O sledování Nečasové jsem nevěděl a příkaz nedal, řekl exministr Picek

  • 21
Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek u čtvrtečního líčení soudu v kauze Nagyová uvedl, že o sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky ani dvojice pracovníků Úřadu vlády nevěděl a ani nepodepsal příkaz ke sledování. V kauze je obžalována současná manželka expremiéra Jana Nečasová a tři zpravodajci.

Picek nejprve krátce uvedl, že ho 13. června 2013 brzy ráno kontaktoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Seznámil ho s povolením k prohlídce prostor a tehdejší ministr pověřil svého prvního náměstka, aby policistům a státním zástupcům vyšli vstříc.

Poté popsal, co se dělo v následujících dnech a jaké kroky podnikal, včetně mediálních výstupů. O vlastním sledování prý nic nevěděl. „O těchto věcech jsem nevěděl a žádný příkaz ke sledování jsem podle zákona o vojenském zpravodajství nepodepsal,“ odpověděl Picek na dotaz soudkyně. Uvedl také, že ho Nečas nikdy neinformoval o nějakých obavách o sebe nebo svou rodinu.

O možných obavách se mluvilo zejména v souvislosti s tehdy aktuálním vyjednáváním o pronájmu gripenů. Picek však uvedl, že on sám jako hlavní vyjednavač nepocítil žádné tlaky a ani nebyl od zpravodajců o nějaké možné hrozbě informován. 

Zatímco státní zástupci a obhájci měli jen pár dotazů, jeden z obžalovaných Ondrej Páleník se dlouze na věci týkající se vojenského zpravodajství, jeho fungování ve vztahu k ministrovi a na to, zda kvůli případu Picek zřizoval nějakou vyšetřovací komisi. I tak byl výslech krátký, trval jen něco málo přes půl hodiny.

U soudu opět chyběla obžalovaná Jana Nečasová. Přítomni tak byli jen zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Podle obžaloby nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku  prostřednictvím vojenského zpravodajství. Případ vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Soudkyně nejprve ve zkráceném řízení trestním příkazem rozhodla, že Nečasová dostane roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zpravodajce nepotrestala. Proti tomu ale žalobci podali stížnost, a proto muselo být nařízeno hlavní líčení (více o stížnosti žalobců zde).

Poprvé se tak soud sešel loni 20. listopadu. Soudkyně ale musela hlavní líčení soudkyně odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů. Ti nakonec vypovídali za zavřenými dveřmi v lednu (jak popisovali své výpovědi zde).

,

Nejlepší videa na Revue