VIDEO: V Brodě chyběly, hradečtí policisté už samopaly v autě vozí

  • 18
Policisté po masakru v Uherském Brodu zintenzivnili výcvik zásahu proti ozbrojenému střelci. V Královéhradeckém kraji mají některé hlídky ve vozech taktické vesty a samopaly. Speciální trezory získali zdejší policisté jako jedni z prvních v republice. Podívejte se, jak vypadají.

Uplynuly přesně dva měsíce od masakru v Uherském Brodu na Zlínsku. Třiašedesátiletý muž tam v restauraci zastřelil osm lidí. První hlídka, která dorazila na místo, se však musela stáhnout, protože neměla dostatečné vybavení a informace. Právě taktické vesty a takzvané dlouhé zbraně přímo ve vozidlech mají napříště zásah urychlit.

„Policisté už nemusejí jet na služebnu, kde byly dříve dlouhé zbraně uložené. V současné době je mají přímo ve vozidle,“ popsala hlavní výhodu mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Samopaly mají oproti pistolím výhodu v přesnějším míření, vyšší účinnosti a při střelbě méně „kopou“.

Hradečtí policisté jimi už od začátku roku vybavili 26 vozidel. Podmínkou byl nákup speciálních trezorů do zavazadlového prostoru, na který přispěl policii Královéhradecký kraj.

„Trezor je pevně spojený se zavazadlovým prostorem. Zbraň je v něm uzamčená proto, aby ji nikdo nemohl ukrást, když policisté opouštějí vozidlo,“ vysvětlila Ježková.

Trezory na dlouhé zbraně se mají v budoucnu masově rozšířit i do dalších regionů. Plánuje to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který náklady odhaduje na několik milionů korun. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého by měl mít každý územní odbor dvě prvosledové hlídky s takovýmto vybavením. Na místo by se v podobných situacích měly dostat do patnácti minut.

„Je potřeba, aby se policie zamyslela také nad systémem školení,“ řekl Chovanec na konci března při vyhodnocení zásahu v Uherském Brodě.

31. března 2015

Hradečtí policisté se výcviku proti takzvanému aktivnímu střelci intenzivně věnují. V současnosti ho absolvují všechny hlídky na základních útvarech, aby byly připravené adekvátně a včas zasáhnout.

Právě způsob prvního zásahu v Uherském Brodě kritizovali někteří experti, policisté by podle nich měli projít důkladnějším taktickým výcvikem.

„Analyzovali by situaci s tím, že je tam potenciální hrozba, která je okamžitá, a v tu chvíli mohli překvapit taktickým postupem za podpory jeden druhému na základě proporcí místnosti,“ řekl odborník na bezpečnost a bývalý člen francouzské cizinecké legie Stanislav Gazdík.