Kam před sezonou bez davů? Tři krásné vysokohorské túry Evropy

  1:00
Kdo se nemůže po uplynulé zimě dočkat, až vyrazí na výlet do pořádných hor, může si vybrat z našich tří tipů. Rozkvetlé louky v podhůří budou kontrastovat se zbytky sněhu na vrcholcích a ostatních návštěvníků potkáte jen málo. Zveme vás na krásné túry do Rakouska, Německa i severní Itálie.
Pohled na jezero Königssee ze stezky u vyhlídky Archenkanzel

Pohled na jezero Königssee ze stezky u vyhlídky Archenkanzel | foto: Geolina 163 CC-BY-SACreative Commons

Od května až do poloviny června bývá v evropských pohořích příjemně prázdno. Jen je třeba dát pozor na to, že ve vyšších nadmořských výškách ještě potkáte sníh a počasí bývá méně stabilní než v srpnu či září. Je proto dobré si předem zjistit stav sněhové pokrývky v dané oblasti, např. pomocí webových kamer.

Pokud plánujete nocovat pod střechou, ověřte si, zda horské chaty už mají otevřeno – mohou být v provozu třeba jen o víkendech nebo možná bude k dispozici jen nouzový přístřešek, tzv. Winterraum. A přes internet na telefonu sledujte vývoj počasí.

1. Sengsengebirge, Rakousko

Název hornorakouského pohoří Sengsengebirge vám možná mnoho neřekne, ač jde, viděno z Česka, o jedny z nejbližších hor, které se téměř dotýkají hranice 2000 metrů. Značná část oblasti je součástí Národního parku Kalkalpen. Jedná se o vápencový masiv, který se strmě zvedá nad výrazným údolím, jímž prochází dálnice z Linze směrem do Grazu. Výhodou je snadná dostupnost.

Túra to ale snadná nebude, zejména když budete chtít přejít hlavní hřeben Sengsengebirge. A to ze dvou důvodů. Jednak převýšení mezi údolím a vrcholy dělá téměř 1500 metrů a žádné lanovky vám to neulehčí a za druhé kvůli silně propustnému vápencovému terénu nahoře nenarazíte na žádnou vodu.

Doporučujeme dojet autem k parkovišti Hopfing jižně od obce Molln, v níž se nachází informační centrum národního parku. První den vás čeká převýšení asi 800 metrů k chatě Feichtaütte (1360 m), kde se dá přenocovat. Raritou je v úvodu (povolený) průchod vojenskou střelnicí. Následující den nejprve vystoupíte na Hoher Nock, nejvyšší bod pohoří (1963 m), a poté sledujete úchvatnou hřebenovku směrem k západu.

Nepůjde ale o žádnou snadnou vycházku, čeká vás několik hlubokých sedel s nemalým převýšením, silně zkrasovatělý terén je navíc místy nesnadno schůdný. Na jaře bývá na hřebeni ještě občas sníh, což ale spíše oceníte – jiný zdroj vody totiž na trase mít nebudete. Výhledy z vesměs holého hřebene jsou skvělé, dominuje masiv Totes Gebirge na jihozápadě. Přespat se dá na hřebeni v bivaku Uwe-Anderle (1583 m), který pojme až 10 lidí.

Sengsengebirge, pohled na jezero Feichtausee pod vrcholem Hoher Nock

Sengsengebirge, turistické rozcestí na hřebenovce

Závěrečný den dokončíte přechod hřebene. Před posledním výrazným vrcholem, který nese název Spering (1605 m), si všimnete vysílače, u něhož se nachází pro případ zhoršeného počasí další nouzový bivak. Od vysílače lze sestoupit zpět na parkoviště Hopfing po zásobovací cestě směrem k severu, z níž je po několika kilometrech třeba odbočit vpravo, sledujte proto dobře mapu.

  • Výchozí bod přechodu: lokalita Hopfing jižně od obce Molln (Horní Rakousko); z Prahy i z Brna po silnici shodně 340 km.
  • Výškové rozpětí: 580 až 1963 m
  • Čas: Tři až čtyři dny
  • Náročnost: vysoká – je nutné mít sebou veškerý proviant a spacák.

2. Berchtesgadenské Alpy, Německo

Okolí jezera Königssee jižně od Berchtesgadenu patří k nejkrásnějším krajinám v Německu, ne nadarmo se zde rozkládá Nationalpark Berchtesgaden, jediný alpský národní park v zemi. Osou území je nádherné, protáhlé jezero Königssee, obklopené ze tří stran vysokými horami, jimž vévodí mohutný Watzmann (2713 m). Jeho východní část spadá do jezera impozantní skalní stěnou skoro dva kilometry vysokou.

Časosběr: krásy alpského národního parku Berchtesgaden:

Na Watzmann si zjara nejspíš ještě netroufnete, v okolí Königssee se však nabízí celá řada krásných pěších tras v nižších nadmořských výškách. Využijete při nich lodní plavbu, která je na jezeře v provozu od posledního týdne v dubnu, případně lanovku na vyhlídkový vrch Jenner. Jako východiště k túrám využijte velké parkoviště u jižního cípu jezera Königssee, jehož hladina leží ve výšce 603 metry.

První výlet vede od zastávky lodí Kessel (je na znamení, tak dejte lodivodovi avízo) na západním břehu jezera. Značená cesta vás odtud vede mírně vzhůru nejprve dlouhými lesním serpentinami až na idylickou salaš Gotzentalalm (1130 m) a pak střídavě lesem a po horských loukách už bez velkého stoupání k jihu. Sestupové varianty na parkoviště, již bez použití lodě, jsou dvě, počítejte celkem s pěti hodinami pochodu.

Pohled na Watzmann (v pozadí) a jezero Königssee z hory Jenner.

Nástup namlodní plavbu po jezeře Königssee

Druhý, o něco náročnější výlet začíná u známého kostelíka Sankt Bartholomä, tentokrát na západním břehu jezera. I sem se musíte dopravit lodí. Po krátkém úvodním rovném úseku se pěšina brzy zakousne do skalní stěny a stoupá příkře vysoko nad jezero až k nádherné vyhlídce Archenkanzel (1300 m). Pohledy na jezero i okolní hory mají odtud „letecký“ charakter, jde o ideální místo na odpočinek. V druhé části trasy pak sestoupíte, většinou již po pevných cestách, k parkovišti u Königssee. Na celou cestu si vyhraďte 6 hodin.

Za „línou“ turistickou variantu kolem Königssee platí vyhlídkový vrchol Jenner (1874 m). Až skoro na vrchol vás totiž od parkoviště u jezera vyveze lanovka, v letním provozu od začátku května. Vzhledem k relativně větší nadmořské výšce a severní expozici si ale napřed zjistěte, kolik je nahoře sněhu. Nenáročných vycházek se z Jenneru nabízí celá řada, mimo jiné turistická cesta spojující horní stanici s mezistanicí. Sejít můžete samozřejmě až dolů k jezeru.

  • Výchozí bod výletů: jezero Königssee jižně od Berchtesgadenu. Z Prahy 410 km, z Brna 460 km.
  • Výškové rozpětí: 603 až 1874 m.
  • Ubytování: mnoho možností ubytování v soukromí v obci Schönau am Königssee, případně hotely v 6 km vzdáleném Berchtesgadenu.
  • Náročnost: nízká až střední – všechny výlety jsou jednodenní a lze je podniknout nalehko.

3. Monte Stivo a Monte Bondone, Itálie

Okolí severoitalského jezera Garda je známým eldorádem řady outdoorových sportů, které se většinou odehrávají v masivu Monte Baldo východně nad jezerem. Náš turistický tip vede do mnohem méně navštěvovaného masivu severně od Gardy – jde o třídenní přechod horského hřebene nad údolím řeky Adiže.

Východištěm putování je osada Santa Barbara nad obcí Ronzo-Chienis, kam jezdí autobusy mj. z Rovereta. V Santa Barbaře začínáte v nadmořské výšce 1200 metrů a nejprve se potřebujete „trefit“ na cestu směřující k lesnímu parkovišti severně od osady. Odtud je již zřetelné značení na horu Monte Stivo (2054 m). Výstup se zátěží vám potrvá tři až čtyři hodiny a v druhé půli vás budou provázet krásné výhledy, které obsáhnou jak zaledněný masiv Adamello na západě, tak skoro celé jezero Garda až na okraj Pádské nížiny.

Pohled z vrcholu Monte Stivo na jezero Garda

Turistická orientace při výstupu na Monte Stivo

Přenocovat lze na chatě Rifugio Marchetti (www.rifugiostivo.it), případně na plošině u chaty těsně pod vrcholem Monte Stivo. Druhý den vás čeká přechod nádherného hřebene směřujícího k severu. Zprvu budete po značené cestě č. 617 spíše klesat, abyste odpoledne vystoupili na dominantní trojici vrcholů, kterým se zde říká prostě Tre Cime (tj. Tři vrcholy; nepleťte si to se známějšími Tre Cime v Dolomitech). Nejvyšší špice Cornet má 2180 m. Nakonec sestoupíte na planinu Viote, kde můžete znovu přespat v chatě, případně můžete využít řady ubytování asi o tři kilometry dál v turistickém středisku Monte Bondone.

Třetí den sestoupíte do Trenta, variant je několik. Vyhraďte si alespoň tři hodiny na prohlídku tohoto zajímavého města a pak se vraťte vlakem do Rovereta, případě návazným autobusem do Ronzo-Chienis.

  • Výchozí bod přechodu: Ronzo-Chienis / Santa Barbara, severně od jezera Garda; z Prahy 760 km, z Brna 830 km.
  • Výškové rozpětí: 1200 až 2054 m
  • Čas: tři dny
  • Náročnost: střední

Tři tipy na evropské hory před sezonou

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...