Šotouši a tři sta volných míst. K ostravskému letišti začaly jezdit vlaky

  • 159
Mezi Ostravou a letištěm v Mošnově začaly jezdit vlaky. Desetkrát denně mají vozit nejen cestující, ale také zaměstnance firem sousední průmyslové zóny. Redaktor iDNES.cz se jedním z prvních spojů svezl. Lidí byla v soupravě jen hrstka.

Nádraží Ostrava-Svinov, na hodinách 6:39. Ze směru od Bohumína přijíždí souprava City Elefant a směřuje do Studénky. Na tom by nebylo nic výjimečného. Jenže ve Studénce už není konečná, vlak pokračuje dále přes stanici Sedlnice a po zbrusu nové tříkilometrové odbočce až k mošnovskému letišti.

Ostrava tak jako první v zemi získala vlakové spojení na mezinárodní letiště.

Nádraží Ostrava Airport

Vlak je už při cestě do Studénky poloprázdný, tam navíc vystoupí takřka všichni cestující. Procházka vlakem pak odhalí v soupravě s 310 místy k sezení deset lidí.

Kupé bez lidí

„Prvním spojem jelo více cestujících, asi čtyřicet, možná padesát. Jenže všichni vystoupili na mošnovském nádraží, vše si prohlédli, natočili a za šest minut jsme všichni zase jeli zpátky,“ zmínila průvodčí, že vlak zatím plní takřka výhradně fandové železnic, takzvaní šotouši, protože půl století v Česku nevznikla žádná nová trať (kromě přeložek na koridorech).

„Já nejedu na letiště, jen do Příbora. Vystoupím v Sedlnicích a přestoupím,“ odmítala Jana Bělašková, aby byla zahrnuta do počtu cestujících na letiště.

„Parádní spoj. Staví mi kousek od baráku v Polance nad Odrou. Dělám v mošnovské průmyslové zóně, vlakem určitě budu jezdit,“ liboval si Martin Zita, ale připustil, že v Polance nastupoval sám. Podobně hovořil Ivo Vaňák z Ostravy-Poruby: „Jezdil jsem autobusem, ale ten byl zdlouhavý a vlak je určitě příjemnější. Proto mi nový spoj vyhovuje,“ zmínil zaměstnanec firmy Job Air.

Nákladní terminál? Ale ano, někdy bude

Kamila Moravcová z Opavy míní, že nové spojení je vhodnější pro zaměstnance z průmyslové zóny než pro letištní pracovníky. „Pracuji na letišti, ale tímto vlakem asi moc jezdit nebudu, jízdní řád není přizpůsoben letištním pracovníkům,“ poznamenala.

Vlaky nenavazují

Ti, kdo do Mošnova přiletí, se asi budou divit tomu, kdo sestavoval jízdní řád. Například let Ryanairu z Londýna přistane v 17:15, nejbližší vlak do Ostravy však pojede v 18:50. I nadále budou jezdit autobusy, často v téměř identické časy jako vlak.

Fandové železnic si vše natáčeli. Ačkoliv je těšilo, že jedou po zbrusu nové trati, z budoucnosti mají obavy. „Trať bude ještě několik let silně prodělečná. Pro výdělečnost by museli otevřít i nákladní dopravu s překladištěm,“ zmínil Václav Kusý z Ostravy fakt, že v Mošnově schází cargo terminál, který by snad mohl v budoucnosti vzniknout za spolupráce kraje, Ostravy a slovenské společnosti HB Reavis.

Náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) řekl, že nová železnice je pro kraj velkým předělem. Ale jedním dechem připustil, že nebýt dotace, která pokryla 85 procent nákladů, kraj by o nové trati za půl miliardy korun neuvažoval.

„V mošnovské průmyslové zóně otevře továrnu Hyundai Mobis, který zaměstná přes tisíc lidí, zóna může pojmout až deset tisíc pracovníků. Proto je nová železnice velmi důležitá. Napojení na letiště už je třešničkou na dortu,“ dodal hejtman Miroslav Novák (ČSSD). 

Z letiště se několikrát týdně létá do Prahy, Londýna, Paříže a Düsselsdorfu. V pondělí ráno byla odletová hala zcela prázdná. Prvním odletel je až v 15:15 do Prahy, přílet také z české metropole ve 13:05.

,