Třída Míru ožívá. Pardubice její rekonstrukcí získaly nové náměstí

  • 19
V Pardubicích se po roce slavnostně otevřela opravená třída Míru. Pódium nebo stánky s atrakcemi, které v pátek stříhání pásek na hlavním bulváru provázely, by v těchto místech lidé měli vídat častěji.

Snad největší proměna během rekonstrukce hlavní pardubické ulice se udála na prostranství za domem Magnum. Z původní tržnice obklopené neudržovaným trávníkem a stokrát opravovaným asfaltem vzniklo malé náměstí, kam chce město přesunout část kulturního dění města.

„Chceme sem přesunout část akcí z exponovaného Pernštýnského náměstí. V budoucnu by se kulturní dění mělo rozložit do pomyslného trojúhelníku Pernštýnské náměstí, třída Míru a Tyršovy sady,“ uvedl primátor města Martin Charvát. Nově vzniklé prostranství se osvědčilo už při slavnostním zahájení. 

„Jen je škoda, že se nepodařilo protáhnout tržnici a tím i celý prostor až na místo, kde teď stojí stánek s kebabem, ale město se nedokázalo dohodnout s majitelem,“ uvedl architekt a autor návrhu nové třídy Míru Jaromír Walter.

Už nyní jsou na opravené prostranství naplánované další akce. Po dubnovém Vinařském půlmaratonu tady v půlce května oslaví patnácté narozeniny Pardubický kraj, na pódiu vystoupí zpěvák Michal Hrůza.

„Na třídě Míru byl vždycky větší pohyb lidí, proto chceme využít pro oslavy toho, že je nově opravená. Vyzkoušíme, jak tohle místo bude fungovat, ale věřím, že se osvědčí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Po kraji se na plochu chystá na několik dnů se svoji výstavou Buddhistický spolek. Je proto otázkou, jestli se z nově vydlážděného plácku nestane nakonec skutečně oficiální náměstí. Má tu navíc stát i pomník prvního českého letce Jana Kašpara, takže by se ani pro název náměstí nemuselo chodit daleko.

„Tak to nevím, nejsem urbanista, ale pokud by zájem vzešel od občanů, proč ne, je to na nich,“ uvedl primátor Charvát.

Hromadnou dopravu přes bulvár lidé moc nechválili

Zatím se však zúčastnění lidé shodovali v tom, že pustit na pěší zónu hromadnou dopravu nebylo nejšťastnější řešení. Přesvědčil se o tom každý, kdo se během veselice pohyboval volně po okolí prostranství a najednou musel uhýbat před právě projíždějícím trolejbusem. Ty si na třídě Míru doslova „vydupala“ bývalá primátorka města Štěpánka Fraňková.

Ta nakonec odmítla účast na slavnostním otevření bulváru se zdůvodněním, že když nebyli pozvání její dva zbylí náměstci, ani ona nepůjde.

„Jako bývalé vedení města, jsme se snažili vždy pracovat jako tým, a tak je pro mne bohužel trpkou a nepochopitelnou skutečností to, že jste nepozval mé bývalé náměstky, pana Koláčka a pana Brendla,“ napsala Fraňková svému nástupci Charvátovi. Nakonec tak její vládu zastupoval na oslavě jen bývalý náměstek Jindřich Tauber, který měl opravu ulice na starosti.

Co se nepovedlo? Vlny, trolejbusy a bolavé oči

Jakkoli se politici při stříhání pásek nad nově opravenou třídou Míru doslova rozplývali, ne vše se povedlo k naprosté spokojenosti lidí.

Na sociálních sítích například kolují fotografie, na kterých je vidět, jak je dlažba zvlněná. „Nová trať pro BMX je otevřena,“ komentují lidé fotky a s nadsázkou tak přirovnávají opravenou ulici k bikrosové trati.

Právě dlažba byla velkým problémem při rekonstrukci, pokládala se totiž za plného provozu, což se projevilo na kvalitě a město některé úseky dokonce odmítlo převzít.

Nejvíce do očí bijící je však projíždějící trolejbus, který pro sebe zabere celou vozovku o jednom jízdním pruhu a na výstavním bulváru působí skutečně hřmotně. „Přitom se o to vedly spory třináct let, škoda,“ řekl architekt a autor návrhu Jaromír Walter.

A s trolejbusy souvisí i další vada na kráse. U stavby za 120 milionů korun se musely také vyměnit všechny sloupy trolejového vedení za nové. Těžko potom říct, proč u domu Magnum zůstaly v zemi tři staré, které jsou jiné než nově instalované a je na nich vidět, že už leccos zažily. Jsou na nich i nevzhledné zbytky plakátů.

Za slunečného dne se také ukazuje nevýhoda dlažby ze světlé žuly. Světlo se od ní odráží, a tak mají lidé, kteří tady chtějí strávit delší dobu, po chvíli bolavé oči od slunečního svitu, který se šíří doslova za všech stran. To si mohl ověřit každý, kdo se dostavil na více než čtyřhodinový slavnostní program u příležitosti otevření opraveného bulváru.