Ilustrační snímek | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

Policista v civilu má volat „jménem zákona“ a ukázat odznak, říká expert

  • 2009
Incident, kdy policista v civilu zaklekl chodce, který šel na červenou a nehodlal čekat na příjezd hlídky, vyvolal mezi čtenáři iDNES.cz velký ohlas. Podle experta policista v civilu při páchání přestupku zakročit může. Musí přitom ukázat služební průkaz a upozornit slovy „jménem zákona“, říká v rozhovoru pro iDNES.cz bývalý policejní instruktor Pavel Černý.

Portál iDNES.cz ve středu upozornil na případ, kdy policista v civilním oblečení na přechodu v Pardubicích zaklekl muže, který šel na červenou (více čtěte zde). Jakým způsobem by měl podle předpisů policista v civilu zakročit, když občan spáchá přestupek?
Policista v civilním oblečení může, a dokonce je povinen, zakročit, pokud uvidí, že se děje nějaký zásadní přestupek nebo trestní čin. To je také důvod, proč si může služební zbraň zpravidla nosit domů a mít ji u sebe. Je totiž ze zákona povinen reagovat, pokud se porušuje zákon. Kdyby ji u sebe neměl, tak by holýma rukama jen těžko čelil nějaké násilné situaci.

Pavel Černý

Pavel Černý

Mgr. Pavel Černý, pplk. (1967) vystudoval FTVS.  Působil jako lektor speciální přípravy zaměřující se na služební zákroky a rizikové situace výkonu policejní přípravy. V současnosti pracuje jako instruktor specializující se na zavádění bezpečnostních systémů pro policejní sbory v zahraničí. Působil například v Mexiku, Indii, Číně, Kongu, Togu či Afghánistánu.

Jak se má ochránce zákona prokázat?
Může se prokázat několika způsoby. Buď je označen, má uniformu a tak dále. Pokud je v civilním oděvu a zasahuje, tak se prokazuje služebním průkazem. V situaci, kdy zákrok nesnese odkladu, okolnosti úkonu to neumožňují a policista je pod tlakem a nemá šanci tahat odznak, stačí, že se slovně prokáže jako policista.

To jde však zřejmě o vážné situace a nikoli o přestupky...
Ano, když je akutní situace, když třeba člověk někoho ohrožuje, policista ho stíhá, běží za ním. Zkrátka v situaci, kdy policista usoudí, že zákrok by nemohl být realizován, kdyby musel nejprve hledat nějaký služební odznak.

Co tedy v situaci, když jde o běžný přestupek, třeba zmíněnou chůzi na červenou?
Policista by se měl ohlásit „policie“ spolu s ukazováním odznaku. Měl by použít výzvu „Jménem zákona...“ a po občanovi jménem zákona něco chtít, například vyzvat ho, aby prokázal totožnost. Pokud to občan nebude chtít vykonat, tak ho může vyzvat k následování na nejbližší policejní oddělení, nebo naopak o setrvání na místě do příjezdu zavolané hlídky - což byla zřejmě i tato situace.

A když odmítne?
Policista může opakovat výzvu „Jménem zákona...“ a pak použije klauzuli „anebo bude použito donucovacích prostředků.“ Výzvu policisty musí dle zákona každý uposlechnout.

Při incidentu v centru Pardubic policista podle muže, který šel na přechodu na červenou, uvedl: „Vy nemáte mozek, nebo jste slepí.“ To zřejmě není předpisový postup...
Já neznám podrobnosti toho případu. Toto je výpověď svědka, ale nebyli jsme u toho, takže nemůžeme dělat nějaké soudy. Veřejnost bude určitě volat po hlavě policisty, lidé ale přitom určitě nechtějí, aby jim vběhl někdo na červenou pod auto. Nechci se za každou cenu zastávat policie, ale chci to vidět i z jiných pohledů.

Kdo v takovýchto případech posuzuje, jestli byl zákrok adekvátní a v souladu s předpisy?
Pokud je stížnost a nějaké podezření na překročení pravomocí policisty, bude to zřejmě předáno Generální inspekci bezpečnostních sborů a ta došetří, co se tam vlastně stalo.

Jak si má člověk počínat, pokud má podezření, že jej nezastavil pravý policista ale podvodník?
Prokázat policistou se někdo může, když třeba ukradne uniformu nebo si ji v extrémním případě koupí na burze. Tím se člověk dopouští přestupku, v některých situacích pak dokonce trestného činu. Nemůžeme ale vyloučit taktéž použití ukradeného nebo napodobeného policejního odznaku. Pokud člověku odznak a celá situace přijde vyloženě vysoce podezřelá, tak by samozřejmě měl mít možnost zavolat jiné policisty, nebo eventuálně přes linku 158 požádat o potvrzení identity dotyčných policistů přes operační oddělení. Tím ale nemíním, že se tímto může pokoušet pachatel trestného činu zákrok nějak oddalovat. Nemá to tedy odkladný účinek na prováděný úkon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue