Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Do vedení ČSSD se vrací „pučista“ Zimola, Škromacha tam nepustili

  • 103
Jihočeský hejtman Jiří Zimola se vrací do vedení ČSSD. Byl jedním z účastníků povolební cesty za prezidentem Milošem Zemanem hned po volbách. Po ní se jejím účastníkům nepodařilo svrhnout předsedu Bohuslava Sobotku a dostali nálepku „pučistů“. Naopak místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, který kandidoval též, se zpět do předsednictva nedostal.

Neúspěch Škromacha je zajímavý proto, že už veřejně vyjádřil zájem kandidovat v budoucnu na prezidenta republiky, nikoli ale proti Miloši Zemanovi.

Zdeněk Škromach

„Jsem spokojený. Nejsem vázaný žádnou kuloární dohodou. A mám plnou podporu svého okresu a kraje,“ hodnotil přesto pro iDNES.cz svůj výsledek místopředseda Senátu Škromach.

Premiér Sobotka pro iDNES.cz návrat Zimoly do vedení strany a nezvolení Škromacha komentoval slovy, že to byla personální volba více než stovky členů sobotního zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. „Mým cílem je silná a sjednocená ČSSD, která bude schopna hájit náš program,“ řekl jen obecně Sobotka.

O deset volných míst v předsednictvu se utkalo celkem 13 lidí, mezi nimi i neúspěšný kandidát na místopředsedu strany, poslanec Jaroslav Foldyna. Do předsednictva strany, orgánu, který rozhoduje o uzavírání koalic i nominacích strany do vlády, se už ale dostal.

Foldyna: Méně kompromisů a trvat na sektorové dani

Předsednictvo ČSSD

Jaroslav Foldyna (Ústecký kraj), Alena Gajdůšková (Zlínský Kraj), Hana Hozmanová (Karlovarský kraj), Marcel Chládek (Středočeský kraj), Lumír Palyza (Moravskoslezský kraj), Jiří Petrů (Jihomoravský kraj), Irena Ropková (Praha), Jaroslav Špaček (Královéhradecký kraj), Milan Štěch (kraj Vysočina), Jiří Zimola (Jihočeský kraj)

„Kladu důraz na menší kompromisy, větší prosazování věcí. I za cenu ztrát. Andrej Babiš je v permanentním střetu zájmů, ale všichni jsme to věděli v den podpisu koaliční smlouvy. Na druhou stranu některé věci musíme prosazovat,“ uvedl pro iDNES.cz Foldyna.

„A když to neprojde teď, tak v dalším volebním období. Jako otázku sektorových daní, zdanění církví. Aby náš tradiční volič pochopil, že budeme prosazovat tuto politiku. Pětadvacet let se v českém politickém životě prosazovaly kompromisy na úkor deseti milionů neprivilegovaných,“ řekl Foldyna.

Úspěch Zimoly i Foldyny ukazuje, že se zmírnil trend, který nasadil Sobotka na březnovém sjezdu ČSSD, kde prosadil jednobarevné vedení strany a nepustil do něj žádného z kritiků.

Jaroslav Foldyna

Uspěli také ministr školství Marcel Chládek a Alena Gajdůšková. Oba sice propadli v senátních volbách a Gajdůšková už neobhajovala post místopředsedkyně strany.

Podle pravidel ČSSD musel ústřední výkonný výbor do desetičlenného předsednictva zvolit tři ženy. Zvoleny byly ještě pražská radní Irena Ropková a karlovarská politička Hana Hozmanová.

Do vedení ČSSD byly pak na sjezdu nově zvoleny dvě ženy, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. 

Sociální demokraté na sjezdu také odhlasovali, že na kandidátkách do voleb bude muset být minimálně čtyřicet procent zástupců obou pohlaví, čemuž se také trochu nepřesně říká kvóty pro ženy.

Takto komentoval povolební puč předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

30. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue