Zlatý lev se vrátil do časů monarchie. Spali tu Brežněv, Amundsen i Zeman

  • 4
Clarion Grandhotel Zlatý lev v Liberci, kdysi jeden z nejlépe vybavených v monarchii, slaví letos sto deset let od dostavby. A k výročí dostal náročnou rekonstrukci za 90 milionů korun.

Už není šedý, ale žlutozelený, a i díky tomu vystouply reliéfy lvů, které mu daly jméno. Místo socialistické přístavby u průčelí je znovu terasa se světly nebo markýzami vyrobenými na zakázku.

Přiblížil se tak podobě, jakou měl 25. června 1905 při dokončení. Stavební zásahy z konce 50. let pak zcela změnily ráz budovy.

„Rekonstrukce trvala deset měsíců, dělali jsme ji na etapy, aby se hostů co nejméně dotkla. Jednalo se o největší opravu od padesátých let. I když hotel nemá status památky, s památkáři jsme byli v kontaktu, chtěli jsme se co nejvíc přiblížit původní podobě,“ zmínil ředitel hotelu Miroslav Souček.

Během opravy se šlo do takových detailů, jako byl laboratorní rozbor fasády. Z ní vzešla nynější, pro současné Liberečany možná lehce nezvyklá barva.

Rekonstrukce odhalila také skryté původní prvky. Například štukové ozdoby s erby, které schovala pozdější přístavba vedle schodiště. Stavbaři tak odkryli zabetonované žulové schodiště, znovu obnovili zazděný vstup na terasu nebo skleněnou stříšku nad vstupem. Hotel během opravy vyměňoval i okna, všechna nechal dělat na zakázku.

Zmizel svítící název hotelu

Po opravě zmizel z průčelí také svítící název hotelu. Dnes je už vyveden jen dobovým nápisem na fasádě. Při pohledu z Šaldova náměstí už není ostudou ani zadní trakt hotelu.

„Rekonstrukci můžeme považovat za vzorovou, povedl se návrat k historické podobě včetně barvy fasády. Škoda je jen, že z průčelí nezmizela i druhá přístavba, kde se dnes konají různé konference. Pohled je trochu asymetrický,“ zhodnotil opravu ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Rekonstrukci má za sebou i sál Anton Worf pojmenovaný po projektantovi budovy. Právě tento zrenovovaný sál, oblíbené místo pro pořádání plesů nebo konferencí, dnes hotel slavnostně otevírá.

Hotel v salonku obnovil původní kabaretní pódium, zazděné v roce 1957. Namísto „buržoazní“ zbytečnosti tehdy vznikla část kuchyně.

„Dali jsme pryč plastové světlíky, kudy procházel hluk, místo nich jsou dnes skleněné s původními květinovými vzory. Ty jsou i na stropě, nechali jsme obnovit také látkové zdi. Zároveň jsme spojili původní vzhled s moderními technologiemi. Oba sály tak může oddělovat elektronicky posuvná protihluková stěna. Rozsvěcet a ovládat zvuk i konferenční techniku můžeme pomocí dotykové obrazovky,“ vypočítal ředitel hotelu.

Z balkonu mával císař František Josef

Letos v červnu oslaví hotel sto deset let od dostavby, příští rok výročí otevření. Tehdejší slávě byl přítomen i císař František Josef I., kdy mával z balkonu prezidentského apartmá.

Ve Zlatém lvu bydlely vždy celebrity společenského nebo sportovního světa. V posteli prezidentského apartmá ležel Edvard Beneš, v hotelu spal ale i nacista Rudolf Hess nebo generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv.

Hotel hostil slavného polárníka Roalda Amundsena, spisovatele Maxe Broda i fenomenálního běžce Emila Zátopka. V prezidentském apartmá bydlel ostatně i prezident Miloš Zeman během své návštěvy kraje před dvěma týdny.

„Občas mám pocit, že Liberečané mají ostych k nám zavítat. Věřím, že se přestanou bát, až v červnu otevřeme terasu a zjistí, že tu káva nestojí dvě stě korun, jak si myslí, ale čtyřicet. Obědové menu je dostupné od osmdesáti korun,“ zmínil ředitel hotelu.