Přistávací plošina SpaceX

Přistávací plošina SpaceX | foto: SpaceX

Vesmírní revolucionáři znovu zkusí změnit rakety. Start odložili na úterý

  • 24
Další zásobovací nepilotovaná loď Dragon soukromé společnosti SpaceX se vydá na cestu k Mezinárodní kosmické stanici ISS Jde už o rutinu, ale s jednou specialitou. Opět se bude zkoušet návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9, nikoli tedy její nekontrolovaný pád do oceánu.

Aktualizováno: pondělní start (13.4.) byl kvůli špatnému počasí odložen dvě minuty před zážehem. Další možnost startu je v úterý ve 22:10 našeho času.

První stupeň rakety se znovu pokusí o přistání na automatickou plovoucí plošinu, a to pomocí motorů a speciálních stabilizačních a brzdicích štítů.

Návraty velkých a hlavně drahých částí raket s motory jsou lákavou možností, jak zlevnit kosmické podnikání. Zatím se vracívaly pouze boční urychlovací stupně amerických raketoplánů na tuhé pohonné hmoty, které přistávaly na padácích do oceánu. Vstup soukromého sektoru do kosmického podnikání se nyní k této možnosti vrací.

Plán mise Cargo Dragon's CRS-6

Již první pokus o návrat 1. stupně Falconu 9 byl „málem“ úspěšný, ale vše zhatilo dosednutí v ne zcela stabilní poloze a navíc na okraji plošiny a došlo k výbuchu.

Záběry z nepovedeného přistání 10. ledna 2015:

Podmínky příznivé, sledujte online

Jeden z testů vertikálního přistání SpaceX Grasshopper

Statické zkoušky motorů rakety Falcon 9 byly úspěšné, start byl původě plánován na pondělních 22:33:14 středoevropského letního času (záložní termín je v úterý ve 22:10:39 SELČ) - nelze startovat kdykoli, datum a čas startu jsou podmíněny letem ke stanici ISS.

V místě předpokládaného přistání na plošinu ASDS JRTI jsou podmínky příznivé – vlny dosahují jednoho až dvou metrů, vítr má rychlost kolem 8 m/s. Odborníci z firmy Space X tvrdí, že možnost úspěchu je tentokrát až osmdesátiprocentní. Vše bude možné sledovat v živém přenosu např. na stránkách společnosti SpaceX.

Už v roce 2013 firma SpaceX předvedla úspěšný „start pozpátku“:

,