Nic nezákonného se nestalo, sledování neprobíhalo, řekl Nečas u soudu

  • 218
Bývalý premiér Petr Nečas ve středu tři hodiny vypovídal v kauze své manželky Jany, která se týká zneužití vojenského zpravodajství. Uvedl, že vypovídal pravdivě a že nebyl porušen žádný zákon. Podle státního zástupce se snažil svou současnou ženu vyvinit. Kvůli ochraně utajovaných informací jedná soud s vyloučením veřejnosti.

„Vypovídal jsem pravdu a nic než pravdu. Jednání bylo uzavřené, a tak mohu jen zopakovat to, co říkám už od roku 2013. Podle mého nejlepšího přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo,“ řekl při odchodu od soudu Nečas. Advokát Edurad Bruna doplnil, že to byl bývalý premiér, kdo dal podnět vojenským zpravodajcům.

Na slova státního zástupce Rostislava Bajgera, který uvedl,že se celkem očekávaně snažil vyvinit svou manželku, Nečas řekl, že to je způsob obhajoby státního zástupce. 

„Já nevím jak jste přišel na to, že probíhalo nějaké sledování, žádné sledování neprobíhalo,“ reagoval Nečas na dotaz jednoho z novinářů, zda věděl v roce 2012 o obranném sledování své tehdejší ženy. 

O atmosféře při výpovědi Nečas uvedl, že je z politiky zvyklý a zažil i mnohem horší. 

Nečas dorazil k soudu sám. Jeho manželka a někdejší šéfka jeho kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová), která je mezi obžalovanými, ho nedoprovodila, přestože její advokát Eduard Bruna v úterý uvedl, že se přes zdravotní problémy bude snažit přijít (více o úterním jednání soudu čtěte zde).

Nečas odmítl vypovídat při výslechu před policií a řekl, že si vysvětlení nechá pro nezávislý soud. Kauza je podle něj vymyšlená a politická. Veřejnost se o případu dozvěděla v polovině června 2013, kdy policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Kromě Nečasové je mezi obžalovanými i trojice vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.

Petr Nečas přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 svědčit v kauze Nagyová.

Podle obžaloby nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Nagyová sledovat jeho manželku Radku  prostřednictvím zpravodajců. Důvodem prý byly osobní zájmy: chtěla údajně získat kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Následující rok na jaře ještě nechala podle státního zastupitelství sledovat některé pracovníky úřadu vlády.

Advokát Bruna již dříve řekl, že jeho klientka údajně chtěla akcí chránit Nečasovu rodinu, protože se k ní dostaly informace o jejím ohrožení. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů. Ta však v pondělí uvedla, že o žádné hrozbě nevěděla a svého sledování si ani nevšimla (více o výpovědi čtěte zde).

Čtveřici obžalovaných hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale že operativci prověřovali podezření týkající se rodiny premiéra, které přišlo „z nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

, ,

Nejlepší videa na Revue