ‚shrábneme matku i s dítětem‘. Každý hráč má jiný postoj - buď to s ním neudělá nic, nebo se spíš víc přimkne k týmu, aby byl celý výsledný dojem dobrý.“

Podobně uvažovala i její kolegyně Bradáč. „Vyjadřovat se k náladě hokejové reprezentace, jejíž členy osobně neznám, je zcela spekulativní. Navíc se jejich racionální postoj k této události může měnit ze dne na den. I jejich emoční prožívání. Ale věřím tomu, že profesionální sportovec je schopen se vypořádat s mnoha okolnostmi, i velmi náročnými. A to takovým způsobem, že když se jeho brusle dotkne ledu, podá parádní a koncentrovaný výkon, navzdory vnějším okolnostem,“ napsala e-mailem pro iDNES.cz.

„Sportovec často prožívá osobní krizi, strach, nejistotu, různé potíže v soukromém životě, zranění a jiné psychické tlaky. A je schopen je vůli, specifickými návyky nebo natrénovanými mentálními dovednosti překonat. V tomto případě jde navíc o kolektivní sport, ve kterém mají hráči k dispozici nejen vlastní schopnosti a vnitřní sílu, ale i nezanedbatelnou sílu týmu,“ uvedla Bradáč.

„Proto si myslím, že tuhle nestandardní situaci můžou transformovat do semknutí a takové energie, která jim pomůže se ještě lépe koncentrovat na kvalitní hru. Ale kdo ví, třeba to moc neřeší a mají teď úplně jiné priority.“

Klimeš: Růžička bude řešit spíš vlastní záchranu

Podle známého psychologa Jeronýma Klimeše se spíš než na týmu odrazí kauza „půl milionu za hráče“ na jednání samotného Růžičky.

„Jasná je jedna věc: jeho procesní kapacita bude vytížená jinými problémy než řešením záležitostí jeho týmu. Když mi v hlavě běhají policajti s klepety, těžko budu myslet na to, jestli má hráč dělat kličku doprava, nebo doleva. Budu řešit především to, jak zachránit sám sebe. Topící se rodič nemá kapacitu na to, aby zachraňoval topící se dítě,“ našel Klimeš přirovnání.

„Pana Růžičku osobně neznám a kdybych ho znala sebelíp, stejně bych vsadila na to, že je, jako každý z nás, expertem na svůj život. Ale věřím, že už nějaký ten pátek v prostředí vrcholového sportu působí a prošel kde čím, aby si uměl kvalitně poradit i s tímhle. Třeba je s tím dávno srovnaný a soustředí se na to, jak být reprezentačnímu týmu před mistrovstvím oporou, což je, předpokládám, součástí jeho poslání,“ napsala Bradáč.

„Někomu se daří od toho oprostit, někteří to nedokážou,“ doplnil Klimeš. „Záleží na tom, jak je ten krizový bod daleko. Čím je hrozba reálnější, tím méně je člověk schopen dělat svou činnost.“

Kabinu aféra s Růžičkou nezasáhla, říká Vondrka:


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.