Seskočit padákem, podletět most. Interaktivní letecké muzeum otevřelo

  • 8
Přeletět Arktidu mezi ostrovy, nechat se roztočit ve třech rovinách jako kosmonaut nebo podletět most. To jsou jen některé z možností, které veřejnosti nabízí Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Unikátní živé muzeum s množstvím interaktivních prvků.

„Dva simulátory s dvouplošníky a s otevřenou kabinou nabízejí nevšední zážitek. Všechny jsem si osobně vyzkoušel,“ láká návštěvníky vedoucí muzea Vladimír Handlík. A to vše v budově, která se pyšní titulem Stavba roku 2014.

Na slavnostní zahájení provozu v neděli odpoledne dorazili předseda vlády Bohuslav Sobotka, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera i předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Nedočkaví milovníci letectví i laická veřejnost zhlédli asi půlhodinovou leteckou ukázku historických strojů nebo přelet bojového letounu Jas-39 Gripen. Zpřístupněna byla i galerie v prvním patře budovy, která nabízí výjimečné výhledy nejen na letadla na ploše, ale i na zavěšené exponáty.

A kdo netrpí závratí, využil možnosti vylézt na vyhlídkovou věž. Výhled na letiště a jeho okolí za to stojí, navíc se tady nachází i expozice o rorýsech.

Většina vystavených letadel funguje

Od pondělí muzeum bude fungovat naplno. V provozu budou simulátory i kavárna s venkovním posezením a výhledem na startovací dráhu.

„U leteckých simulátorů máme čtyři krajiny, a návštěvník si tak může zkusit přelet v Arktidě mezi ostrovy, nebo podlet mostu. Na seskokovém simulátoru zase uvidí letiště v Abú Dhabí,“ upřesňuje možnosti Handlík.

Letecké muzeum v Mladé Boleslavi je živé a nemá srovnání s žádným jiným muzeem v Čechách. Většina z 25 vystavených letadel je plně funkčních. Jedná se jak o originály, tak i repliky.

„Statická letadla máme půjčená ze sbírek Národního technického muzea, Vojenského historického ústavu a z Aeroklubu Mladá Boleslav,“ vysvětluje Handlík.

V muzeu ale nejsou jen letadla. Expozice ukazuje i letecké motory, uniformy, kombinézy, dobové plakáty a fotografie. Tato část výstavy je zapůjčená od soukromého sběratele Miroslava Petrů.

Nejmenší si mohou slepit modely

Boleslavské muzeum nese ve svém názvu jméno Metoděje Vlacha, konstruktéra prvního českého letadla. A jeho příběh není opomenut. Prolíná celou leteckou expozicí a jednou z nejzajímavějších vystavených replik je Vlachovo letadlo.

Návštěvníci by ale neměli minout ani vzácný, dosud létající ruský originál letounu Polikarpov PO2 z roku 1937.

„Letadlo prošlo frontou a doletělo až do Jugoslávie a skončilo ve Slovinsku rozebrané v koutě hangáru. Po rekonstrukci v roce 2004 létalo v aeroklubu a pak po přeletu Alp skončilo u nás,“ objasňuje osud stroje Handlík.

Pro nejmenší, kteří se zatím baví třeba jen broušením, lakováním a lepením modelů, jsou připravená malá šlapací letadla. A případný rodinný výlet lze spojit i s cykloturistikou. Letecké muzeum je totiž napojeno na síť cyklostezek a certifikováno značkou „Cyklisté vítáni“.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha vybudoval Středočeský kraj a bylo spolufinancováno z peněz Evropské unie. Nachází se v areálu letiště v Mladé Boleslavi.