Loď USS West Virginia po japonském útoku na Pearl Harbor. Plavidlo se po požáru...

Loď USS West Virginia po japonském útoku na Pearl Harbor. Plavidlo se po požáru potopilo (7. prosince 1941) | foto: Reuters

V Pearl Harboru exhumují mrtvé námořníky, dočkají se řádného pohřbu

  • 11
Spojené státy se chystají exhumovat ostatky přibližně 400 námořníků a mariňáků, kteří zemřeli na válečné lodi USS Oklahoma v Pearl Harboru při útoku Japonců v prosinci 1941. Podle ministerstva obrany byly všechny neidentifikované ostatky pohřbeny na Národním hřbitově Pacifiku v 50. letech.

„Budeme neúnavně pracovat, abychom zajistili, že pozůstatky vašich milovaných budou vyzvednuty, identifikovány a navráceny co nejrychleji, jak to bude možné. Uděláme to s úctou, respektem a péčí,“ řekl náměstek ministra obrany Robert Work podle stanice CNN.

Úřady použijí ke ztotožnění nejmodernější forenzní technologie a testy DNA, přesto ministerstvo obrany upozorňuje, že se zřejmě nepodaří identifikovat všechny ostatky.

Válečná loď USS Oklahoma se potopila 7. prosince 1941 při japonském útoku na Pearl Harbor. Na lodi zasažené torpédy zemřelo 429 námořníků a mariňáků. Jejich ostatky z vraku lodi potápěči vyzdvihli mezi léty 1942 a 1944. Pouze 35 z nich se tehdy podařilo identifikovat. Další ostatky v 50. letech pohřbili do hromadných hrobů s označením „neznámí, USS Oklahoma, Pearl Harbor, 7. prosince 1941“.

V roce 2003 úřady pět dalších obětí pomohl identifikovat Ray Emory, který v době japonského útoku sloužil na lehkém křižníku USS Honolulu a nálet přežil. Na Havaj se vrátil před třiceti lety a dal si za cíl identifikaci mrtvých. „Je to něco, na co čekám dlouhou dobu,“ reagoval na oznámení ministerstva obrany.

Na pohřeb bratrance čeká více než 70 let

Rozhodnutí Pentagonu přivítal i Tom Gray, který čeká více než 70 let, aby mohl uspořádat pohřeb svého bratrance Edwina Hopkinse. „Myslím si, že pokud nějaký chlapec zahyne v 19 letech, tak není vhodné, aby byl pohřben v hromadném hrobě s označením ‚neznámí‘,“ řekl agentuře AP Gray.

Ostatky námořníků a mariňáků, které se podaří identifikovat, budou navráceny rodinám.  Ministerstvo jim pak uspořádá pohřeb s vojenskými poctami. Pentagon tak otevírá cestu i k dalším exhumacím neidentifikovaných vojáků, kteří jsou pohřbeni na dalších válečných hřbitovech.

Japonský útok na Pearl Harbor ostartoval přímé angažmá USA v druhé světové válce. Na přístav na Havaji nejprve zaútočilo několik miniponorek, ovšem bez většího úspěchu. Poté udeřilo císařské letectvo. Americké radary je sice zachytily, operátoři je omylem považovali za vlastní bombardéry. K překvapení přispělo i to, že Japonsko předalo nótu s vyhlášením války až po útoku.

Překvapení obránci základny nedokázali Japoncům účinně vzdorovat. Ve všeobecném zmatku se podařilo vzlétnout a utkat se s nepřítelem jen necelé desítce pilotů. O moc lépe na tom nebyly ani vojáci u protiletadlových děl a kulometů. Obrana se trochu vzpamatovala až s druhou vlnou náletů. Celý nálet trval necelé dvě hodiny.

Útok na Pearl Harbor na záběrech agentury Reuters:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue