Michael Grabner z NY Islanders překonáváMarca-Andre Fleuryho v brance Pittsburghu. | foto: AP

Pittsburgh nestačil na Islanders, Tavares zůstává na čele bodování NHL

• 11
Hokejisté Pittsburghu nevyužili další příležitost pojistit si účast v play-off, když v pátek doma nestačili 1:3 na Islanders. Kapitán Penguins Sidney Crosby si připsal jednu asistenci a hostující John Tavares pro změnu gól, díky čemuž zůstává na čele ligového bodování. O vítězi produktivity stejně jako účasti Pittsburghu v play-off bude rozhodovat až poslední hrací den základní části.

Islanders výhra v Pittsburghu definitivně garantovala třetí příčku v Metropolitní divizi. Na Penguins po páté porážce v řadě naopak zbyl pouze boj o divokou kartu. O všem bude navíc rozhodovat až sobota - poslední hrací den základní části NHL.

O dvě divoké karty zajišťující postup do play-off Východní konference budou usilovat tři celky: Ottawa (81 zápasů - 97 bodů, poslední duel odehraje ve Philadelphii), Pittsburgh (81 z. - 96 b., poslední duel odehraje v Buffalu) a Boston (81 z. - 95 b., poslední duel odehraje v Tampě).

6. T. Seguin (DAL), 71z. - 77b.(37+40)
7. N. Bäcström (WSH), 81z. - 77b.(18+59)
8. J. Hudler (CGY), 78z. - 76b.(31+45)
9. D. Sedin (VAN), 81z. - 74b.(19+55)
10. N. Foligno (CBJ), 78z. - 73b.(31+42)

„Být zklamaní, to nám teď rozhodně nepomůže. Musíme pořád makat a dát do toho vše. Byli jsme všude kolem branky, šance jsme si vytvářeli. V rozích jsme taky v soubojích byli silní. Dělali jsme vše, co vede ke gólovým šancím. Musíme věřit, že příště nám to tam napadá,“ řekl nabuzený Crosby, jenž bude zítra proti Buffalu bojovat nejen o účast v play-off, ale také o prvenství v kanadském bodování NHL.

Z páteční partie si totiž odnesl jednu asistenci a se ziskem 84 bodů (28+56) se posunul přes 83bodového Jamie Benna z Dallasu na druhou pozici. Ve vedení se díky rozdílové brance utkání a celkově vyššímu součtu gólů udržel kapitán Ostrovanů John Tavares, jenž má jinak rovněž 84 bodů (37+47).

Penguins hosty přestříleli 38:26. Slovenského brankáře Jaroslava Haláka ovšem překonal pouze obránce Rob Scuderi, jenž v závěru druhé třetiny vyrovnával na 1:1. Rozhodující akci střetnutí si schoval na 43. minutu zmiňovaný Tavares a pojistku pak ještě přidal v čase 56:20 Michael Grabner.

Hokejisté Columbusu již delší dobu pouze dohrávají nevydařenou sezonu. Pro elitní celky Východní konference to je rozhodně dobrá zpráva poté, co je nemusí strašit parádní forma Blue Jackets ze závěru základní části.

Po pátečním triumfu 4:2 nad Buffalem totiž bodovali už podvanácté v řadě a celkově z posledních osmnácti zápasů hned patnáctkrát zvítězili. Proti Sabres, kteří naopak již s jistotou skončí na 30. tedy posledním místě ligové tabulky a na draftu 2015 tak budou volit nejhůře ze druhé pozice, poslal domácí favority do vedení už po čtrnácti vteřinách hry lídr Nick Foligno.

Hosté se ale nevzdávali a hned dvakrát v průběhu duelu dokázali srovnat skóre. Na 1:1 upravoval vývoj ve 3. minutě Grigorenko a po následné trefě domácího Matta Calverta vrátil Buffalo do hry využitou přesilovkou ze druhé třetiny Brian Gionta. Rozhodnutí ale přinesl v 51. minutě Cam Atkinson a do prázdné branky navíc v 60. minutě vše pojistil Boone Jenner.

Pittsburgh - NY Islanders 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
40. Scuderi - 8. Cizikas, 43. Tavares, 57. Grabner. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18.673. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Tavares (oba NY Islanders), 3. Fleury (Pittsburgh).

Columbus - Buffalo 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
1. Foligno, 10. Calvert, 51. Atkinson, 60. Jenner - 3. Grigorenko, 40. Gionta. Střely na branku: 40:25. Diváci: 17.855. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Savard, 3. Foligno (všichni Columbus).